Sosyal Medya Uzmanlığı (Ders 2)

Bu dersimiz de sosyal medya uzmanının yaptığı işe giriş yapacağız.

Bu yazıda sosyal medya uzmanının yaptığı işe bir göz atacağız.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Geçmişten günümüze sosyal ağları düşündüğümüz de bir insana benzetebiliriz. Çünkü onlar da doğdular ve büyüyorlar.

Aslında sosyal ağların doğmasını ve büyümesini sağlayan bizleriz. Bireylerin sosyal ağlar ile kurduğu yakınlık, onların yardımıyla paylaştıkları resimler, videolar, firmaların reklamlarını yapmaya başlamaları...

İşte bu noktada sosyal medya uzmanının ayrımı devreye giriyor. Çünkü sosyal medya uzmanı, sosyal ağları bir iş ortağı gibi kullanabilmeyi başaran kişilerdir. Milyonlarca kullanıcıya ulaşabilmenizi sağlayan bir platformu resim ve videolarınız paylaşmak yerine ürünlerinizi satmak ya da bir düşünceyi, davayı duyurmak için kullanabiliyorsanız veya kullanmaya niyetliyseniz sosyal medya uzmanlığı için büyük bir adım atmayı başardınız demektir. Ya sonrası?

Bu noktadan sonrası hayal gücünüz ile içerik oluşturmanıza bağlı. Çünkü siz, insanların ilgisini çeken hatta tekrardan sizin paylaşımlarınızı okumak, izlemek için sitenize, sosyal ağ adresinize girmelerine sağlayacak veya reklamını yaptığınız ürünü almaya ikna edecek etkileyicilik de yazı, video, reklam şablonu oluşturmayı başarabilen kişi olmalısınız. Bunu başaramadığınız noktada diğer sosyal ağ kullanıcılarından farkınız ne yazık ki olmayacaktır.

Aslında Twitter'ı iyi kullanabilen birisi yaratıcılık ve üretkenlik konularında oldukça başarılı demektir. Düşünsenize 140 karakter sınırı ile bir yazı paylaşıyorsunuz ve binlerce takipçiniz olmasını istiyorsunuz. Sadece 1-3 arasında cümle kurma hakkınız var.

Şöyle bir örnek verelim: Bir ticaret firmasının sosyal medya uzmanlığını yapıyorsunuz. Elinize gelen bir ürünün sosyal ağlar üzerinden reklamını yapacaksınız. Genel olarak yapılan sitenin adresini barından bir şablon üzerine ürünün resmini koymak, özellikleri ve fiyatını belirtip ilk sizde olduğunu yazmaktır. Sizce bu kullanıcıları ne kadar etkiler? Çünkü reklamı incelediğiniz de diğer reklamlardan ayıran ya da merak uyandıran bir unsur yok.

Bunun yerine büyük yazı boyutun da "Eski Köye Yeni ÜRÜN" yazan bir yazının ve hemen altın da şablonun boyutuna uygun bir soru işareti, onun da altında "hem de Kazıklanmadan" yazısının yazdığı bir resim düşünün. "Eski köye yeni ürün" ve altında soru işareti ürünün ne olduğu belli değil. Emin olun çoğu insan bu nedir diye merak edip verdiğiniz linke tıklayacaktır. Ancak bir önceki çalışmada ürünün resmini koymuştuk. Dolayısıyla o ürüne ilgi duymayan kişi resmi görüp geçecektir. Burada "hem de kazıklanmadan" ifadesi biraz argo gelebilir ancak ben öyle düşünmüyorum. Çünkü bazen halkın dilinden konuşmak olaya samimiyet katacaktır.

Yazının daha fazla uzamaması için konuyu burada noktalıyorum. Bir sonraki yazımızda samimiyet ve yaratıcı fikir örnekleri ile devam edeceğiz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git