Sosyal Medya’da Paylaşımlarımıza Dikkat Ediyor Muyuz?

Sosyal Medya’da Paylaşımlarımıza Dikkat Ediyor Muyuz?

Sosyal Medyada işlenen suçlara dair bilgi veren yazı..

Hemen hemen hepimizin bir veya birden fazla Sosyal Medya hesabı var. Peki Sosyal Medya’da paylaşımlarımıza dikkat ediyor muyuz? Soru size basit gibi görünebilir ancak büyük bir önem taşıyor. Sosyal Medya üzerinden yaptığınız bazı paylaşımlar, bazı hareketler suç niteliği taşıyabilir. İşte bu noktada bizlerin yaptığı paylaşımlarımıza çok ama çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gelin bunları alt başlıklar halinde inceleyelim. 

Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Suça Dönüşebilir? 

Sosyal Medya üzerinde bir siyasiyi hedef alan, önemli bir saygın kuruluşu veya farklı bir kitleyi hedef alan nefret ve içerik söylemi sizin başınızı ağrıtabilir.  Çünkü sizin yapacağınız paylaşımlar, ilgili Sosyal Medya sitesinin belirlediği sınırlar çerçevesinde olmalıdır.  Elbette her düşünceye, her inanca saygı duyulmalı ve hürmet edilmelidir. Yalnız bu durum sizlere başkalarını kötüleme, yakışık olmayan şekilde iftira atma ve hakaret etme hakkını vermez. Bu gibi nefret söylemlerinin tespit edilmesi halinde sosyal medya hesabınızın kapatılmasından tutunda, hakkınızda aleyhinize olacak şekilde bir davalılar tarafından dava açılması konusu bile gündeme gelebilir. 

Kaliteli Bir Paylaşım Nasıl Olmalıdır? 

Kaliteli bir paylaşım; her şeyden önce herkese fayda getirecek şekilde, kimseyi hedef almayacak ve kötülemeyecek şekilde olmalıdır. Kaliteli bir paylaşım bilgi vermeyi amaçlar, kaliteli bir paylaşım insanlara fayda gözetmeyi amaçlar. Durumlar böyle iken sizin düşünmeden, bir anlık öfke ile bir takım kitleyi hedef alarak kötümser bir şekilde paylaşım yapmanız sizin için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. 

Gerçekten Böyle Bir Sorunla Karşılaşabilir miyim? 

Evet, sizde bu şekilde ani bir kararla paylaşım yaparsanız böyle bir sorunla karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Çünkü artık böylesi durumlar bile siber suç sayılabiliyor. Çünkü siz bu işlemleri internet aracılığı ile yaptığınız için doğal olarak bu kavramlar ve eylemlerde siber suçlarla mücadele kapsamına giriyor. Siz paylaşım yaparken, yaptığınız paylaşımların değerlendirilmesi hususunda kararlarınızı tekrar gözden geçirin. 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git