Sosyal Medya Araçlarından Popüler Bloglar

Sosyal Medya ortamında kullanılan popüler araçlardan birisi de bloglardır. Bu yazımızda blogları ele alacağız. Blogger, Blogcu, Wordpress gibi popüler sosyal medya araçlarına değineceğiz.

Blogger

Blogger.com, Pyra Labs tarafından geliştirilip Google tarafından satın alınan, internet'teki ilk blog hizmet sağlayıcısıdır. En cok ziyaret edilen ilk on ağ sitesinden birisidir. Üye sayısı'nın 2 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Günde 18 milyon civarında tıklanmaktadır. Türkçe dahil onlarca dil desteği ile birlikte hizmet vermektedir.

Blogger su anda İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, ispanyolca, Felemenkce, Portekizce, Cince, Japonca ve Korece dahil 41 dilde hizmet vermektedir. Arapca, İbranice ve Farsca dillerinde konuşanlar Blogger'ı sağdan sola görüntüleme ve biçimlendirme özelliklerini kullanabilmektedirler. Ayrıca, beş Hint dili için harf çevirisi özelliği de bulunmaktadır.

Blogger kullanıcıları bloglarını yalnızca birkaç kolay adımda oluşturabilmekte, birkaç dakika icinde metin, fotoğraf, video ve daha fazlasını bloglarına göndermeye baslayabilmektedirler. Kullanıcılar istedikleri sıklıkta ücretsiz kayıt gönderebilmektedirler.

Kullanımı basit arayüz yazı tiplerinin değiştirilebilmesine, metnin kalın veya italik hale getirilebilmesine, metin renginin ve hizalama düzeninin ayarlanabilmesine ve daha fazla işlem gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır. Her yeni blog kaydını oluştururken, blogger yazım surecinizi bölmeden bu kayıtları otomatik olarak kaydedebilmektedir.

Ayrıca kullanımı kolay bir yazım denetimi özelliği ve kayıtlara etiket eklemek için kolay bir yol bulunmaktadır. Aynı zamanda, blogger kayıtların görünüşünün ve tarzının tamamen özelleştirilebilmesini sağlayan bir HTML editörü içermektedir.

Blog arayüzü için birçok şablon arasından secim yapılabilmekte, kullanıcı ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan şablonlar kullanılabilmektedir. Ayrıca, sezgisel sürükle ve bırak ara yüzü sayesinde blog tasarımı özelleştirilebilmektedir.

Blog kayıtlarına kolayca fotoğraf ve video içerikler eklenebilmektedir. Kullanıcılar kayıtlarınıza kolayca yorum yapmaktadırlar. Yeni kayıt yayınladığında kullanıcılar otomatik olarak bildirim alabilmektedir. Blogger kullanıcıları bloglarına cep telefonu
veya elektronik posta yoluyla kayıt ekleyebilmektedir.

Wordpress

WordPress güçlü bir kişisel yayım platformudur ve internette bir yayımcı olarak kullanıcının tecrübesini mümkün olduğu kadar çekici hale getirmek için tasarlanmış özellikler ile gelmektedir. Özgürce dağıtımı yapılan, standart, hızlı, hafif ve kişisel ayarlarıyla ve tamamen istenilen özelliklere göre değiştirilebilir çekirdeğiyle bir yayım platformu sunmaktadır.

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir. Açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanan kullanıcılar kısa süre içinde kendi sunucularına kurulum yapabilmekte, sitelerini yayınlayabilmekte ve sitelerine içerik eklemeye yani blog yayınlamaya hemen başlayabilmektedirler.

Wordpress bir çok özelliğini kullanıcılar için ücretsiz sunmakla beraber, gelişmiş özellikler için ise ücretli kullanıcı üyeliği istemektedir. Ücretli kullanıcı üyeleri daha gelişmiş bloglama imkanlarına sahip olabilmektedir.

Blogcu

Blogcu, okumayı ve yazmayı seven yüz binlerin buluştuğu, tanıştığı, blogları yazıp okuduğu Turkiye'nin ilk blog platformudur. Bu servis, 2005 yılından bu yana ücretsiz olarak sunulmaktadır. Servis amacını, "okuyan, yazan, düşünen ve düşündüklerini paylasan her yastan internet kullanıcısına, kendilerini en kolay şekilde ifade etmelerini sağlayacak bir alan yaratmak" olarak tanımlamaktadır.

Blogcu üyeleri ücretsiz üye olabilmekte ve üye olduktan birkaç dakika sonra bloglarını yayına hazır hale getirebilmektedir. Blog içeriklerine tamamen kullanıcılar karar vermektedirler.

Blogcu, web tasarımı veya programlama bilgisine ihtiyaç duymadan kişisel bir blog oluşturulabilecek şekilde düzenlenmiştir. Blog sahipleri, yazı ve resimlerini blogcu sayesinde kolaylıkla internette yayımlayabilmekte, kendilerine ait bir alana sahip olabilmektedirler.

Blogcular yazılarını ister tüm dünyaya, isterse sadece blogcu kullanıcılarına açık hale getirilebilmektedir. Hatta, istenilen gönderilerin sadece arkadaşlara veya sadece blog sahibine açık olması mümkün olabilmektedir. Diğer blogcular, veya blog ziyaretcileri, bloglara eklenen yazılara yorum ekleyebilmektedir. Blog sahibi eklenen yorumları istediğiniz zaman düzenleyebilir, silebilir hatta hiç yorum yayınlanmamasını sağlayabilmektedir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git