Sosyal Medya Araçları ve Ortamları

Sosyal medya ortamları her geçen gün içerisine yenilerini de katarak büyüyen bir yapıya sahiptir. Bu kısımda öncelikle sosyal medya ortamları işlevlerine göre sınıflandırılacak ve her sınıf başlıca örnekleri verilerek tanıtılacaktır.

Sosyal medya ağları gelişim surecinde birçok bicim almıştır. En eski blog odaklı örnekleri Xanga, Open Diary ve Livejournal?dan bu yana çok farklı türden içeriklerle genişlemiştir. Kullanıcılarına video yükleme ve paylaşma imkanı veren Youtube ve kullanıcıları arasında fotoğraflar paylaşmaya imkan veren Flickr gibi popüler sosyal medya ağları basit metin paylaşımının ötesinde içeriklere sahiptir. Müzik konusuna
odaklanan Last.fm ve Hype Machine, Twitter?la popülerleşen mikro bloglama fikri gibi değişik içerik türlerine odaklanan sosyal medya ağları da mevcuttur. Bir başka sosyal medya türü ise sosyal etiketlemedir. Bu tür sosyal medya ağları, kullanıcılarına web sayfası gibi internette yayınlanmış içerikleri kendi aralarında paylaşma imkanı vermektedir. Çoğunlukla bu tür siteler kullanıcılarına paylaşmak için seçtikleri içeriklere etiket uygulama yetkisi vermektedir. Sosyal medya ortamları her geçen gün içerisine yenilerini de katarak büyüyen bir yapıya sahiptir. Bu kısımda öncelikle sosyal medya ortamları işlevlerine göre sınıflandırılacak ve her sınıf başlıca örnekleri verilerek tanıtılacaktır.

Sosyal medya yazılımı içeren örnek uygulama ortamları şu şekilde sınıflandırılabilmektedir:

-İletişim
-Bloglar
-Mikro Bloglama
-Sosyal Ağlar
-Sosyal Ağ Toplayıcılar
-Etkinlikler
-İşbirliği
-Wikiler
-Sosyal Etiketleme
-Sosyal Haberler 9
-Multimedya
-Fotoğraf Paylasımı
-Video Paylasımı
-Müzik, Ses Paylasımı
-Görüş ve İzlenimler
-Urun Değerlendirme
-Soru&Cevap Toplulukları
-Eğlence
-Sanal Dünyalar
-Oyun Paylaşımı
-Diğer
-Bilgi Toplayıcılar
-Sosyal Medya İzleme ve Analizi

Yukarıda saymış olduğumuz Sosyal Medya Araçları ve Ortamlarını tek tek ele alıp örnekler vererek inceleyeceğiz. Ve bu araçların özelliklerine örnekler vererek kronolojik bir şekilde değineceğiz.

İletişim

İletişim sınıfı sosyal medya sınıflandırmamızın ilk sınıfını oluşturmaktadır. Var olma amacının temel dayanaklarından biri iletişim olan sosyal medya bu sınıfta bloglar, mikro bloglar, sosyal ağlar, sosyal ağ toplayıcılar ve etkinlikler alt sınıflarına ayrılarak incelenecektir. Bir sonraki derste Blog'lar yer alacaktır.

Teşekkürler.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git