Sosyal Haber ve Paylaşım Ağları

Sosyal haber ağı sitesi terimi kullanıcıların haberleri ve diğer linkleri ekleyebildikleri, oylayabildikleri, böylece hangi bağlantıların sunulacağına karar verebildikleri siteler anlamına gelmektedir.

Sosyal Haber Ağları

Sosyal haber ağı sitesi terimi kullanıcıların haberleri ve diğer linkleri ekleyebildikleri, oylayabildikleri, böylece hangi bağlantıların sunulacağına karar verebildikleri siteler anlamına gelmektedir.

Askquestion.me

askquestion.me; İnsanların hayatlarından parçaları paylaştıkları, iki ve daha fazla kişiyle etkileşime girdikleri sosyal bir bilgi ve tecrübe ağıdır. Kullanıcılar tarafından açılan bir konuya soruların sorulduğu, cevapların verildiği, aynı zamanda soru soran kullanıcılar ile cevap verenlerin mesajlaşmasını sağlayan, şık bir tasarıma sahip bir yeni nesil bir web platformudur. Temel prensip olarak; bilgiyi kendisinden bir parça olarak gören değil, kendisini bilginin bir parçası olanları barındıran bir platform olduğunu dile getiren askquestion.me 6 dil seçeneğini de kullanıcılarına sunarak kanıtlamıştır.

Kısa bir süre sonra kültürel etkileşimlerinde ortak noktası olmayı hedefleyen askquestion.me, farklı kültürdeki, farklı coğrafyada bulunan, fakat ortak dil kullanan kullanıcıları hem birbirleri ile etkileşim olanağı sunmakta, hem de okyanus ötelerinde yaşayan kullanıcıların kendi ağızlarından tecrübelerini dinleme fırsatı sunmaktadır.

Bütün hedeflerini web dünyasına açmayan askquestion.me'yi ziyaret ettiğinizde soru cevap sitesi olmadığını, kişilerin kendilerini dünyaya açtığı, bilgilerin paylaşıldığı, merak ettiklerinizi birinci ağızdan tecrübeleri ile öğrenip, takip edebileceğiniz bir platformdur.

Digg

Digg, insanların web üzerindeki içerikleri keşfetmesi ve paylaşmasına imkan veren bir sitedir. Digg, sosyal etiketlemenin her türlü haber, video ve podcast üzerine uzmanlaşmış bir arzcısıdır. Kullanıcılar tarafından başlık, tasvir ve kategoriler ayarlanarak yeniliklere (Blog girdileri, basın bildirileri veya haberler) işaret edilmekte ve diğer kullanıcılar tarafından "digg it" butonu vasıtasıyla pozitif olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu işaretler spam veya bir başka acıdan sorunlu olarak değerlendirildiğinde; işaret o zaman gömülmektedir (bury). Digg it butonu kendine ait bir blog üzerine de konulabilmektedir.

Bu hizmet populerliği sebebiyle Slashdot'la kıyaslanmıştır. Bu rekabet diggdot.us gibi Digg ve Slashdot'un yanısıra del.icio.us tarafından sık işaretlenmiş yer imlerini bünyesinde toplayan arzcıların servis sağlayıcısı ortaya çıkmasını sağlamıştır. Digg'in diğer bir etkisi de çok küçük web sayfalarının bile başarılı"digg'lenme sonrasında asırı talep görüp çevrimdışı düşmesine yol açabilmesidir (bu durumda Digg etkisi/Digg effectten bahsedilir). Bunun çaresi, digglenmis web sayfalarını mirror sunuculardan hizmete koymak ve böylece yükü hafifletmektir.

Reddit

Reddit, web de yeni ve popüler olan şeylerin ne olduğuyla ilgili bir kaynaktır. Kullanıcılar oylama üzerinden neyin önemli ve neyin önemsiz olduğuna yani tüm içeriğe karar vermektedirler. Böylece popüler bağlantılar ilk sayfada aldıkları oylamaya gore sürekli hareket etmektedirler.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git