Yazılıma Başlamak için Çok mu Geç Kaldım?

Ben 18 yaşındayım, gelişmiş yazılımcı olmak istiyorum öncelik php, javascript, güvenlik, reklamcılık yani bir siteyi baştan aşşağı yapan yazılımcı olmak istiyorum ama sanki bunun için biraz geç kalmışım gibi bana yön verecek olan varsa çok müteşekkir olucam. 

Öğrenmenin sende biliyorsun ki yaşı olmaz güvenlik ve reklamcılıkla neyi kasdediyorsun anlamadım ama yazılımcı olmak için önce html,css ve javascript'den başlasan iyi olur 

Yazılımcı Olmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Yazılımcı Olmak İsteyenlere!

bu iki yerede bir göz at istersen uzmanlar iyi açıklama yapmış ...

Yanılıyorsun, geç kalmadın. Şuan yazılıma başlamak için çok uygun bir yaştasın. Türkiye'de 18 yaşında yazılıma başlarsan ve kendini bu konuda geliştirirsen diğer üniversite mezunu yazılımcılara göre bir adım önde olursun. Kariyer yönünden eksiklerin (diploma, üniversite, vb.) olabilir ama yaşının sana vereceği motivasyon, enerji seni daima öne çıkaracaktır.

Ben yazılım konusunda kendimi geliştirmeye 16-17 yaşında başladım. Ama bazı şeylerin farkına 18 yaşına geldiğimde vardım. 19 yaşımda ise olaylara bakış açımın daha da geliştiğini ve daha önce anlayamadığım, mantığını kavrayamadığım bir çok konuyu şimdi daha iyi anladığımı fark ettim. Şuan 19 yaşındayım ve yaşımın ilerlemesiyle geliştiğimi de fark ediyorum.

Sana tavsiyem kendine ilk önce bir hedef belirlemendir. Sonrasında seni o hedefe götürecek yolları bulman ve zamana yayarak o yolda ilerlemen gerekiyor.

Öğrenmenin yaşı olmaz, sadece istemek yeterlidir. Sen ne yapmak istediğini bildiğin sürece, nasıl yapacağının yollarını araştırırken ciddi bir mesafe katettiğini fark edersin.

 • Yazılımcı olmak istiyorsan öncelikle hangi alanda ilerlemek istiyorsun, ona karar ver. Örneğin, PHP uzmanı olmak istediğini var sayalım.
 • İlk önce temel HTML, CSS, Javascript gibi temel yazılım bilgileri konusunda kendini geliştir.
 • Bunları sonraya bırakırsan, yazılımda gelişme sürecin uzun ve zahmetli olur.
 • HTML + CSS + JS üçlüsünün temelini kavradıktan sonra, Bootstrap gibi bir framework üzerinden gidebilirsin. Düz öğrenmek yerine sistemli bir metotla ilerlemeni sağlar.
 • Öğrenmenin en iyi yolu, direkt olarak bir projede yer almaktır. Gönüllü olarak gidip sana öğrenmek istediğin yola uygun alt yapılarda çalışan projelerde çalışabilirsin. Tanıdıkların varsa, onlara destek olabilirsin. Bu adımları atarken metotları, usülleri ve ipuçlarını öğrenmeye odaklan. Ustaları usta yapan küçük noktaları görmeye çalış.
 • Öğrendiklerini yazılı veya videolu olarak anlat. Bir Youtube kanalında bunu yapabilirsin. Videolarını birilerinin izleyip izlememesi önemli değil, önemli olan öğrendiklerini tekrar etmen. Bu esnada bir çok gözünden kaçan noktayı kavradığını fark edeceksin çünkü.
 • Yorulma. Bırakma. Sıkıldığında başka bir şeyle ilgilen ama, asla vazgeçme.
 • PHP ile neler yapılabilir, neler yapılamaz bunları öğren. PHP nasıl bir dildir, Java, ASP.net, Pyton, Ruby gibi dillerden farkı nedir, bunları kavramaya çalış. Yani öğrenmek istediğin dil, bütün diller arasında nerede duruyor, neden diğerlerinden ayrılıyor, özellikleri nedir, bunları bil.
 • PHP eğitimlerine başla ve ara vermeden büyük bir şevkle ilerliyorsan, senden yazılımcı olur demektir.
 • Ufak PHP işleri yapmaya başla. Kendine ait bir proje bul, kendi projen olan. Onu geliştir. Örneğin, bir iş yeri çalışanlarının performanlarını ölçen bir yazılım geliştirmek istesen, nasıl bir şey yapman gerekirdi, alt yapısı, özellikleri, içeriği nasıl olurdu, başla ve geliştir. Sonunda bu yazılım çöp olsa bile önemli değil.
 • Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgiler paylaştığım bir makale yazmıştım. Ona da göz atabilirsin: İyi Bir Yazılımcı Olmanın Temel Kuralları
 • Web tasarımcısı olmak için ne yapmalı?​

Hiç de geç değil. Bence de yeterli motivasyon ve ilgin olursa kesinlikle tam zamanı.

Ben 22 yaşımda başladım şuan 25 yaşındayım. Gece gündüz uyku nedir bilmeden çalıştım uğraştım. Ve inan bana yeni başladığım sıralarda sorular sorduğum çoğu insan artık bana sorular soruyorlar. Geç değil Tam zamanı. Keşke bende o yaşlarda başlamış olabilseydim. Eğer seviyorsan bu işi ki sevmezsen mümkün değil ilerletemezsin, kesinlikle durma hemen bugün başla....

Öğrenim süreci bir ömür boyu devam ediyor. 30 yıldır Bilgisayar dünyasındayım. Önceleri MS-DOS, PC Tools, DBase, Fortran, Basic vb. çalıştım. 5 1/4 inç disklerin kullanıldığı yıllar. Şimdi bunlar çok basit gelebilir. Sonra 3 1/2 inç disketler. Ardından CD ROM'lar, Flash Bellekler. Çok uzatmayayım. Herşey çok değişti, gelişti. Fakat her dönemin ayrı bir güzelliği var. Yani diyeceğim hiçbir şey için geç değildir. Özellikle üniversitenin bilgisayar bölümüne de girersen çok hızlı geliştirebilirsin. Bilişim dünyası uçsuz bucaksız derya gibi. Yelkenleri açmak lazım maviliklere...

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git