Windows 10 Konum ve Gizlilik Ayarları

Hazırladığım programda windows 10 da konum ve gizlilik ayarlarını yönetmek istiyorum. Ayarlar > Gizlilik > Konum da bulunan tüm seçenekleri registry den kontrol edebileceğim yeri bulamadım.Amacım bilgisayara yeni konumlar girmek.Yardımcı olabilir misiniz ?

Bazı uygulamaların düzgün çalışması için belirli bir yerde olduğunuzda bunu bilmeleri gerekir. Örneğin, bir uygulamadan markette olduğunuzda ekmek satın almanızı hatırlatmasını istediyseniz uygulamanın markette olduğunuzda bunu bilmesi gerekir. Size sizi gideceğiniz yere ulaştıracak haritalar veya yakınınızdaki mağazalar veya restoranların listesini sunmak için, pek çok uygulama ve hizmet cihazınızdan konum bilgisi ister. Windows 10'un konum servisinin yaptığı şudur: Uygulamalarınıza ve hizmetlerinize şu an veya geçmişte nerede olduğunuzu söyler, böylelikle bunlar da size daha ilgili bilgi sunabilir.

Veri topladığımızda, bunun sizin için doğru seçim olduğundan emin olmak isteriz. Bu nedenle, konum servisi ve burada açıklanan ayarlar hakkında bilgi veriyoruz. Konum ve gizlilik hakkında daha fazla bilgi için şu konum bölümlerine bakın: Microsoft Gizlilik Bildirimi.

Konum ayarlarının işleyişi

Windows konum servisini kullanan bir uygulama ilk kez cihazınızın konum bilgisine ya da konum geçmişinize ihtiyaç duyduğunda izninizi ister. Bir uygulamaya izin verir, fakat daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, bu uygulamanın cihazınızın konumuna erişimini şurada kapatabilirsiniz: Ayarlar  > Gizlilik > Konum .

Konum geçmişi

Konum bilgilerini kullanan bazı Windows uygulamaları ve hizmetleri ayrıca konum geçmişinizi de kullanır. Konum ayarı açıkken, uygulamalar ve hizmetlerdeki tarafından konum aramaları cihazda sınırlı bir süre (Windows 10'da 24 saat) depolanır ve daha sonra silinir. Bu bilgilere erişimi olan uygulamalar konum ayarları sayfasında Konum geçmişini kullanır ile etiketlenir.

Varsayılan konum

GPS veya diğer yöntemleri kullanarak daha doğru bir konum algılanamadığında, bilgisayarınız için Windows, uygulamalar ve hizmetlerin kullanabileceği, varsayılan bir konum ayarlayabilirsiniz.

Bölge sınırlama

Bazı uygulamalar, belirli (ya da "sınırlı")bir bölgede bulunduğunuzda size fayda sağlayacak bilgileri göstermek veya çeşitli hizmetleri açıp kapatmak için bölge sınırlamasını kullanırlar. Konum bir uygulamada açıksa söz konusu uygulama bölge sınırlamayı kullanabilir. Windows uygulamaları hiçbirini sınırları kullanıyorsa, görürsünüz Bir veya daha fazla uygulamanız, bölgesel sınırlama kullanmakta ile etiketlenir.

Cortana

Cortana, cihaz konumunuza ve konum geçmişinize sahip olduğunda en iyi şekilde çalışır ve bunları size yardım etmek için kullanır, örneğin, size trafik bilgilerini siz yola çıkmadan göstermek ya da konuma dayalı hatırlatmada bulunmak için, örneğin "Süt almak istediğiniz süpermarketin yakınındasınız" gibi. Siz onunla ile etkileşim kurmuyor olsanız bile, Wi-Fi ağına bağlandığınızda veya Bluetooth bağlantısını kestiğinizde Cortana, konum bilgilerinizi düzenli olarak toplar. Cortana açık olduğunda, Arama uygulamasının da cihaz konum bilginize erişimi vardır ve otomatik olarak Bing'e, Cortana web arama terimleri ve sonuçlarını Bing için önerdiğinde, gizlilik beyanında belirtildiği gibi gönderir. Cortana'nın cihazınızın konumuna erişmesini istemiyorsanız Cortana'yı tamamen kapatmanız gerekir:

 1. Gidin Cortana > Not Defteri > Ayarlar .
 2. Ayarı kapatın Cortana size fikirler, öneriler, hatırlatmalar, alarmlar ve daha fazlasını sunabilir.

Microsoft Edge

Microsoft Edge için konum açık olduğunda, hangi web sitelerinin cihaz konum bilginize erişebileceğini kontrol etmeye devam edersiniz. Microsoft Edge, konum bilginizi isteyen bir web sitesini ilk kez ziyaret ettiğinizde izninizi ister. Bir web sitesi için konum iznini Microsoft Edge ayarlarından kapatabilirsiniz.

Pil kullanımı

Windows konum servisi pilinizi tüketmez. Aslında, bir yere doğru giderken yön tarifi almak için ekranı açık tutmak, konum servisinden çok daha fazla güç kullanır.

Konum ayarı için özel durumlar

Windows konum servisini cihazınız ya da kullanıcı hesabınız için kapatmış olsanız bile, bazı uygulamalar ve hizmetler yine de Bluetooth, Wi-Fi taraması gibi teknolojiler kullanarak cihazınızın konumunu bulmaya çalışabilir. Bu çoğu zaman yalnızca Windows ile gelen veya Mağaza'dan indirilebilir olan uygulamalar ve hizmetler için geçerlidir.

Masaüstü uygulamaları konumunuzu bulmak için izin istemez ve Konumunuzu kullanabilecek uygulamaları seçin listesinde görünmez. Masaüstü uygulamaları nelerdir? Bunlar genellikle İnternet'ten indirilir veya bir medya türü (CD, DVD veya USB depolama cihazı gibi) ile yüklenir. Bunlar bir .EXE veya .DLL dosyası kullanılarak başlatılır ve genellikle web tabanlı uygulamalardan (bulutta çalışan) farklı cihazınızda çalışır. Masaüstü uygulamalarını Windows Mağazası'nda da bulabilirsiniz.

Kayıp cihazları bulabilmeniz, İnternet'e bağlı kalabilmeniz ve acil bir durumda yardım isteyebilmeniz için, Cihazımı Bul, Wi-Fi etkin noktalarına bağlanma ve Wi-Fi arama (örneğin acil durum hattı arandığında) gibi Microsoft hizmetleri, bu hizmetler cihazınız için kapalı olsa da cihazınızın konumuna erişebilir. Ayrıca, cep telefonu operatörünüz, cihazınızın SIM kartı varsa veya hücresel hizmet kullanıyorsa konumunuza erişebilecektir. Lütfen söz konusu uygulamaların cihazınızın konumunu nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen uygulama yayımcıları ve cep telefonu operatörlerinin gizlilik ilkelerini okuyun.

Konum servisleri veritabanını nasıl oluşturuyoruz

Konum servislerini sağlamamızda bize yardımcı olmak için Microsoft cep telefonu şebeke kulelerinin ve Wi-Fi erişim noktalarının konumunu kaydeder. Veritabanımız, kablosuz yönlendiricinizin veya diğer Wi-Fi ağ cihazlarınızın MAC adresini içerebilir. Biz MAC adreslerini sizinle kişisel veya ağa bağlı olan cihazlarla ilişkilendirmeyiz.

Microsoft'un Wi-Fi erişim noktalarınızın MAC adreslerini konum servisleri veritabanında kullanmasını önlemek için şuraya gidin: Konum servislerini geri çevirme.

Haberdar olmanızı nasıl sağlarız: konum simgesi

Bir ya da birden fazla uygulama, Windows konum servisi aracılığıyla cihazınızın konumunu alırsa, görev çubuğunuzun bildirim alanında (Windows 10 bilgisayarlarında) veya ekranınızın üstündeki durum çubuğunda (Windows 10 Mobile cihazlarında) konum simgesini görürsünüz. Bölge sınırlama için bu simge görüntülenmez.

Konum simgesini göstermek veya gizlemek için:

Windows 10 bilgisayarlarda:

 1. Gidin 'a , ardından Ayarlar .
 2. Şunu seçin: Sistem > Bildirimler ve eylemler > Sistem simgelerini aç veya kapat.
 3. Konum'u  açın veya kapatın.

Windows 10 Mobile'da:

 1. Gidin Ayarlar .
 2. Şunu seçin: Gizlilik > Konum .
 3. Konumsimgesini göster açın veya kapatın.

İş yeriniz tarafından size atanmış bir cihaz kullanıyorsanız ya da iş yerinizde kişisel bir cihaz kullanıyorsanız konum ayarlarını değiştiremeyebilirsiniz. Bu durumda, Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetiliyor konum ayarları sayfasının en üstünde görünür.

Konum ayarlarını denetleme

Windows konum ayarları, hangi Windows uygulamalarının cihaz konumunuzu ve konum geçmişi bilgilerinizi kullanabileceğini kontrol etmenizi sağlar. Konum ayarlarını denetlemek için şuraya gidin: Ayarlar  > Gizlilik > Konum .

Konum geçmişini temizlemek için cihazınızı yeniden başlatın veya Ayarlar  > Gizlilik > Konum  gidin ve Temizle'yi seçin. Konum geçmişini temizleme, yalnızca cihazdaki geçmişi temizler. Geçmişi temizlemeden önce eriştiğiniz uygulamalar bu bilgiyi yerlerde saklıyor olabilirler. Daha fazla bilgi için uygulamalarınızın gizlilik ilkelerini bakın.

Bulutta depolanan ve Microsoft hesabınızla ilişkili konum geçmişini temizlemek için account.microsoft.com konumuna gidin ve hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun. Ardından, Konum etkinliğini temizle'yi ve ardından Temizle.

Windows konum servisini açmak veya kapatmak için:

Bilgisayarınızda:

 1. Gidin Ayarlar  > Gizlilik > Konum .
 2. Bilgisayarda Yönetici sizseniz tüm bilgisayar için konumu kontrol etmek için Değiştir'i seçin, ardından görünen kutuda 'u 'u açın veya kapatın.
 3. Yalnız kendi kullanıcı hesabınız için konumu denetlemek için, seçin 'u seçerek bu modu açın veya kapatın. Eğer açık olarak bir kullanıcı hesabı için. kapalı olduğunda, bunu çeviremezsiniz 'u açık olarak bir kullanıcı hesabı için.

Mobil cihazınızda:

 1. Gidin Ayarlar  > Gizlilik > Konum .
 2. Şunu seçin: 'u 'u seçin.

Bir uygulamanın konumunuza erişip erişemeyeceğini değiştirmek için:

 1. Gidin Ayarlar  > Gizlilik > Konum .
 2. Şunun altında görünen her bir uygulamayı açın veya kapatın: Konumunuzu kullanabilecek uygulamaları seçin. Bir bilgisayarda her kullanıcı kendi hesapları için aynı şeyi yapabilir. Eğer 'u kullanıcı hesabınız için kapalıysa aç/kapa düğmeleri konum açılana kadar devre dışı bırakılır.

Windows, uygulamalar ve hizmetlerin, daha hassas bir konum bulamadıklarında kullandıkları, bilgisayarınızın varsayılan konumunu değiştirmek için:

 1. Gidin Ayarlar  > Gizlilik > Konum .
 2. Varsayılan konum'un altında, Değiştir'i seçin.
 3. Windows Haritalar uygulaması açılır. Varsayılan konumunuzu değiştirmek için yönergeleri takip edin.

Kaynak: https://privacy.microsoft.com/tr-tr/windows-10-location-and-privacy

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git