Tek seferde Çoklu işlem Yapabilen Hesap Makinesi

Selamlar,
Şöyle bir sorunum var. İnternette bayağıdır arıyorum ancak bulduğum hesap makinesi işlemleri ya tek tek yapıyor yada 5 * 5 + 5 – 5 / 5 dediğimizde işlem önceliğine bakmadan direk sonuç 5 diyor ve bu hesapta yanlıştır. 


İşlem önceliğine göre hesapladığımızda yani (5 * 5) + 5 – (5 / 5) şeklinde olduğunda sonuç 29 çıkıyor. 


Benim aradığım hesap makinesi şekli ikinci dediğim gibi. Tüm işlemleri yazıp tek seferde işlem önceliğine göre hesaplaması lazım. Bayağı aradım ama bulamadım.

Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba geçenlerde projemde kullanmak üzere bu tür bir duruma ihtiyaç duymuştum. MathJS ile birlikte bu sıkıntımı ortadan kaldırdım. Onun haricinde bir çok API bulunmakta fakat mathJS ile birlikte ihtiyacını karşılayabilirsin. 

Windows ile yüklü gelen hesap makinesinin (calc.exe) Standart, Bilimsel, Programlayıcı ve Tarih Hesaplama modları var. "Bilimsel" mod seçiliyken sırasıyla 5 * 5 + 5 – 5 / 5 tuşlarına bastığınızda bu işlemi aynı şekilde yazar. Enter tuşuna bastığınızda sonucu işlem önceliğine göre hesaplar. Ayrıca parantezleri kendiniz de belirtip (5 * 5) + 5 – (5 / 5) şeklinde yazabilirsiniz.

Muhammed Yunus,

İşte bana onu nasıl yapacağım lazım. Bir proje için bu şekilde hesaplamaları uygulama üzerinde yaptırmam lazım. Değişkenleri dışarıdan alacak arka planda işlemleri yapacak ve sonucu gösterecek. Böyle birşey lazım işte o yüzden o kodları lazım yada fikir lazım yada yöntem lazım :D

Arda,

Mathjs i buldum dediğin gibi sitesinde denemesi de vardı istediğim gibi de çalışıyor tek sorun şu ki bu C# a uyarlamam lazım. Ona da ayrıca bakacağım teşekkürler.

 

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git