SQL Server - Query Designer

Selamlar, Benim bi ricam olacaktı, internette bulamadım, 2009 dan beri de burayı takip ediyorum çok katkınız oldu, sql server da query designer - design query in editor aracı var seçimle sorgu oluşturuyor, bunun kullanımını tam bilmiyorum okuduğum bi kitapta çok kısa değinilmiş ama yeterli değil, bu konuyla ilgili bi makale hazırlayabilir mi içerik üreticilerimiz, ve bundan eklenir eklenmez nasıl haberdar olabilirim şimdiden teşekkür ederim

bildiğim kadarı ile konu için bilgilendirme yok, kişi olarak takip edebiliyorsun.

Yazdıklarından anladığım kadarı ile tablo kolonlarını seçerek otomatik sorgu oluşturmak istiyorsun.

1 - tablo adı üzerinde sağ tık yapıp "Script Table As" özelliği ile bir tablo ile ilgili tüm sorguları oluşturabilirsin (select, insert, update gibi)

2 - Database + sını açtığından Tables' in altında Views alanını görürsün. Üzerinde sağ tık yapıp "New View" dediğinde sana tabloalrı gösterir oradan da ilişkili tablolar arasında select sorgu oluşturabilirsin. Tabloları seçtikten sonra ortak alanları birbirine eşleyip görünmesini istediğin kolonları seçersin ve alt tarafta sorgu otomatik oluşur ver kolon ekleyip çıkardıkça güncellenir. 

Örneğin:  Cari tanımları, Cari iletişim bilgileri, Cari banka bilgileri gibi 3 ayrı tablon olsun. hepsinde var olacak cari kodu kolonu üzerinden tek sorguda 3 tablodan da veri çekip tek ekranda gösterebilirsin. 

 

teşekkür ederim bu biraz daha açıklayıcı oldu, ilk fırsatta deniyorum.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git