ASP.net ile Makale Çağırma

Asp.net makale çağırmayı makale tablosundaki id ile çağırıyorum. Acaba makale eklerken makalenin başlığını Türkçe karekterden temizleyip ayrı bir satırda veritabanına kaydetsem ve makaleyi başlığıyla mı çağırsam iyi olur?

URL'de makale id görmek hoş olmuyor, bunu yapmamda bir sakınca var mıdır?

"http://siteniz.com?makale=555" şeklindeki yapıyı anladığım kadarıyla

"http://siteniz.com?makale=eylul-ayindaki-gelismeler" şekline çevirmek istiyorsunuz.

SEO uyumluluğu için "http://siteniz.com/makale/eylul-ayindaki-gelismeler" şeklinde kullanmanızı tavsiye ederim.

bkz. http://enderaric.com/asp-net-seo-dostu-url-yapimi-(url-rewrite-with-global-asax-file)-t49

ilk önce cevabınız için sağolun ama benim demek istediğim tam öyle değil aslında sizin bana dediğiniz gibi yapıyorum ve url im şu şekil oluyor www.site.com/aspnet/25/makale-basligi benim demek istediğim ben orda makale id si yani " 25 " yazmak yerine makaleyi kayıt ederken makale başlığını türkçe karekterden temizleyip veri tabanında ayrı bir satırda kayıt etsem ve sonrada makaleyi çağırıncada makalenin o basliğıyla eşleştirip çağırsam wordpress teki gibi. acaba benim düşünemediğim bir sakıncası varmıdır

Sadece benzer isimde makaleler varsa ve Türkçe karakterler temizlendikten sonra çıktıları aynı oluyorsa bazı makaleler görünmeyebilir. Bu çok küçük bir ihtimal onun dışında problem olacağını sanmıyorum. Ör: Haziran Ayındaki Yeni Gelişmeler ve Haziran Ayindaki Yeni Gelismeler gibi iki makale var. İkisini de çevirirken haziran-ayindaki-yeni-gelismeler şekline döneceği için veritabanından ilk eşleşeni çektiğinizde ikinci kayıt hiç görünmeyecektir.
teşekkürler hocam
Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git