Logo ve Afiş Tasarımı Nasıl Yapılır, Nelerden Başlamak Gerekir?

Merhaba arkadaşlar,

Bir kaç haftadır Photoshop programı ile ilgili bir kaç terimi öğrendim, şimdi ise güzel bir afiş tasarlamak istiyorum. Mesela parti veya konser afişi.

Bunun için neler yapabilirim, hangi özellikleri kullanmalıyım? 

İlgileriniz için teşekkürler..

Birincisi logo için Photoshop yanlış seçim. Logo çalışması vektörel olmak zorundadır, bu nedenle Illustrator kullanarak hazırlanmalı ve kopyala yapıştır yöntemi ile yine smart vector nesne olarak Photoshop içine aktarılarak daha rahat çalışılmalı, buna muhakkak alışılmalıdır.

İkinci olarak, afiş hazırlama noktasında da yine Illustrator vazgeçilmezimiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Hazırladığınız afişlerde eğer çizim veya kendi hazırladığınız nesneleri kullanacaksanız, Illustrator’de daha rahat bir ortamda hazırladıktan sonra Photoshop’a aktarmak iyi olacaktır. Ama tabi ki, çizim ile ilgili kısımları kastediyorum. Illustrator’de kalkıp resimle ilgili işlemler yapmak mantıklı olmaz elbette. Ne gibi diye sorulursa, örneğin manşet olarak kullanacağınız bir yazının 3D olarak görünmesi, renklerinin müdahalesi Illustrator’de daha kolay olabilmektedir. Ayrıca Photoshop’a aktardıktan sonra herşey bitmiyor, bilakis Layers panelinde nesneye sağ tıklayıp düzenle dediğinizde o nesne Illustrator’de açılıyor ve dosyayı kaydedip kapattığınızda Photoshop’ta otomatikman düzelmiş olduğunu görüyorsunuz.

Afiş çalışmalarında diğer bir başlangıç yöntemi, yapılan başarılı afiş çalışmalarını dikkatlice incelemek ve ilham almaktır. İlk başlarda öğrenmek amaçlı bazı başarılı afişleri aynen kendinize uyarlayarak çalışmak size çok şey katacaktır. Örneğin, film afişleri bu konuda en güzel örneklerdir. Ayrıca çeşitli kampanyalar, duyurular, haberler, yarışmalar için yapılan afiş örneklerini toplayın, arşivleyin, yeri ve zamanı geldiğinde en kötü bir afiş çalışması bile size yerleşim, renk gibi konularda ilham verebilir. Güzel afiş örnekleri için DeviantArt.com web sitesinde arama yapabilirsiniz. (Poster diye arama yaptığınızda karşınıza pek çok örnek çıkacaktır.)

Diğer bir husus da, çalışmalarınızı bir usta, hoca, ya da bu konuda gözü iyi olan kimselerle paylaşmak, görüşlerini almaktır. Sizi pohpohlayıcı olanları değil, size yol gösterici insanları seçmek en mantıklısı olacaktır. İlk başlardaki eksikliklerinizi kapatarak ilerlediğinizde, eminim yakın bir süreçte başarılı bir afiş tasarımcısı olabilmek için önünüzde hiç bir engel kalmayacaktır.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git