InDesign İçin Sayfa Başı Ücret

Arkadaşlar bu işlerde yeniyim. Patron ile sayfa başı anlaşma yaptık. Sayfa başı 3.5 TL alıyorum. Siz ne kadar alıyorsunuz, bilgilendirirseniz çok iyi olur. 

Bu işlerde tecrübe ve profesyonellik ücret belirleyici unsurdur. Sayfa başı ücretlendirmeyi ise ilk kez duydum. 80 sayfa bir dergi yapsan 300 TL bile yapmıyor. Eğer dergicilikte yeniysen ve henüz geliştirme aşamasında isen ücretin o kadar önemi yok. Ama çok sayıda dergi yaptıysan da zaten ücretlendirme konusunda fikir sahibi olursun.

Genel olarak dergilerle ilgili ücretlendirme için bazı kriterler olur. (tasarımcının ortanın üzerinde tecrübesi ve iş geçmişi, portfolyosu olduğunu varsayarak)
- Dergi kaç sayfa?
- Derginin içeriği nedir? (mimarlık, moda, eğitim, bilişim vs.)
- Görsel kullanımı mı üst düzeydedir, yazı ağırlıklı mıdır?
- Görsel kullanımı için istenilen imkan sağlanıyor mu, görseller ağırlıklı olarak tasarımcıya mı bırakılıyor? (gerektiğinde stock sitelerinden fotoğraf alınıyor, içerikler için görseller temin ediliyor mu?)
- Derginin editöryal tarafı başıboş mu düzenli mi? (ne önemi var demeyin, başlıklar ve spotlar hatta yazı içi kutu yazıları tasarımda önemlidir)
- Derginin içindeki reklam çalışmaları hazır mı gelecek, tasarımcı mı hazırlayacak, ya da müdahale gerekecek mi?
- Tasarım bittikten sonra düzeltme (tashih) için nasıl bir süreç olacak? (unutmayın, dergiyi, belli bir kısmını veya sayfasını yeniden bile hazırlatabilecek düzenlemeler olabilir)
- Tasarıma öneriler ve uzmanlık alanı dışı müdahaleler yoğun olacak mı?
- Dergi paralı mı, ücretsiz mi, hayır işi mi, ticari mi?

gibi gibi soruların cevapları baştan çözülmeli. Zaten ona göre fiyat kendiliğinden belirlenir.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git