Hangi Dilleri Öğrenmeliyim? Ne Yapacağımı Bilmiyorum...

Bilgisayar mühendisi 3.sınıf ögrencisiyim, 4'e geçtim. Ve elle tutulur bir kaç projeden başka dersleri geçmekten başka bildiğim pek bir şey yok. İlerde iş bulma kaygısı yüzünden fazla boşluktayım, ne yapacagımı bilmiyorum. Hocam siz bana bir yol gösterin.

3 ay calışacağım, bu yaz bolca boş zamanım var, ilerde Türkiye'de  çalışmak, özel sektörde yabancılık çekmemek için hangi dilleri bu 3 aylık zaman bandında öğrenmeliyim? Proje yapmalı mıyım? Kendime güvenim gelmiyor bilmedigimden dolayı ve hayallerim var.

Web sitesi mi, mobil uygulama mı, SQL veritabanı mı, ya da hepsi mi? Hangi dilleri öğrenmem, bilmem lazım?

  • Öncelikle bir yerlerde gönüllü de olsa çalışmak için girişimde bulunman iyi olur diye düşünüyorum. Kendi alanınla ilgili stajyer arayan, tanıdığın yerlere herhangi bir beklenti olmaksızın gidip katılman kendini tanıman, sevdiğin şeyi keşefetmen konusunda yardımcı olacaktır.
  • İnternette soru cevap sitelerine takılabilir, insanların sordukları soruları araştırıp cevaplayabilirsin.Araştırma sürecinde pek çok şeyi öğrenirsin.
  • Facebooktaki yazılım ve ona benzer gruplara takılıp trendleri takip edebilirsin.
  • Hayallerinin ne olduğunu tespit etmelisin bence, ona göre bir yol haritası çizmen daha kolay olur.

Selam kardeşim,

Saygıdeğer Siraceddin abimizin de dediği gibi öncelikle hayallerinin ne yönde olduğunu belirlemeli ve hatlarını çizmelisin. Örneğin,

Ben web siteleri, Web projeleri yapmak istiyorum yada ben oyun yapmak istiyorum yada ben mobil uygulamalar yapmak istiyorum gibi....

Bu alanlardan biri seçip o alanlardaki trendleri takip etmeli ve onlara göre yolunu çizmelisin bence. İlgilendiğin sektörlerdeki insanların yazılarını okuyup tavsiyelerini dinlemelisin. 

Ama bu sektörde en önemli şey yaptığın işi sevmendir. Severek yapacağını düşündüğün alanlara yönelmen tavsiyemdir.  İlerleyeceğin yolu seçtikten ve trendleri takip etmeye başladıktan sonra neleri öğrenmen gerektiğini, nelere yönelmen gerektiğini zaten göreceksin.

Ek olarak yine Siraceddin abimizin dediği gibi gönüllü olarak şirketlerde stajyerlik yapabilirsin. Sana katkıları büyük olacaktır. Takım çalışmasını, müşteri beklentilerini karşılama, kod yazım teknikleri vs bir şeyi orada öğrenebilirsin.

Ayrıca http://sanalkurs.net/yazilima-baslamadan-once-sindirmeniz-gereken-8-madde-10535.html  makalemi de okuyabilirsin.

En önemli senin bu işe duyduğun şevk...

Uykusuz geceler seni bekliyor dostum. 

Umarım en çok seveceğin alanı bulur ve güzel işler başarırsın.

 

Türkiye'de iş bulabilmen için biraz pratik yapman ve kendini geliştirmen gerekir. Okulun sana verdiği eğitimler genelde temel düzeydir. Yani neyin ne olduğu, nasıl çalıştığı anlatılır. Bu bilgiler ile iş dünyasında yer bulman ve kendini geliştirmen biraz zor olabilir. Bu yüzden kendini geliştirmen gerekir. Okuldaki eğitimin üzerine birşeyler katmalı, kendince basit uygulamalar yapmalısın. 

Konu ile ilgili aşağıdaki makaleyi okuyabilirsin.

arkadaslar guzel acikladilar, bunu uzerine benim diyebilecegim: neden Javascripti dusunmuyorsun? o zaman da hem web, mobil ve veritabanlar da calisabilirsin. ornek olarak Node ve Angular soyleyebilirim.

eger ilerde dunyada nereye gidersem gideyim, issiz derdim olmazsin diyorsan, o zaman da Java yada .Net ogrenebilirsin. 

 

Siraceddin Bey ve arkadaşların yorumlarına katılıyor ve destekliyorum. İlave olarak "Siber Güvenlik" konularının da günümüzde önem kazandığını vurgulamak isterim.

Ayrıca yoğun bir şekilde, severek çalışmanın bilişim konularında ilerlemek için faydalı olacağı kanaatindeyim. C++ ve Python gibi programlama dilleri de çok faydalı olacaktır. Başarılar dilerim arkadaşım...

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git