Grafik Tasarımı En Kısa Sürede Nasıl Öğrenirim?

Ben photoshop CS6 kullanıyorum, web tasarımı ve grafikerlik için özel kursa gitmeyi düşünüyordum; kurs bedeli 6-7 bin lira gibi birşey. 6 ay bir işte çalışıp çalıştığım parayla da o kursa gitmeyi düşünüyordum, bir arkadaşım var bıu konulardan çok iyi anlıyor kendisi seo'cu; beni de r10 adında bir siteye üye yaptı. Bu işlerden çok iyi anlıyor, ama işi çok yoğun, bana yardımcı olamıyor. 

Web tasarım ve grafik tasarım işini yapmak istiyorum, bu işle evime ekmek getirmeyi planlıyorum, yani hobi olarak demiyorum. Bu işi tam manası ile ne kadar zamanda öğrenirim? Ve asıl sorum, nereden başlamalıyım?

Programı öğrenmek ile bu işi becermek tamamen farklı şeylerdir. Programı temel anlamda birkaç hafta çalışma temposuna bağlı olarak öğrenebilirsin. Ancak mantığını öğrenmen tecrübeye dayanan veya ekip çalışmasında kavranabilen bir süreç gerektirir.

Photoshop'a sıfırdan başlayan eğitimlerle başlamalısın. Sonrasında hazır yapılmış çalışmaları inceleyerek ve aynısını yapmayı defalarca deneyerek ilerlersin. Her işin mantığı vardır, mantığını öğrenirsen mesafe katetmek kolay olur.

Grafik tasarım, @siracel'in dediği gibi tasarım uygulama programlarını iyi bilmek demek değildir! 

Hangi program ile çalışmak düşüncesi, size ancak yapacağınız işler konusunda yardımcı olacaktır. Yani evvela grafik tasarımın ne olduğunu, nasıl yapıldığını bilmelisiniz. Hatta önce sadece tasarım nedir, ne değildir onu öğrenmelisiniz.

Bilgisayar ve bprogramlar yokken de grafik tasarım vardı. Önce genel tasarım ilkelerini, grafik tasarım ilkelerini, sanat tarihi, üretim süreçleri ve nihayet grafik tasarımı hangi sektörde kullanacağınızı araştırmayla başlayabilirsiniz. Bundan sonra programları öğrenme kısmına geçebilirsiniz.

Bence iyi bir grafiker olman için grafik yeteneğinin olması çok önemli ve estetik gözünün olması. Birçok arkadaşım programı kullanmayı biliyor istenileni yüksek oranda yerine getirebiliyor fakat iş bilenin gözünden görmesine gelince bir çok hata çıkabiliyor. Sana tavsiyem önce bir çok farklı kişilerin grafik tasarımlarını inceleyerek gözünün bakış açısını eğitebilirsin. Göz eğitimini yaptıktan sonra kendin "Sıfırdan" bir şeyler yaparak bilen birilerine danışarak estetik hatalarına yön verebilirsin. Şöyle bir soru sorabilirsin Zevkler Kişilere özeldir neden sorayım? gibisinden fakat zevk evet kişilere özeldir fakat renk uyumudur estetiktir bunları zevklere uygun yaparsan bu işe en kötü tabirle ihanet etmiş olursun. Demem o ki göz ve bakış açını güzel eğit program işi kolaydır.

İmkanın varsa eğer photoshop kursuna gidene kadar renk kurslarına gitmeni tercih ederim. Tasarım ruhundan çıkıyor ama renkler öyle değil benim düşüncem. sitede bir sürü eğitim videosu var eğer izlersen faydalı olacağını düşünüyorum. Başarılar dilerim

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git