Favicon ve Ortam Kütüphanesi Sorunu

Merbaha,

2 sorum olacak

1. si sitedeki favicon sorunu

sayfanın üst kısmını header.php adında ayırdım ve bu sayfayı diğer sayfalar üzerinde require ile çağirdim su sekilde sayfaya ekledim:

<link rel="icon" type="image/png" href="images/favicon.png">

bunu eklemem rağmen bazı tarayıcılarda görünmemektedir, Chrome gözükmemektedir, Firefox,Edge tarayıcılarında gözükmektedir. Tarayıcı geçmişlerini tamamen sıfırlamama rağmen chrome gözükmüyor bunun sebebi ne olabilir.

2. Soruma gelince

Wordpress gibi gelişmiş sistemde ortam kütüphanesi denilen bir olay sayfa içeriğine eklenecek olan resimler sunucuya yükleniyor tekrar seçme durumunda oradan yüklemeden seçebiliyoruz aslında bu dediğin ckeditörün, ckfinder özelliği ile aynı fakat ben bunu ckeditör ayrı bağımsız olarak yapmak istiyorum yani resim seç denildiğin pencere acılacak belirtilen alandaki resimler gözükcek secicez ve kapatıcaz. Bunu nasıl yapabilirim bu konuda fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler

Favicon resimleri genellikle .ico uzantısında olur. Tüm tarayıcılarda çalışması için favicon olarak kullanacağın resimi ico dosyasına çevirmen lazım. Bunun için convertico.com gibi online siteleri kullanabilirsin.

<link rel="shortcut icon" href="http://sanalkurs.net/favicon.ico">

İkinci sorun ise biraz kapsamlı. Burada AJAX kullanman gerekiyor. Mantık ise aşağı yukarı aşağıdaki gibi olacak.

Öncelikle yüklenen resimler belirli bir klasörün içinde (/ortam_resimleri/resim.jpg gibi) olacak ve resim bilgileri veritabanında tutulacak.

Kullanıcı ortam kütüphanesi butonuna tıkladığında bir pencere açılacak. Bu pencerenin içinde AJAX ile resimleri göstereceğiz. Yeni resim eklediğinde ise resim dosyası daha önce tanımladığımız dizinin içinde kaydedilecek. Resim bilgileri ise veritabanında tutulacak. 

Ortam kütüphanesi için her hangi bir örnek var mı acaba ?

Tam bilgim yok ama PHP File Manager diye arayarak örnekler bulabilirsin. Aşağı linkteki örnekler de işini görebilir.

10 jQuery File Manager Plugins

Bu linkde verdiğiniz aslinda tam olarak bu değil anlatamadım galiba, ben şöyle bir şey söylemek istemiştim :

type=file yaptığımızda, bilgisayarımızdan dosya seçebiliyoruz bu sistemin aynısnı sunucu üzerine kurabilir miyiz ben böyle bir şey düşünüyorum aynı ckeditördeki ckfinder özelliği ile sunucudaki resimleri görüp, ekleyebiliyoruz editöre benimde istediğim, düşündüğüm file özelliği ile sunucuya gözatacak ordan resim seçilecek. burdaki sistemlerin hepsi gözatmaya listelemeye yarıyor.

Asıl mesele zaten resimleri listelemek. Resimler listelendikten sonra onları içeriğe eklemek daha kolay. Ama yinede aşağıdaki eklentiyi kullanabilirsin.

Image Manager

Ya da Image Manager diye aratarak nasıl yapıldığına bakabilirsin.

Favicon sizin dediğiniz gibi yaptım fakat, hala chrome da favicon gözükmüyor. header.php den favicon kodunu alıp diğer sayfalara koyunca görünüyor.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git