Ana Kategorideki Tüm Alt Kategorilerin Makalesini Listeleme

Yapmak istediğim ana kategorideki tüm altkategorilerin makalesini çağırmak, ama yapamadım. Foreach'in içine repeater kullandım; bu sefer tek bir makale getirdi.

Bunu nasıl yapabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

 

Yukarıdaki gibi bir tablom var benim sıkıntı çektiğim nokta anakategoriden birini ( "UstID" 0 olan yani ) listelediğim zaman alt kategoriler de listelensin yani oyunlar kategorisini listelediğim zaman counter strike ve pes 2017 kategorilerininde listelenmesini istiyorum repeater ile yapmaya çalıştım yapamadım acil yardımlarınızı bekliyorum

Kategori ve alt kategoriler için ayrı tablo kullanmak daha mantıklı olacaktır. Sen UstID 0 yazarak çağırırsan tüm kategoriler gelir. Ancak ayrı tablo kullanırsan Oyunlara tıklayınca UstID 1 dediğin zaman tüm oyunları listeler. Diğer kategorileri değil.

tamam sizin mantıkla yaptım varsayalım ben oyunlara tıkladım alt kategori tablosundaki UstID 1 olanları çağırdı varsayalımki 5 tane var peki bu 5 kategoriye bağlı olan makaleleri nasıl listeleyecem sıkıntı burda foreach ile yaptım kategorilere bağlı makalelerin ID sini aldım fakat repeater ı foreach in içine yazdığım için son makaleyi tek yazdırdı.

ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Verdiğin tablo örneğinden yola çıkarak,

Anladığım kadarı ile,

"Oyunlar" a tıkladığında;

1 - CS

2 - PES

kategorilerine ait makaleleri alt alta sıralamak istiyorsun doğru mudur?

Bunun için kısa yolu sana söyliyeyim. Kod ile uğraşırsak illalki çözeriz ama daha basit bir mantıkla çözelim bunu. Sen şimdi makaleler tablosuna bir stun daha ekle. O stunda "AnaKategoriID" olsun. (Makaleler tablonda AltKategoriID stununun olduğunu varsayıyorum.) Makale kaydederken hem alt kategori id'sini hemde ana kategori id'sini de kaydet. Bu şekilde Oyunlar kategorise ait bütün makaleleri,

Select * from Makaleler where AnaKategoriID = 0

gibi bir sorgu ile rahatça alırsın.

Sırali olarak gelsin dersen de 

Select * from Makaleler where AnaKategoriID = 0 order by AltKategoriID asc

gibi bir sorgu ile ID ye göre küçükten büyüğe sıralı gelir

Çoklu kategori seçmek istersen yani 3 ana kategoriye ait olan bütün makaleler gelsin dersen

Select * from Makaleler where AnaKategoriID in (ID1, ID2, ID3 )

tabi makaleler tablona AnaKategoriID stununu eklemen şart bu sorgular için. Kaldı ki en kolay ve mantıklı çözüm yolu bu.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git