Ajax | Neyi Araştırmalıyım

Merhaba arkadaşlar.

id | baslangic_zamani | bitis_zamani 
1 | 29.06.2016 08.50 | 30.06.2016 17.00

Ben veritabanında belirtilen zaman aralıklarına göre işlem yaptırmak istiyorum. Yani başlangıç zamanında işlemin başlaması, bitiş zamanında ise işlemin sonlanması şeklinde. Bunun içinde veritabanındaki zaman ile sistem zamanının kontrol edilmesi vakit gelince de işlemin devreye girmesi ve sonlanması gerekiyor. Ama ajax ve jquery kısmında neye ihtiyaç olduğumu ve neyi araştırmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda hangi kodları araştırmalıyım? Yardımcı olur musunuz?

Anladığıma göre yazılıma belirli zamanlarda belirli işlemler yaptırmak istiyorsun. Bu sorunu Cron Jobs anahtar kelimesini aratarak çözebilirsin.

Daha önce burada kurulumunu sormuştum ama cevabını alamadım. Araştırdığımda cpanelden falan bahsediliyor. Cpanel şartmı bunun için, eklenti şeklinde falan edinemiyor muyuz?

Sorum

Sorunu cevaplandırabilmem için ilk önce neye ihtiyacın olduğunu belirtmen lazım. Eğer belirli vakitlerde sunucudaki PHP yada herhangi bir dosyayı çalıştırmak istiyorsan exec() fonksiyonunu kullanman gerekir. Bu fonksiyon işlev olarak komut çalıştırır. Biz bu fonksiyona zamanlama için gerekli olan kodları yazacağız. Fonksiyon da yazdığımız komutları sunucuda çalıştıracak. Daha fazla bilgi için PHP ile Cron Job İşi Tanımlama makalesini okumanızı tavsiye ederim.

Teşekkür ederim.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git