Smartgit için SSH Key Oluşturmak

Smartgit programını kullanırken git hesabımızla entegreli çalışmamız lazım. Bunun için SSSH key oluşturmamız gerekiyor.

Smartgit programını kurarken Git hesabınızla bağlantı kurmak için SSH key lazım. Buradan PuTTYgen isimli dosyayı indirin ve adımları takip edin.

1-) İndirilen dosyayı çalıştırdıktan sonra "Generate" butonuna tıklayarak bize özel bir anahtar oluşturalım. Bu işlem normalde biraz zaman alıyor. Ancak fare imleci'ni progress bar üzerinde oynatırsak daha kısa sürede anahtarımızı oluşturuyor. Bunun nedeni ise program, anahtar oluştururken imleç koordinatlarından veri toplayarak bize özel anahtar üretiyor. Fare imlecini rasgele oynatıp kısa sürede anahtarımızı alalım ve devam edelim.

2-) Program bizim için özel (private key) ve genel (public key) olmak üzere iki anahtar oluşturdu. Oluşturulan genel anahtar kodunu kopyalayıp Git hesabınıza ekleyelim. Ben Bitbucket kullandığım için Bitbucket üzerinden göstereceğim.

3-) Bitbucket hesabımızdan "Manage Account" sayfasına giriyoruz. Buradan sol menüdeki SSH Keys menüsüne tıklıyoruz.

4-) Açılan sayfadan Add key butonuna tıklayıp genel anahtarımızı"Key" yazan metin alanına yapıştırıp kaydediyoruz.

5-) Tekrar Puttygen programına dönüp "Key passphrase" alanından şifremizi oluşturup (isteğe bağlı) "Save private key" butonuna tıklıyoruz ve özel anahtarın bulunduğu dosyayı bilgisayarımıza kaydediyoruz.

5-) Son olarak da Smartgit programını açıp "Private Key File" alanından kaydettiğimiz dosyayı seçiyoruz. Parola belirlediysek parolamızı girip Login butonuna tıklıyoruz ve çözüme ulaşıyoruz.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git