Siyah Beyaz Bir Resmi Renklendirmek

Karakalem çalışmalarını veya siyah beyaz resimleri renklendirmek Photoshop'ta çok kolay. Bu dersimizi dikkatle uyguladığınızda sizler de rengarenk resimler elde edeceksiniz.

Karakalem çalışmalarını veya siyah beyaz resimleri renklendirmek Photoshop'ta çok kolay. Bu dersimizi dikkatle uyguladığınızda sizler de rengarenk resimler elde edeceksiniz.

ADIM 1:

İlk başta renklendirmek istediğiniz resmi Photoshop ta açın.ADIM 2:

Quick Selection aracı ile yüz kısmını seçin.Yüz kısmını dikkatlice seçiyoruz. Daha sonra Alt tuşuna basılı tutup dudak, göz ve kaş kısımları bu seçili alandan çıkartmamız gerek.

Eğer seçimi dikkatli ve muntazam yapmışsanız çalışmanızda bir sorun olmayacaktır.

ADIM 3:

Alanlarımını seçtikten sonra Ctrl+C ile bu bölgeyi kopyalıyoruz. Daha sonra Ctrl+V ile yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir görüntü olması gerekir.

Backgraund isimli layerin gözünü kaldırdığımız zaman aşağıdaki görüntüyü elde etmiş olmasınız.Bu görüntüyü elde ettikten sonra backgraund layerini tekrar görünür hale getiriyoruz.

ADIM 4:

Kopyaladığımız layeri (yani yüz kısmını) seçiyoruz. Image Adjustments Variations yolunu izleyin ve karşınıza çıkan pencereden renk ayarlarını yapın. İstediğiniz tonu yakaladığınızda OK butonuna tıklayıp işlemi bitirebilirsiniz.ADIM 5:

Eğer renk çok açık olduysa yapılabilecek birkaç ufak nokta var.
- İlk olarak layerin opacity değerini azaltabilirsiniz.
- İkinci olarak ise Image Adjustments Color Balance yolundan rengi açabilir, koyultabilir, gölge tonunu ayarlayabilirsiniz.

ADIM 6:

Diğer bölgeler içinde (gözler, dudaklar, kaşlar, saç, elbise, istediğiniz her bölge için) yukarıdaki adımları tek tek uygulayın.İşte çalışmamızın sonucu. Bu çalışmada önemli olan, renklendirmek istediğiniz bölgeyi çok dikkatli ve düzgün kesebilmektir. Düzgün kestikten sonra bölgeler birbirine girmeyecek ve çalışmanızda muhteşem bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Bu konu ile ilgili yapmış olduğum bir örneği daha aşağıda göreceksiniz. Aynı yöntemi kullanarak hazırladım, bu kez bir karakalem çalışması üzerinde değil, fotoğraf üzerinde denedim. Sonuç gerçeğine oldukça yakın oldu.Sizler de bu şekilde çizimlerinizi, resimlerinizi ve fotoğraflarınızı kolayca renklendirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Nereden alıntı, biliyor musun? Çünkü bu ders aynı kişinin Sanalkurs Dergide yayınlanan dersi.
teşekür ederim başardım sağol
" siracel diyor ki: Nereden alıntı, biliyor musun? Çünkü bu ders aynı kişinin Sanalkurs Dergide yayınlanan dersi. " tamam kendi yazısı ama resim görüntüleri çıkmıyor.
:kirp:cok guzel uygulama eline saglik
ii güzel hoşta bunu birde renkli olanını renksize çevirmeyi öğretseniz:-dusun:
cok teskür ederim eski fotogrefları artık yeni hale getirirebilcem cok sagol
"suat1964 diyor ki: ii güzel hoşta bunu birde renkli olanını renksize çevirmeyi öğretseniz:-dusun: " Renkliyi renksize cevirmek daha basit :) renginideğiştireceğin resmi Ps açtıktan sonra Ctrl+Sifh+u tuş kombinasyonunu kulana bilirsin hadi sana kolay gelsin
S.A ..ARKADAŞLAR BİRDE BU RESİMLERİ MARGUEE TOOLLAR İLEDE SEÇİP VARİATONS'A YAPABİLİRSİNİZ...KOLAY GELE...
pek etkili bir yol degil aynı yöntemi Gradient map ile çalışırsan Daha Gerçekci bir görüntü alırsın Layer>New layer adjusment>Gradient map yaparsan ve renkleri degiştirerek çok daha kaliteli görüntüler alırsın : )
ugrastım ama beceremedim çok beceriksiz oldugumu düşnüyorum bazı secenekler bende yok .. yardım istiyorum..
renk ayarları yokk :(

Yukarı Git