Site İçi SEO - Tema Optimizasyonu

Site İçi SEO - Tema Optimizasyonu

Bu makalede site içi SEO'da tema optimizasyonu üzerinde duralım.

GÖRSELLİK

Görsellik, içerik ile aynı doğrultuda oluşturulmalı, sitenin içeriğini yansıtmalı. Tema şabonunun yapısı, kullanılan resimler ve yazılar arasında bir bütünlük olmalı. Bu bütünlüğün sağlanması durumunda akılda kalıcı bir tema oluşturulmuş demektir. Ziyaretçilerin aklında yer eden bir site, doğrudan girişlerin tekrar tekrar ziyaret edilmesini sağlayacaktır. Biliyoruz ki, bu doğrudan ve tekrar eden ziyaretler Google Analytics değerlendirmesiyle ziyaretçi bağımlılığı olarak algılanacak ve site ziyaretçiler tarafından markalaşmış olarak gorülecektir. Ziyaretçilerin verdiği bu değeri dikkate alarak Google'da siteye değer verecektir.

Görsellik en büyük özellik renk uyumu ve sadelik konusudur. Renk uyumu, sitenin konusunda gçre değişebileceği gibi, ziyaretçilerin davranış ve karakterlerine göre de değişebilmektedir. Tercih edilen bir veya birkaç rengin farklı tonlarda kullanılması renk ahengi açısından bütünlük ve hoşluk sağlayarak görsellik algısını geliştirecek ve kullanıcı beğenisini oluşturacaktır.

NAVİGASYON

Günümüzde pek çok site artık hazır sitem ile oluşturuluyor. Bunun dışındaki pek çok Html, Php ve Asp ile bireysel olarak oluşturulan siteler ziyaretçi açısından büyük bir karmaşa yaratmaktadır. Çünkü içerikler arasında hiç bir bağ kurulmadan sitede navigasyonu kolaylaştırmak mümkün değildir. Anasayfada tüm yazıları göstermek, sadece ziyaretçinin kafasını karıştırmaktır. Bunun yerine en önemli içerik veya en son içerik gösterilmesi daha faydalıdır Akinternet.

Sitede mutlaka sayfalar arasında kolay izlenebilecek bir yol tarifi olmalıdır. En çok okunan yazılar, benzer yazılar, son yorumlar vs. bunlara güzel birer örnektir. Bunun dışında ben neredeyim sorusuna yanıt sağlayabilecek Breadcrumb sistemini siteye entegre etmek de oldukça faydalıdır. Zira artık Google nezdinde de dikkate alınan breadcrumb Google sonuçlarına da fazlasıyla yansımaktadır.

HIZ

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO'da da etkilidir.

Bir site ne kadar hızlı ise, bir şekilde gelen ziyaretçi sitede başka sayfaları dolaşmakta daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin "Hemen Çıkma Oranları" düşüş gösterecektir.

Sitenin hızlı yüklenmesi sonucu arama motoru botları da sitede daha rahat dolaşabilecek, sitenin daha fazla sayısının artmasından dolayı sitenin hızının da büyük oranda yavaşlama olur. İşte bu gibi durumlarda, site hızının optimize edilmesi, sitede oluşan ağır yüklerin önüne geçilmesi için kullanılabilecek onlarca yöntem kullanılabilmektedir.

Google ve Ziyaretçilerin bir sitede en büyük beklentisi hızdır. Google'ın hıza verdiği önem, webmaster araçlarındaki çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında kendi hızını belirten göstergeleri kullanmasından anlaşılmaktadır.

Google'da bir arama yaptığımızda, sağ üst köşede, yapılan sorgu sayısına göre Google'ın hızını belirtmektedir.

SEO için yaklaşık 210.000.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,25 saniye)

Google Webmaster Araçlarından, Laboratuvar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google'ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sonucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listelemektedir.

KULLANICI ETKİLEŞİMİ

Günlük hayatta sosyal ve anti sosyal kelimelerini sıkca duyarız. Bir insan ne kadar sosyal ise o kadar çok farklı insanla diyalog kuruyor ve tanınıyor demektir. Dolayısıyla kendisine o kadar fazla zenginlik katmaktadır. Bu sebeple biz de sitelerimizi sosyalleştirmeliyiz. Kullanıcıların içeriklerimize katkıda bulunması bunun en iyi yoludur. Bir ziyaretçinin sitede yorum yapması, hatta kendi bilgisini ortaya koyarak bir içerik paylaşması, sitenin sosyalleşmesi ve içerik olarak zenginleşmesini sağlar. Sitenizde daha çok kullanıcıya hitap edin ve onları daha fazla önde tutun.

Sitelerinizde bulunan içeriklere yorum yapılmasını sağlayın hatta bu konuda teşviklerde bulunun. Gelen yorumlara cevap vermek, ziyaretçi tarafından dikkate alındığı ve önemsendiği düşüncesi oluşturur. Bu sebeple yorumlara olabildiğince doğru ve içten cevaplar vermek onların daha fazla yorum yapmasına sebep olucaktır.

YENİ TEKNOLOJİLERE UYUM

Seo, gelişen internet teknolojileri ile daima aynı doğrultuda gelişir. Web 2.0 ve devamında gelecek olan Web 3.0 teknolojileri bunlara dahildir. Web 2.0 ile birlikte ortaya çıkan sosyal medya SEO'da gittikçe büyük önem kazanmaktadır. Dolayısıyla, sosyal medyada içeriğinizi paylaşmak SEO açısından önemi bir adım'dır. Bunun için de temanın, içeriğinin farklı kullanıcılar tarafından sosyal medya profillerinde paylaşılması da oldukça önemlidir. Bu sebeple, her yazıya ilişkin sosyal medya paylaşma butonları oluşturarak, okuyucuları bu yönde işini kolaylaştırmalı ve paylaşıma teşvik etmeliyiz.

KULLANICI MEMNUNİYETİ

Kullanıcıların isteklerine en doğru cevabı verebilmek kullanıcıların siteden memnun bir şekilde ayrılmasını ve birbirini tekrar eden ziyaretleri de beraberinde getirir. Kullanıcı memnuniyetini anlamak için site üzerinde çeşitli uygulamalar geliştirmek ve bu uygulamalar üzerinden ziyaretçilerin görüş ve önerilerini dinlemek gerekir. Kullanıcı memnuniyetinden sonra yazılan görüşler dikkate alınmalı ve bunlara en hızlı ve doğru çözümü getirmelisiniz.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 2 yıl önce
çok güzel anlatmışsınız hocam
• 2 yıl önce
Teşekkürler.

Yukarı Git