Site içi SEO - Meta Etiketleri

Site içi SEO - Meta Etiketleri

Site içi SEO - METALAR, Meta etiketleri SEO açısından en tartışmalı konulardan bir tanesidir. SEO açısından Metalar oldukça gereklidir.

Meta etiketleri SEO açısından en tartışmalı konulardan bir tanesidir. Çünkü yanlış kullanımı sebebiyle spam riski oluşturan ve bu sebeple SEO açısından önemi en çok tartışılan bir yapı halindedir. Metalar, sitelere ait çeşitli bilgilerin arama motoru botlarına iletilmesini sağlar. Sitenin açıklaması, hedeflediği anahtar kelimeler, sitenin sahibi, sitenin çoğrafi konumu ve hedefi, sitenin dili vb. gibi onlarca bilgiyi kullanıcılara sunmadan arama motorlarına iletebilmektedir.

Seo açısından metalar oldukça gereklidir. Ançak çoğu site sahibi doğru kullanımları konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Bu sebeple, olması gerekenden uzun ve gereksiz kelimelerle spam yapmaktadırlar. Bu da arama motorları için istenilenin dışında sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Asında bundan 5 - 6 yıl önce metalar bilinen en önemli SEO kriteriydiler. Ancak zamanla Google kendini geliştirerek site içi ve site dışı pek çok kriter oluşturdu ve metaların SEO açısından etkisi minimuma düşürüldü. Bu doğrultuda Google'ın arama kalitesini arttırma ve webspam ekibinin başkanı olan Matt Cutts tarafından bir açıklama yapılarak, meta kodlarının Google açısından önemli olmadığını söylemeye çalışsa da, aslında metalara çok önem vermeyin ve SEO metadır şeklinde düşünmeyin demek istemiştir. Bu söylemiyle de spamın önüne geçmeye çalışan Matt Cutts bazı kesimler tarafından metaların hiç sayılmasına sebep olmuştur. Özetle metalar, kullanımı itibariyle zorunlu ve önemli bir konudur. Ancak 200 SEO kriterinden sadece bir tanesidir ve diğer pek çok kriter kadar önemli değildir.

Metalar head kodları arasında yer almalı ve uygun kapatılış şekilleri kullanılarak w3c hatalarına sebep olunmamalıdır.

META DESCRİPTİON

Meta description yani açıklama metası, sitelerin bir cümle ile arama motorlarına anlatılmasını sağlayan koddur. Bu cümle 260 karakter uzunluğunu geçmemelidir. Aynı zamanda bir cümle yapısında olmalıdır. Birçok kişi metaları yanlış kullanarak, anahtar kelimeleri ardı ardına dizmektedir. Meta Description etiketinde, bir açıklama cümlesi olmalı. Bu cümle minimum sayıda virgül ve birkaç adet bağlaç içermelidir. 

Örneğin bir dizi sitesine ait meta description etiketi aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.

Futbol Oyunları, Futbolcu Oyunları, Futbol Oyunu, Futbolum Oyunu, Süper Lig Oyunu, Futbol Oyun, Futbol Ouyunları, Futbol Ouyun

Bu meta açıklamasını incelediğimizde, sanki meta etiketi gibi yazıldığını görebiliyoruz. Oyunları kelimesine ait hatalı yazımları yazarak onlardan da ziyaretçi çekmeyi düşünen webmaster, aslında arama hacmi minimumda ve Google tarafından doğrusu önerilen bu kelimeleri yazarak bir hata yapmaktadır. Anahtar kelime yoğunluğu açısından oldukça yoğun bir şekilde tekrarları vardır. Aslında doğru bir meta description yapısı virgül ile ayırarak değil ve ile gibi bağlaçlarla kelimeleri bağlayarak yapılmalıdır. Örnek olarak doğru meta aşagıdaki gibi olmalıdır.

Futbol Oyunları ve Lig Oyunu ile eğlenmek için Futbol Oyunu oynayın.

Yukarıdaki yapıda çok mantıklı bir cümle akışı olmasa dahi en önemli anahtar kelimeleri bir cümle yapısı kullanarak meta description kalitesi arttırılmaktadır.

Meta description etiketini arama sonuçlarında görüntülenmesi de önemini arttırmaktadır. Çünkü meta description metni ziyaretçiyi çekebilecek nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda meta description ile site içeriğinin benzerlik oranı arttıkça SEO açısından etkisi de artmaktadır.

META KEYWORDS

Meta Keywords yani meta etiketleri, sitelerin hedeflediği anahtar kelimelerin Google'a belirtmesini sağlamaktadır. Bu etiketler sayıca 10 kelimeden ve 160 karakter uzunluktan fazla olmamalıdır. Meta etiketlerinin sitesinin anahtar kelime yoğunluğuna göre sırayla belirlenmesi etkisini arttıracaktır. Ancak yine de meta etiketleri SEO açısından belirleyici bir kriter değildir. Çünkü Google bu kelimeleri dikkete alarak sitenin sırasını belirlememektedir. Sadece bu etiketlerin kaliteli ve içerik ile benzer olması sitenin tutarlığını gösterdiği için az da olsa fayda sağlamaktadır.

DİĞER META TAGLARI

Bir sitede description ve keywords meta taglarının dışındaki meta taglarının çok fazla kullanılmasını önermemekteyim. Çünkü çok gerekli olmayan bu kodları kullanarak site içeriğinin önemini yitirmesine sebep olmamak gerekir. Tüm meta etiketleri aşşağıda gösterilmektedir. Siteniz açısından zorunluluk varsa kullanınız. Keyfi kullanımlardan kaçınız.

Abstract

Meta description benzer bir nitelikte kullanılan, ancak daha çok kullanıldığı sayfa için değil tüm site için tanımlanan bir açıklama metasıdır.

<META name="abstract" content="Site açıklaması">

Author

Site sahibi veya yazarına ait isim ve eposta bilgisinin verebileceği meta etiketidir.

<META name="Author" content="Adınız, E-posta Adresiniz">

Copyright

Sitenin telif hakkı bulunduğunu ve kime ait olduğunu belirten meta etiketidir.

<META name="Copyright" content="© Sanalkurs 2016">

Expires

Siteye ait içeriğin zaman aşımı süresini belirten meta kodudur. Bu sayfanın belirten tarihten sonrası için geçerli olmayacağı ifade edilir.

<META name="Expires" content="Mon, 15 Jan 2012 18:15:30 GMT">

Language

Siteye ait içeriğin dilini belirten meta etiketidir.

<meta http-equiv="content-language" content="tr">

Revisit-After Tag

Arama motorlarının siteye ne kadar süre sıklıkla uğrayacağını belirten meta etiketidir. Kullanılacaksa sitenin güncelleme sıklığına göre belirlenmesi gerekir. Aksi taktirde bot ziyaretinde bir değişiklik görülmemesine olumsuz bir durum oluşur.

<meta name="revisit-after" content="7 days">

Refresh

Belirten süreyle sayfanın tazelenmesini sağlayan meta etiketidir. Örnekte 60 saniye olarak ayarlanmıştır. Kullanıcılar açısından çoğu kez sıkıntı veren bir durumdur. Daha çok Alexa değerini arttırmak için kullanılsa da çok gerekli bir kod değildir. Haber sitelerinde bir dakikada birkaç haber girebileceği için bunların güncellemesini sağlamak üzere haber sitelerinde kullanımı uygun olabilmektedir.

<meta http-equiv="refresh" content="60">

Redirect

Sayfanın belirli bir süre sonra başka bir adrese yönlenmesini sağlamak üzere kullanılır. Örnekte kodun bulunduğu sayfa 2 saniye sonra sanalkurs.net adresine yönlenecektir. Ziyaretçilerin başka sitelere de ziyaretini sağlamak üzere kullanılsa da pek tavsiye edilmemektedir. Kalıcı ve geçiçi yönlendirmeler htaccess yardımıyla yapılmalıdır.

<meta http-equiv="refresh" content="2;url=http://www.sanalkurs.net/">

Robots

Arama motoru botlarının, siteyi indexlemesi ve site içindeki linkleri ziyaret etmesi konusundaki yönlendirmeleri belirten meta etiketidir.

Sitede hiçbir şey yapma.

<meta name="robots" content="none">

Siteyi indexle ve tüm linkleri ziyaret et.

<meta name="robots" content="index,follow">

Siteyi indexleme ancak tüm linkleri ziyaret et.

<meta name="robots" content="noindex,follow">

Siteyi indexle ancak linkleri ziyaret etme.

<meta name="robots" content="index,nofollow">

Siteyi indexleme ve linkleri ziyaret etme.

<meta name="robots" content="noindex,nofollow">

gibi çeşitli kullanımları mevcuttur.

Content-Type

Sitedeki karakter kodlama yapısını belirten meta etiketidir. Bu kod yapısı sayesinde Türkçe karakterlerin düzgün gösterimi sağlanmaktadır.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=iso-8859">

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
Çok teşekkürler başarılı bir yazı olmuş.
• 3 yıl önce
Paylaşım için teşekkürler. Bilgilendirici bir yazı olmuş. :)

Yukarı Git