Site İçi SEO - Kodlama Uygunluğu

Site İçi SEO - Kodlama Uygunluğu

Bu makalede site içi SEO hakkında kodlama uygunluğu konusuna göz atalım.

KODLAMA UYGUNLUĞU: W3C KODLAMA UYGUNLUK SERTİFİKASI

Web standartları, internet sitelerini web tarayıcıları genel kabul görmüş bir kodlama yapısı içerisinde buldurmayı amaçlamaktadır. Sitelerin tasarımı esnasında gözden kaçan veya yanlış bilinen kodlama hataları sebebiyle web siteleri farklı tarayıcılarda aynı şekillerde görüntülenmez. Aynı zamanda bu hataların tarayıcılar tarafından okunarak yorumlanması güçleşmekte ve site hızından düşüş yaşanmaktadır. Web standartlarının düzenlemede en çok kullanılan w3c.org sitesi ile sitenizin HTML kod yapısını CSS kod yapısına ait hataları tespit ederek, hatalar altında geçen açıklamalar ile hataların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Sitelerin oluşumu veya düzenlenmesi sırasında meydana gelen hataları temizlemek sitelerin farklı tarayıcılarda aynı şekilde hatasız açılmasını sağlayacağı gibi hızlı acılması da sağlayacaktır. 

HTML TİDY İLE HATASIZ KODLAMA

Firefox HTML Validatör Tidy eklentisi gezindiğiniz sayfaların HTML Validatör hatalarını gösteren çok önemli bir eklentidir. Bu eklentinin güvenilir yani w3.org tarafından destekleniyor olması. Eklenti Tidy isminden bir W3C çalışanı tarafından yazılmıştır.

Web sitelerinde W3C hataları sebebiyle, sitenin SEO kalite puanı düşmekte ve web tarayıcıları tarafından sitenin doğru şekilde okunması güçleştiği için site yavaşlamaktadır.

HTML, Validatör eklentisi sayesinde sitenizin HTML Validatör hataları, Frame hatalarını yanlış kodlamaları görebilirsiniz. Kaç adet hata olduğunu tespitini siz sayfaya girdiğiniz anda gerçekleştiriyor. Sonrası ise sağ köşede eklentiniz simgesine çift tıklayarak hatalarınızı ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz. Bunun yanında, size hatalarınızı düzeltebilmenize yardımcı olmak için hatanıza ait kodlama örnekleri sunuyor. tüm bu özellikler sayesinde web sitenizin düzenli ve doğru kodlamaya sahip olmasını sağlamakta bir numaralı yardımcınız olabilir.

HTML Validatör Tidy yapımcı sitesindeki açıklamaları (çeviridir):

>>HTML Tidy Webmasterların HTML hatalarını görmelerini sağlayan bir yardımcıdır. Bit HTML sayfasının hatalarını ve hata sayısını Firefox tarayıcınızın durum cubuğunda gösterir. Hata ayrıntılarını görmenize olanak sağlar.

>>HTML Tidy kodlama hatalarını bulur ve 3 kategoride sınıflandırır:

Erors: Kodlamada yaptığınız hatalardır.

Warnings: Otomatik olarak düzeltebilecek HTML hataları. (frame) (optinional) accessibility warnings: İsteğe bağlı, erişebilir uyarılar.

ESKİ TİP KODLAMALARDAN ARINMAK

TABLE

Eski tip kodlamalar içerisinde en yoğun kullanılan kodlama yapısı tablo kodlamalarıdır. Bu kodlamalar eski tip HTML tablo oluşumu yerine yeni tip css tabanlı tablo yapısı kullanılmalıdır. sitelerin eski tip kodlamalardan arınması, hem arama motorlarının sitelerin daha iyi taranmasını sağlar. Hemde web tarayıcılarının siteleri sorumsuz görüntülenmesini sağlar. Bu sebeple bu tip kodlamalardan kaçınmak gerekir.

Basit bir HTML tablo yapısı aşşağıdaki gibidir. 

<table border="1">

<tr>

<td>satır 1, sütun 1</td>

<td>satır 1, sutün 2</td>

</tr>

<tr>
<td>satır 1, sütun 1</td>

<td>satır 1, sutün 2</td>

</tr>

</table>

CSS ile örnek tablo yapımı için aşşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

www.w3schools.com/css/css_table.asp

10 CSS tablo örneği için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

designshack.co.uk/articles/10-css-table-examples

Target Kodlarından Arınma

External Nedir?

Rel="external" , target="_blank" ile aynı işlevi gören bir koddur. Bu kodlar her ne kadar aynı işlevi görse de, external kodu son web teknolojilerine uyumlu olarak oluşturulmuş bir koddur.

External kodunu da target gibi nofollow yapmak tabii ki mümkündür. Bunun için rel="external" koduna nofollow kodunu da ekliyoruz ve şöyle oluyor;

rel="external,nofollow"

Target Nedir?

Target kodu, linke tıklandığı zaman sayfanın nasıl açılıcagını belirleyen koddur. Örneğin, target="_blank" şeklinde kullanılarak linkin yeni sayfada açılmasını sağlanabilir. ancak target artık güncel ve teknolojileri tarafından onaylanmayan bir koddur. Dolayısıyla bu kod yerine yeni pencereleri Rel="external" ile açmak SEO açısından önemlidir.

Target ile external arasındaki farklar nelerdir?

Target kodu, eski bir koddur ve artık W3C standartlarına uymamaktadır. Bu nedenle artık yeni pencere acma kodları yazılırken external kodu tercih edilir.

Aşağıdaki bölümden eski ve yeni kod arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

Eski kod ;

<a href="http://www.siteadı.com" target="_blank"> Yeni Bir Pencere Aç </a>

Yeni kod ;

<a href="http://www.siteadı.com" rel="external"> Yeni Bir Pencere Aç </a>

"rel" kodunun asıl amacı, herhangibir ilki yeni pencerede açtırma olmadığı için yeni kodu kullanırken, direk sitenize yapıştırırsanız çalışmaz. JavaScript kodları ile bu kodun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

JavaScript kodları ;

function HariciLinkler() {

if (!document.getElementsByTagName) return;

var = document.getElementsByTagName("a");

var linklerAdet = linkler.length;

for (var i=0; i<linklerAdet; i++) {

var tekLink = linkler ;

if(tekLink.getAttribute("href")        &&             tekLink.
getAttribute("rel") == "external") {

tekLink.target = "_blank";

}
}
}window.onload = HariciLinkler;

Üstte belirmiş olduğum JavaScript kodlarını, rel kullandığımız sayfaya, <script></script> tagları arasına koyarak yapıştırıyoruz.

Frame

Frame, türkçe karşılığı olarak çerçeve anlamına gelmektedir. Sitelerde oluşturulan frameler aracılığıyla başka sayfalara ait veriler bu çerceveler aracılığıyla gösterilmiş olur. önceleri sıkça kullanılan bu teknik arama motorlarını bu konuda olumsuz düşüncesi sebebiyle zamanla kullanımı azaldı. 

Bir site oluşturulurken, zahmetsizce içerik bulundurmak için kullanılan bu teknikle, başka sitedeki veriler frame kodları aracılığıyla sitede istenilen konumda gösterilir. Site içerisinde site çalıştırılmış olur.

Arama motorları, başka kaynaklar üzerinden yayın yapan bu tür kodlamaları tasvip etmemektedir. Zira hiçbir üretimde ve zahmetle bulunmadan içerik göstermek mümkün olabilmektedir. Bir kullanıcı veya arama motoru botları tarafından kolayca fark edilebilen bu durum SEO açısından büyük bir dez avantaj oluşturmaktadır. Hatta kendi sitenize ait başka sayfaların bile frame ile kullanımı hoş karşılanmamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
Başarılı bir makale teşekkürler işime yaradı.
• 3 yıl önce
Yakında Site Dışı SEO adlı Kurs eklenecektir. Takipte Kalın.

Yukarı Git