Site İçi SEO - Kod Yazı Oranı

Site İçi SEO - Kod Yazı Oranı

Bu derste sitede kullanılan kod oranının SEO'ya etkilerine bir göz atalım.

Özellikle Php ve Asp gibi dinamik yapıda kodlamaya sahip siteler, belirli bir içeriğin ziyaretçilere gösterilebilmesi için pek çok PHP kodunu kullanması gerekebiliyor. Bu sebeple, kısıtlı bir oranda gösterilecek metin için büyük oranlarda kodlama yapılmış oluyor. Bugünkü dersin konusu, sitenin kaynak kodu ile arayüzde görüntülenen metin arasındaki oran. Metin büyüklüğüne ne kadar fazla ise, o kadar arama motoru dostudur.

Arama motorları için önemli olan 2 kriter siteyi rahat dolaşabilme ve sitenin hızıdır. İçerik metni ve kaynak koda oranla fazla olması, sitenin daha temiz bir kodlamaya sahip oldugu göstergesidir. Bu sebeple Google botları sitelerde daha kolay gezebilir ve sayfaları daha hızlı görüntüleyebilir.

Metin kodu, kaynak kodu oranı ne kadar yüksekse site sıralama için daha iyi bir şans elde eder. Hızlı indexlenmesi de cabası. Google açısından en etkili kaynaklar ile açıklanmış bu hususun biraz daha detaylarına inelim.

İçerik Metni/Kaynak Kodu Oranını Nasıl Arttırabiliriz?

  • Sitede yer alan resimleri css kaynaklı kullanarak, resim URL'si kadar kaynak kodda azalma sağlayabiliriz.
  • Sitedeki URL'lerin kısayollarını kullanarak. Örneğin www.sanalkurs.net yerine sadece "/" ve www.sanalkurs.net/ bu iki link yapısı da aynı sonuca gidecektir.
  • Inline CSS ve inline JS'leri minimuma indirerek.
  • HTML tablosu yerine CSS tablo yapısı kullanarak.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git