Site İçi SEO - Başlıklar

Site İçi SEO - Başlıklar

Başlıklar, Sayfa Başlığı, Yazı Başlığı, H1-H2-H3 Konu Başlıkları (Heading). Bir yazının önemi nelerdir?

Anasayfa kadar alt sayfaların başlık metinleri ve yapıları da önemli bir konudur. Alt sayfaların başlıkları mutlaka içerisinde yazı başlıkları barındırılmalıdır imkanınız varsa kesinlikle barındırılmalıdır. Bu hem başlıklar arasındaki uyumu ve benzerliği sağlayacaktır hem de düzenli tekrar eden kelimelerden dolayı iyi bir SEO yapısı kuracaktır.

Alt Sayfaların başlık yapısı genelde 3 şekilde kurgulanır. Bunlar;

 1. Yazı başlığı
 2. Site İsmiYazı Başlığı
 3. Yazı Başlığı → Site İsmi

Site ismi normalde anasayfa başlığından farklı olur. Çünkü anasayfa başlığı site isminin yanı sıra ilave bilgiler içerebilmektedir. Sanalkurs.net'da olduğu gibi Site ismi : "Sanalkurs" iken Anasayfa Başlığı : "Online Yazılı ve Video Dersler, Web Tasarım, Programlama, Yazılım, 3D Eğitimler, Video Düzenleme Eğitimleri" olmaktadır.

Alt sayfa başlık yapısını örnek olarak sanalkurs.net üzerinden HTACCESS Nedir, Nasıl Kullanılır? - Online Yazılı ve Video Dersler ... yazısı için gösterilicek olursa.

>>  HTACCESS Nedir, Nasıl Kullanılır?

>> Sanalkurs →  HTACCESS Nedir, Nasıl Kullanılır?

>>  HTACCESS Nedir, Nasıl Kullanılır? → Sanalkurs

Şeklinde örneklendirebilirsiniz.

Başlıklar ne kadar kısa olursa SEO açısından kalitesi o kadar artar. Ancak her başlıkta genel anahtar kelimenizin de bulunması genel SEO açısından önemlidir. Dolayısıyla başlık yapısını çok uzatmayacak şekilde anahtar kelimeyi de kullanmakta yarar vardır.

Birinci örnekte, sadece yazı başlığı kullanılmış, dolayısıyla bu başlığın Google'da aranması durumunda bu sitenin önceliği daha fazla olacaktır. Çünkü anahtar kelime uyumu tamdır. Eksik veya hatalı kelime bulunmamaktadır.

İkinci örnekte, site isminden sonra yazı başlığı kullanılmıştır. Bu örnekte SEO genel anahtar kelime olduğu için başta kullanılması bu kelime için avantaj sağlar. Ancak bu durumda yazı başlığı daha fazla sağa geldiği için bu kelimedeki önem azalmaktadır. Dolayısıyla bu başlık yapısında tek kelimeye yönelik SEO nedeniyle SEO kelimesini ve türevlerini üzerinde hit artışı sağlanır. Alt sayfalara ait hedef kelimeler üzerinden ziyaretçi girişleri azalır. Bunu arttırmanın en iyi yolu 1. ve daha sonra 3. Başlık yapısıdır.

Üçüncü örnekte, yazı başlığından sonra site ismi kullanmış. Bu durumda yazı başlığı ön planda durduğu için alt sayfaların SEO'su güçlü kılınmış ve alt sayfalara ait hedef kelimelerden ziyaretçi sayısının artması sağlanmıştır. Aynı zamanda başlıkta site ismi de kullanılarak genel SEO'ya da katkıda bulunulmuştur. Zira birinci örnekte site ismi olmadığı için birçok makalede SEO kelimesi bulunmamış olacaktır. Bu sebeple alt sayfaların SEO'su ve genel SEO çalışmaları için üçüncü başlık yapısını önermekteyim.

YAZI BAŞLIĞI

Yazı Başlığı, yazının ismidir diyebiliriz. Yazı başlığı için en büyük konu başlığı da diyebiliriz. Dolayısıyla daha çok h1 etiketi ile gösterilmektedir.

Yazı başlıkları ziyaretçiyi çeken en önemli yapıdır. Ziyaretçinin dikkatini çeken ve faydalı bulabileceği bir makale izlenimini vermek için iyi bir başlık seçmek gerekir. Seo için ise, konu ile alakalı ve öz bir başlık seçmek gerekir. Yazı başlığı anlatılan içerik ile tamamıyla uyumlu olmalıdır. Bunu kontrol etmek için metnin anahtar kelime yoğunluğu ölçülerek yoğun olarak kullanılan 2-3 kelime başlık içinde kullanılabilir. Bu tekniği uygulamak SEO için büyük avantaj oluşturulacaktır. Aynı zamanda SEO açısından bir anlam ifade etmeyen bağlaç ve gereksiz kelimelerin başlıkta kullanılmaması önerilir. Örnek olarak Caffeine için Uyumlu Backlink Taktikleri nelerdir yerine  Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri kullanılarak daha az ve etkili bir başlık seçilmiş olur.

KONU BAŞLIKLARI ( HEADİNG )

Heading veya header tags olarak da geçen konu başlıkları alt sayfaların SEO yapısını destekleyen en önemli faktördür. Konu başlıkları h harfleriyle birlikte rakamla ifade edilirler. H1,h2,h3 gibi büyükten küçüğe doğruya kullanılarak yazıların başlık bütünlüğü ile mizanpajı sağlanır. 1'den 6'ya kadar kullanılır ve konu başlıklarının hiyerarşik yapısı oluşur. Bir sayfada tüm konu başlıkları kullanılmak zorunda değildir. H2 veya h3 te de konu başlığı son bulabilmektedir.

Örnek bir hiyerarşik yapı ;

<h1>Seo</h1>

<h2>Seo Dersleri</h2>

<h2>Seo Teknikleri</h2>

<h3>Seo'da Mikroformatlar</h3>

<h4>Nofollow Nedir</h4>

<h4>Dofollow Nedir</h4>

    <h5>Dofollow kullanımı örnekleri</5>

        <h6>Dofollow yanlış kullanıma örnekler</h6>

Örnekte h1 olarak nitelenen en büyük konu başlığı yani ana başlık olarak tanımlanmakta aynı zamanda bir makaleye aitse yazı başlığı olarak da tanımlanmaktadır.

Heading etiketlerinin kullanımında sıkça hatalara rastlanmaktadır. Bilgi sizce kullanımlar sonucu yapılan bu hatalar ile sitenin SEO kalitesi olması gerekenden daha kötü olabilmektedir. Heading etiketlerinin kullanımında en çok yapılan hatalar aşağıda listelenmiştir. Bu hatalara dikkat ederek yapmamaya çalışın ve varsa kontrol ederek hatalarınızı düzeltin.

 • Her sayfada h1 etiketi mutlaka kullanılmalıdır.
 • Heading etiketleri hiyearşik yapıda olmalıdır. h1 den önce h2 veya h3 ten önce h5 olmamalıdır.
 • Heading etiketleri sırasıyla kullanılmalı atlama yapılmamalıdır. h2 den sonra h4 kullanılmamalıdır.
 • H1 Etiketi sabit metinler için kullanmayın. h1 etiketine ait metin her sayfada değişmeli.
 • Bir sayfada max. 1 adet h1, 4adet h2, 4 adet h3 ve 6 adet h5 bulunması önerilir.
 • Heading etiketleri, konu içeriğinden uzakta olmamalı, olabildiğince metinle iç içe bulunmalıdır.
 • Heading etiketlerinin stili aynı olmamalıdır. Farklı heading etiketleri farklı boyutta gösterilmelidir.
 • Heading etiketlerinde anahtar kelimenizin yer alması SEO açısından büyük öneme sahiptir.
 • Heading açma ve kapatma etiketleri düzgün ve w3c kurallarına uygun kullanılmalıdır. Örn. <h1>Ana Başlık</h1>
 • Heading etiketini link verilmiş bir yazıda kullanırken;
<h1><a href="http://www.siteadı.com/abcd/">Seo Dersleri</a></h1>

şeklinde a etiketini de kapsamak; o anahtar kelimede linkin ve bulunulan sayfanın, SEO açısından önemini de maksimuma çıkaracaktır. Örneğin bu link anasayfada bulunuyorsa, hem ansayfanın hem de abcd linkinin SEO açısından bu kelimedeki önemi artar.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
Çok teşekkürler. Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş ve soru işareti bırakmamışsın..
• 3 yıl önce
Site içi SEO Başlıkları arıyordum sonunda güzel bir yazı bulabildim teşekkürler.

Yukarı Git