Site Hızı Neden Önemlidir?

Site Hızı Neden Önemlidir?

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO'da da etkilidir.

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO'da da etkilidir.

Bir site ne kadar hızlı ise, bir şekilde gelen ziyaretçi sitede başka sayfaları dolaşmakta daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin "Hemen Çıkma Oranları" düşüş gösterecektir.

Sitenin hızlı yüklenmesi sonucu arama motoru botları da sitede daha rahat dolaşabilecek, sitenin daha fazla sayısının artmasından dolayı sitenin hızının da büyük oranda yavaşlama olur. İşte bu gibi durumlarda, site hızının optimize edilmesi, sitede oluşan ağır yüklerin önüne geçilmesi için kullanılabilecek onlarca yöntem kullanılabilmektedir.

Google ve Ziyaretçilerin bir sitede en büyük beklentisi hızdır. Google'ın hıza verdiği önem, webmaster araçlarındaki çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında kendi hızını belirten göstergeleri kullanmasından anlaşılmaktadır.

Google'da bir arama yaptığımızda, sağ üst köşede, yapılan sorgu sayısına göre Google'ın hızını belirtmektedir.

SEO için yaklaşık 210.000.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,25 saniye)

Google Webmaster Araçlarından, Laboratuvar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google'ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sonucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listelemektedir.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 4 yıl önce
Selamlar, Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Size bir kaç sorum olacaktı. Yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. İç seo hakkında da bilgi verebilir misiniz? *Alt, title, img için height width, h1, h2 gibi seo için önemli olan şeylerin yüzdesel olarak değeri nedir? *Yaparsak faydaları nelerdir? *Yapmazsak ne gibi sorunlar yaşarız? Araştırmalarım sonuçunca kendime bir yol çizdim ama işin uzmanından da yolumun doğru olup olmadığını teyit etmek isterim.
• 4 yıl önce
Site içi seo, üzerinde çalışıyoruz. Kısa zamanda Site içi seo derslerine geçiceğiz. İlgin için teşekkürler.

Yukarı Git