Site Haritası Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Site Haritası Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Bu derste site haritası nasıl kurulur ve kullanılır, bunu görelim.

Site haritaları bir site için olmazsa olmazlarındandır. Bunun birçok sebebi vardır. Bence en önemlisi ve en sık yaşanan sorun olan.Site üzerinden link verilemeyen sayfalardır.Örnek olarak bir JavaScript yardımıyla oluşturulmuş açılan menü ile bazı içeriklere ulaşıyorsa, HTML yapısı olmadığı için arama motoru botları bu sayfaya erişemez. Ancak bu sayfaların linkleri site haritasına eklenmişse, arama motoru botları site haritası üzerinden bu sayfaları ziyaret ederek içerikleri ve linkleri indexleyebilecektir.

Site haritası farklı dosya konumu veya farklı formatlarda kullanabilmektedir. Ancak şiddetle tavsite edilen kullanım biçimi, ana dizine, sitemap ismiyle ve XML formatıyla kullanılmasıdır. Çünkü ilave olarak belirtilmeye ihtiyaç duyulmadan botların ulaşabildiği en iyi sitemap yapısıdır.

Site haritası, siteye ait tüm linkleri içerisinde barındırmalıdır. Aynı zamanda her yeni içerikte mutlaka güncellenerek arama motorlarına bu güncelleme bildirilmelidir. Bu şekilde yeni sayfalar arma motorları tarafından daha kolay ve hızlı indexlenebilmektedir.

Priority: Link önceliğidir. Arama motoru botlarının hangi sayfayı ilk önce ziyaret etmesi gerektiği belirtilmektedir. Değeri yükseldikçe o sayfanın daha fazla öneme sahip olduğu gösterilir. Etkisi arama sonuçlarına yansımaktadır.

Change Frequency: Değişim sıklığı yani güncelleme sıklığını belirtir. Arama motorlarının tekrar eden ziyaretleri için etkilidir. Belirten sayfalara ne kadar arayla uğraması istediği söylemiş olur. Gerçek güncelleme aralığını belirtmek en doğru sonucu verir.

Last Change: Belirtilen sayfaların son değişim tarihini vermektedir. Arama motorunu site haritasını ziyaretinde en son yapılan değişikliği bilerek o sayfalara önem vermesi gerekmektedir. Site haritası sıralaması da bu veriye göre yapılmaktadır.

Site haritası WordPress, Drupal ve vbulletin gibi hazır sistemler tarafından eklentiler vasıtasıyla kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Asp ve PHP gibi sistemler için sitenin veritabanında bulunan tüm linklerin bu önceliğe göre XML formatında listelenerek site haritasını oluşturulması gerekir. Html yapısındaki siteler için elle oluşturulabileceği gibi çok sayıda sayfa olması durumunda online ve offline araçlar devreye girmektedir.

Tüm kodlama yapısına sahip siteler için kullanabileceğini online site haritası oluşturma siteleri aşağıdaki gibidir.

>> www.xml-sitemaps.com

>> www.sitemapdoc.com

Bu dersimizinde sonuna geldik umarım anlamışsınızdır eğer ki anlamadığınız bir konu varsa mesaj atabilirsiniz.SEO ile ilgili bilmediğiniz varsa hemen yorum atabilirsiniz. ;) 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git