Siber Suç Nedir?

Siber Suç Nedir?

Siber suçlar hakkında temel bir bilgi veren yazı..

Yazılarımızdan da okuduğunuz üzere sürekli “Siber Suç” kavramını bir yerlerden, haberlerden, bilişim konularında uzman arkadaşlarınızdan duymuşsunuzdur. Aslında iki kelimeden oluşan ve basit gibi görünen bu kavramın detaylarına inildiğinde, insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu, aslında basit gibi görünse bile suçlarla mücadele eden ekipler için önemli bir bilgi kavramı olduğunu bilmeniz gerekiyor. 

Siber Suç; bilişim kaynaklarını ve araçlarını kullanarak, her türlü yasadışı eylem, her türlü korsan faaliyet, insanların ve kurumların özel hayatlarına müdahale eden,  ekonomik anlamda kişi ve kurumları zarara uğratan karanlık odaklardır. Bu açıdan dikkat edilmesi gereken en önemli kavramlardan birisidir. 

Siber Suçlarla Nasıl Mücadele Edilir? 

Bugün bir çok ülkede, siber suçlarla mücadele konusunda güvenlik ekipleri kurulmuştur. Ülkemizde de son yıllarda bu konuya ağırlık verilmiş, her geçen gün yeni bir güvenlik önlemi eklenmektedir. Medyada konuşulanlara ve yazılanlara bakacak olursak artık ülkeler birbiriyle siber savaşa girişeceklerdir. Savaş fiziksel anlamdan çıkıp bilişim alanında gövde gösterecektir.  İşte tamda bu noktada geleceğe hazır olabilmek ve bireysel saldırı girişimleriyle de ilgilenebilmek için siber suçlarla mücadele ekipleri kuruldu. Ülkemizde de sadece emniyet müdürlüklerine bağlı birimler var, ancak bu kadarı yeterli olmayacaktır. Bu alana daha fazla yatırım yapılması gerekiyor. 

Siber Suçla Mücadelede Bize Düşen Nedir? 

Bireysel anlamda bize düşen  görevler aslında birkaç basit ama çok önemli güvenlik önleminden geçiyor.

  • Güvenlik yazılımınızı (antivirüs) güncel tutun. 

  • Güvenmediğiniz yazılımları bilgisayarınızda barındırmayın. 

  • İnternet tarayıcılarınızı sürekli güncel tutun. 

  • İşletim sisteminizi güncel tutun. 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git