Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

Gelişen Siber saldırı tekniklerine karşı tedbir almamız çok önemlidir. Klasik savaş senaryoları yerini günümüzde Siber Savaş senaryolarına bırakmıştır

  Bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb. bilişim imkanları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İnanılmaz boyutta kolaylıklar sağlayan bu sistemlerle birlikte özellikle son yıllarda artan siber saldırılar ciddi tehdit haline gelmiştir.

  Günümüzde konvansiyonel savaşlar yerini asimetrik savaşlara bırakmıştır. Bunların da en önemlisi ve en tehlikelisi siber saldırılardır. Analizler 2017 yılından itibaren bu tehdidin katlanarak devam edeceğini göstermektedir.

  Bu makalede Siber Güvenlik kapsamında alabileceğimiz bir kısım tedbirlerden bahsedecek, müteakip yazılarda daha kapsamlı bilgiler sunacağım.

  Güvenliğe yönelik ücretli/ücretsiz programlardan istifade edebilirsiniz. Windows10'un, Mac'in de kendine göre güvenlik önlemleri gelişmiş durumda. Tamamıyla bunlara güvenip bir kenara çekilemeyiz.

  Öncelikle sizlere uyguladığım ve sonuç aldığım program ve uygulamaları arz edeceğim.

  Rootkit Taramaları için Root Alyzer  kullandım. Rootkit'ler yerleşince kolay kolay tespit edilemiyor. Analiz yaptım, sonuçların çıktılarını alıp saklayın. 1-2 ay sonra tekrar analiz yaptığınızda farkı yakalayabilirsiniz.

  Adware (reklam yazılımı) hepimizi rahatsız eder. "Adware Removal Tool" yükledim. Çalıştırdım, tarama yapıldı. Çerezlerden kurtuldum. Tavsiye ederim.

  Güvenliğe yönelik bir programı kullanmadan önce adresini kontrol ediniz. (expandmyurl.com), "VirusTotal", "360 Total Security"  vb. programlar ile tarayınız. Yüklediğiniz sitelerin güvenirliliğini inceleyiniz. Sizlere tavsiye ettiğim programlar bu şekilde süzgeçten geçirdikten sonra kullanıyorum. "Slimcomputer (Gizli çöp ve verileri temizler.)" indirirken uyarı verdi. İptal ettim. Tekrar denedim. Kullandım.

  Ücretsiz Yazılım İndirmek için üretici ya da "download.cnet.com" kullanılmalı. Ayrıca "Ninite.com", "Chocolately" de kullanabilirsiniz.

  Kablosuz ağın kontrolu da çok önemlidir. İleride daha detaylı savunma tedbirlerini anlatacağım. "Who's On My Wİfi" programını kurdum. Sürekli kontrol ediyor. Saldırı ve girişleri rapor ediyor. Tavsiye ederim.

   Güzel günler dileğiyle...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git