SHODAN Arama Motoru

SHODAN Arama Motoru

Google, Yahoo veya Bing gibi alışılmış arama motorlarından farklı olan "SHODAN" arama motorunu gelin detaylı inceleyelim...

  Alışkanlıkları terketmek zordur. Yeniliklere adım atmak da. Genelde hep aynı yoldan gitmeye çalışırız. Değişikliklere uyum sağlamak zor gelir. Bir çoğumuz "Google" arama motoru kullanıyoruz. Tabii ki en etkin ve kifayetli arama motorudur. Yeni bir açılıma ne dersiniz. "Google" kullanmaya devam ederken  bir yandan da "Shodan" arama motorunu deneyin.

  Shodan diğer arama motorlarından farklıdır. İnterneti tarayıp internete açık olan sistemleri, cihazları, aygıtları tespit edip bunları bağlantı noktasına, coğrafi lokasyonuna, servis bilgisine ve türüne göre sınıflandırmaktadır. Bu sayede ülke bazında özel aramalar gerçekleştirilebilmektedir.

  Shodan "Scanhub" servisi sayesinde "Nmap" "Masscan" gibi tarama araçlarının çıktılarını kullanarak görsel analiz imkanı sunar.

  *  "Masscan" İnternetteki IP'leri tarayarak paylaşım izni olup olmadığını, ftp gibi protokollerinde erişim izni verip vermediğini kısa zamanda bulan tarayıcılardır.

  *  "NMAP" taranan ağın haritasını çıkarabilir servis durumlarını, işletim sistemlerini, portların durumlarını gözlemleme imkanı sağlar.

  Shodan üzerinde "Scanhub" servisine ilave olarak özellikle sızma testi uzmanlarının faydalanabileceği "Exploit" servisi de bulunur.

  "Python", "Ruby" gibi programlama dilleri kullanılarak "Shodan IP" sayesinde geliştirilmiş programlar/betikler ile Shodan üzerinden aramalar yapılabilmektedir.

  Arkadaşlar konu biraz karmaşık gelebilir. Daha önce de arz ettiğim gibi "Siber Savunma" yolunda ilerlemek için azimli çalışma ve detaylı araştırma gereklidir. Sizlere sunduğum bilgiler uzun süren araştırmaların ürünüdür. Hap şeklinde özet olarak anlatmaya gayret ediyorum. Sizler de burada geçen terimlerden yola çıkarak araştırma yapıp detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

  Gayemiz savunma yapmaktır, saldırmak değildir. Siber saldırı tehdidi öyle artmıştır ki gerçekten bilincine varabilseydik birçoklarımız oyun oynamayı, sörf yapmayı bırakıp "Siber Güvenlik" konularına yoğunlaşacaktı.

  Birçok sitede blog, yorum yazdıktan sonra "Sanalkurs" sitesinde karar kıldım. Gerçekten sadece Bilgisayar Dünyasını, Bilişim Konularını incelemeyi rehber edinmiş çok güzel bir site. Bu nedenle sizin de sorularınız, yorumlarınız çok önemli. İleride arz ettiğim konuları tüm detayları ile anlatacağım, fakat katkılarınızı bekiyorum.

  Sağlıklı, güzel ve mutlu yıllar dilerim...

  

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
İlk kez duydum ismini, ama ilgimi çekti. İnceleyeceğim. Teşekkürler.
• 3 yıl önce
Alternatif sahalarda araştırma yapabilmek adına bu tür konuları ileride de arz edeceğim. İyi yıllar...
• 3 yıl önce
Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Devamını bekliyoruz.
• 3 yıl önce
Çok teşekkürler. Ben de sizin haberlerinizi takip ediyorum. Çalışmalarınız başarılı. 2017 yılında sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim...
• 3 yıl önce
Siber güvenlik uzun zamandan beri ilgimi çeken bir konu. Ancak internette siber güvenlik ile ilgili türkçe kaynak bulmak çok zor. Bu konuda deneyimlerinizi, araştırmalarınızı yazmaya devam ederseniz, sizden sonraki nesillere güzel bir kaynak bırakmış olursunuz. Yazınız için ayrıca teşekkürler.
• 3 yıl önce
İnternette, dergilerde ve kitaplarda siber güvenlik ile ilgili bir terim ile karşılaştığımda hemen not alıyor, daha sonra detaylı araştırıyorum. 30 yıldır bilgisayar dünyasında olmama rağmen son 3 yılda "Siber Güvenlik" konularına yoğunlaştım. Çok önemli bir konu. Sinerji oluşturarak hep birlikte savunma yapılabilir. Aksi takdirde ülke ve bireyler olarak daha çok saldırıya uğrarız. Ben de sizin yazılarınızı takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim...Güzel bir yıl olması dileğiyle...

Yukarı Git