SEO Nedir?

SEO kelimesini çok sık duyuyorsunuzdur. Peki, nedir, neyin nesidir bu SEO, ondan bahsetmeye çalışacağım bu yazıda.

SEO kelimesini çok sık duyuyorsunuzdur. Peki, nedir, neyin nesidir bu SEO, ondan bahsetmeye çalışacağım bu yazıda.

SEO Nedir?

SEO'nun İngilizce açılımı "Search Engine Optimization"dır. Bunu Türkçe'ye "Arama Motoruna Uyarlama" olarak çevirebiliriz. Diğer bir ifadeyle SEO, sayfaların Arama Motoru kriterlerine göre uyarlanmasıdır.SEO çalışmalarıyla Google gibi arama motorlarında sitenizi üst sıralara çıkarabilirsiniz. Hedef kiteleye ulaşmanız için bazı iyileştirme çalışmaları yapmanız gerekir. Bunlardan birkaç tanesi;

1) Domain & Sayfa Adresleri

Öncelikle sitenin alan adı (domain) sayfaların genel içeriğiyle alakalı olmalıdır. Örneğin siteniz İngilizce ile ilgiliyse alan adı içerisinde mutlaka "ingilizce" kelimesi olmalıdır.

Ayrıca her sayfanın adresi sayfa başlığıyla veya sayfanın içeriğiyle ilişkili olmalıdır.

SEO uygulamasında sayfa adresinin şu şekilde olması tavsiye olunur:

Diyelim ki sayfamız Bodrum Real Estate sitesiyle ilgili olsun. Anahtar kelimelerin sayfa adresinde geçmesine dikkat ediyoruz:


http://www.aegeanhome.com/bodrumproperty

http://www.aegeanhome.com/bodrum-villasMyBB, SMF, vBulletin gibi forum sistemi kullanıyorsanız SEO pluginlerini kurmanızı tavsiye ederim.

Sayfalarınız html tabanlıysa veya kendi yazdığınız bir PHP script ise sayfa adreslerini SEO ile uyarlamanız daha iyi sonuçlar verecektir.

2) Sayfa Başlıkları

Bazı amatör siteler her sayfada aynı başlığı kullanmaktadır. Ancak her sayfanın başlığı farklı olmalı ve içerikle ilişkili olmalıdır.

Her sayfanın kaynağına etiketiyle özel başlıklar koymayı ihmal etmeyin. Örnek:<br> <br> <div class="code"><pre style="margin-top: 0; display: inline; line-height: 8px; font-size: 12px;"><span style="color: #000000"><br> <title>Bodrum Real Estate</title></span><br> </pre></div><br> <br> <strong>3) Anahtar Kelimeler</strong><br> <br> Her sayfanın içeriğine göre anahtar kelimeleri olmalıdır. Bunu <meta> etiketleriyle yapıyoruz.<br> <br> Sayfanın Tanımı:<br> <br> <div class="code"><pre style="margin-top: 0; display: inline; line-height: 8px; font-size: 12px;"><span style="color: #000000"><br> <meta name="description" content=""Bodrum / Turkey Real Estate, Bodrum Property, Bodrum Houses, Villas, Homes Bodrum, Apartments, Lands, Developers, Yalikavak" /></span><br> </pre></div><br> <br> Sayfanın Anahtar Sözcükleri:<br> <br> <div class="code"><pre style="margin-top: 0; display: inline; line-height: 8px; font-size: 12px;"><span style="color: #000000"><br> <meta name="keywords" content="real estate, bodrum, property bodrum, bodrum properties, real estate bodrum, property turkey, turkish properties, property yalikavak, turkish homes, lands bodrum, housing bodrum, bodrum villas, bodrum developers, aegean homes"/><br> <br><meta name="owner" content="Aegean Home"" /></span><br> </pre></div><br> <br> Sonuç olarak iyi bir sitenin "header" kısmı aşağıdaki gibi olmalıdır:<br> <br> <div class="code"><pre style="margin-top: 0; display: inline; line-height: 8px; font-size: 12px;"><span style="color: #000000"><br> <head><br> <br><title>Bodrum Real Estate</title><br> <br><meta name="description" content=""Bodrum / Turkey Real Estate, Bodrum Property, Bodrum Houses, Villas, Homes Bodrum, Apartments, Lands, Developers, Yalikavak" /><br> <br><br> <br><meta name="keywords" content="real estate, bodrum, property bodrum, bodrum properties, real estate bodrum, property turkey, turkish properties, property yalikavak, turkish homes, lands bodrum, housing bodrum, bodrum villas, bodrum developers, aegean homes"/><br> <br><meta name="owner" content="Aegean Home"" /><br> <br></head></span><br> </pre></div><br> <br> Tüm sayfalarda bu iyileştirmeler uygulandığında, bir arama motorunun istediği temel kriterler uygulanmış olacak. <br> <br> Örneklerde verdiğimiz gibi "Bodrum Real Estate" diye arama yapıldığında ilgili sayfa arama sonuçlarında muhtemelen ilk sayfalarda çıkacaktır.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
oldukca teknik calismayi kapsiyor islevi oldukca guzel tesekkurler
• 12 yıl önce
peki nasıl link vereceğiz mesela www.sanalkurs.net/dersler/seo bu demek oluyoki dersler klasörü var onun içindede seo klasörü var onun içindede index.php var odosyayı açıyo demektir peki bu sayfanın linklerini nasıl ayarlayacaz bu sayfada verdiğimiz tüm linkler seo klasörü içinde arayacaktır.nasıl olacek bu iş
• 12 yıl önce
Kardeşim.Nasıl Yapıldığını değil Ne olduğunu Anlatmaya Calıştım.Biraz Araştırırsan bulursun.Ben en yakın zamanda bunuda bir ders olarak eklemeyi planlıyorum.Zaman buldukça eklenecektir.Takip ediniz.
• 12 yıl önce
Allah Razı Olsun... Yalnız Dmoz ve Pagerank ile ilgili biraz bilgi verirsen iyi olur...
• 11 yıl önce
GSİTECRAWLER diye bi program var ben onu kullanıorum sitemap.xml formatında getirio linkleri google web master tolls'a kaydediyorum ve seo konusunda kendimi geliştiriyorum teşekkürler yazı için
• 11 yıl önce
emeğine sağlık. Master page kullanıyorsak content pagelerde head olmadıından meta tagları kullanamıyoruz o halde her sayfayı bağımsız tasarlamanın master page ten daha çok arama motorlarına uyumlu olduğunu söyleyebilirmiyiz.
• 11 yıl önce
Çok teşekkürler
• 11 yıl önce
Bunun seo ile hiçbir alakası yok ki hocam bi yanlışın var seo dediğimiz olay çok daha farklı bir optimizasyon gerektirmiyor mu ?
• 11 yıl önce
Seo ile hiç bir alakası yok :) Pekala doğrusunu buyrun siz paylaşın herkes öğrensin.Ben seonun kullanımını değil seo nun ne anlama geldiğini anlattım.Anlayan anlamıştır umarım.İyi günler.
• 11 yıl önce
Çok güzel bilgiler teşekkürler. Yeni başlayanlar için güzel paylaşım. Emeğinize sağlık....
• 11 yıl önce
saoll..........................
• 11 yıl önce
seo nun ne olduğunu bilmiyorsunuz adam anlatmış adaş gayet güzel anlatmışsın ayrca ranklevel olayıda headernızda varsa gerçekten mükemmel bir olay ;)
• 10 yıl önce
Teşekkür Ederim..
• 10 yıl önce
Acemi bir flash CS3 tasarımcısıyım. flash ta calıstıgım ıcın sadece her sayfaya ayrı bır ısım vermek yeterlı olacak yanı oylemı?
• 10 yıl önce
ben flash tasarimcisiyim. baska bir program kullanmiyorum .sadece sayfa basliklarini ve aciklama bloklarini dediginiz gibi acilan pencereye girmem yeterli olacak sanirim. Oyle mi yoksa baska bi teknik mi uygulamam lazim.

Yukarı Git