SEO'da Domain Seçiminin Önemi Nedir?

SEO'da Domain Seçiminin Önemi Nedir?

SEO'da en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri domain seçimidir.

İnternet üzerinden bir iş yapmayı düşünmeye başladığınızda, düşündüğünüz ilk şey web sitenizin alan adıdır. Bir etki alanı adı seçmeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Kimler hedef kitlesi olurdu?
 • Onlara satmayı planladığınız şey. Somut bir öğe mi yoksa sadece metin içeriği mi var?
 • İş fikrinizi pazardaki  olan her şeyden farklı kılan nedir?
 • Birçok kişi bir alandaki anahtar kelimelerin bulunmasının önemli olduğunu düşünmektedir. Alan adı içindeki anahtar kelimeler genellikle önemlidir ancak alan adını kısa, unutulmaz ve kısa çizgilerden arındırırken genellikle yapılabilir.
 • Alan adınızda anahtar kelimeler kullanmak rakiplerinize kıyasla güçlü bir rekabet avantajı sağlar. Alan adınızdaki anahtar kelimelere sahip olmak, arama motoru listelerinde ve ücretli reklamlarda tıklama oranlarını artırabilmenin yanı sıra anahtar kelimeleri zengin açıklayıcı gelen bağlantılar içeren anahtar kelimelerde kullanmayı kolaylaştırabilir.
 • Uzun ve kafa karıştırıcı alan adları satın almaktan kaçının. Birçok kişi, alan adlarındaki kelimeleri tire veya kısa çizgi kullanarak ayırır. Geçmişte alan adı kendisi önemli bir sıralama faktörüdür ancak artık arama motorlarında gelişmiş özellikler bulunmaktadır ve artık çok önemli bir faktör değildir.
 • Alan adınızda, ezberlemeyi kolaylaştıracak iki veya üç kelimeyi saklayın. En dikkat çekici web sitelerinden bazıları kendi kelimelerini oluşturarak harika bir marka işi görür. Birkaç örnek eBay, Yahoo !, Expedia, Slashdot, Fark, Wikipedia, Google vb.

Son olarak, aşağıdaki soruları cevaplamalısınız:

 1. Neden web sitenizi oluşturmak istiyorsunuz?
 2. Seni diğerlerinden farklı yapan nedir?
 3. Hedef kitleniz kimlerdir ve ne satmayı planlıyorsunuz?
 4. Şaşırtıcı olduğunu düşündüğünüz 5 ila 10 web sitesini listeleyin. Şimdi neden inanılmaz olduklarını düşünün.
 5. Beş farklı alan adı oluşturun. En azından bir tanesini komik yapın. Onlara yarım düzine insanı söyleyin ve hangilerinin en unutulmaz olduğunu öğrenin. İnsanlar sizi iyi tanımıyorsa daha dürüst bir geri bildirim alacaksınız.

Akılda kalıcı, unutulmaz ve işletmenizle alakalı alan adınızı satın alın.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git