SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Arama Motoru Nedir? Arama motoru optimizasyonu nedir? Bu konulara bir göz atalım.

Arama motorları web dünyasının, kullanımı en kolay,kapsamlı ve erişilebilir bilgi aracıları olarak görülebilir. Bilgi aracıları çünkü kendi bünyesinde herhangi bir bilgi barındırmadığı için kaynak vasfı taşımamaktadır. Arama motorları bilgi kaynaklı olarak siteler üzerinde aradığımız bilgiye en yakın olanı bulmamızı sağlamaktadır.

Arama motorları aradığınız bilgiyle ilişkili sonuçları göstermekle kalmaz,bu konuda bizi çeşitli konularda bilgilendirerek uygun yönlendirmeleri de yapılmaktadır. Örneğin, hatalı yazılan aramalar için "Bunu mu demek istediniz?" şeklinde doğru olma ihtimali olan önerilerde bulunur. Eğer Google doğru olma konusunda önerisine güveniyorsa direk olarak doğru kelimeye ait sonuçları göstermektedir.

Aranılan kelime ile alakalı, arama yoğunluğu fazla olan diğer kelimeleride listeleyerek kullanıcıları daha doğru sonuçlara ulaştırmayı hedeflemek üzere önerilerde bulunmaktadır.

Aranılan kelime ile ilgili ingilizce arama önerileri de sunabilmektedir.

Arama motorları, siteleri bir kalite yapısına göre analiz eder ve bu süzgece göre değerlendirerek siteleri sıraya sokar. SEO ise doğal yolla çok uzun zaman alan bu kalite eşiğini, insan müdahalesi ile geçilmesini sağlamaktadır. SEO, sitelerin üst sıralara çıkması için yapılan site içi ve site dışı çalışmaların bütünü olarak ifade edilebilmektedir. Bu çalışmaların kalitesi ve doğal görünürlüğü, sıralamanın ömrü açısından oldukça gereklidir. Zira üst sıralarda yer almak, yapılan SEO çalışmalarının kalitesine ve anlatılan tekniklere riayet ederek yapacağınız etik ve doğal tekniklerle sitenizi kalıcı olarak arama motorlarında yükseltebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
Faydalı bir Makale kurs'ta etkisini gösterdi elinize sağlık teşekkür ederiz.
• 3 yıl önce
Teşekür ederiz, İyi dersler.

Yukarı Git