Search Engine Optimization nedir?

Search Engine Optimization nedir? SEO kimdir? Son zamanlarda arama motorlarının başını çeken google'da bazı değişiklikler oldu elbet ama yapıda çok farklı noktalar şuan için gözükmüyor. Gelin şimdi nasıl arama motoru optimizasyonu yapılır bu ilk bölümde biraz ısınma turu atalım

Search Engine Optimization nedir? SEO kimdir? Son zamanlarda arama motorlarının başını çeken google'da bazı değişiklikler oldu elbet ama yapıda çok farklı noktalar şuan için gözükmüyor. Gelin şimdi nasıl arama motoru optimizasyonu yapılır bu ilk bölümde biraz ısınma turu atalım

Birçok sitede Search Engine Optimization hakkında makaleler yazılıyor; zaman zaman atılıp,tutuluyor. Ancak bu bilgiler artık o kadar çok olmaya başladı ki hangisi doğru, hangisi yanlış tam bilemiyoruz ve internette bu konuyla ilgili tam bir bilgi kirliliği oluştu. İşte bu noktada bende kendi doğrularımı sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle Search Engine Optimization; Google, Yahoo, Bing, Altavista gibi.. arama motorlarında çıkmak için yapılan çalışmalardır. Yani Arama Motoru Optimizasyonu(Yapılandırması). Bu noktada karşımıza yeni bir terim çıkıyor SEO. SEO açılımı Search Engine Optimizer'dır. Yani bu arama motoru optimizasyonu yapan kişilerdir. Şimdi Search Engine Optimization'ı biraz daha açalım ve bu makalede kısa bir bakış atarak arama motoru optimizasyonunda neler etkilidir gözatalım.

Domain Adı : Aranan kelimeye en uygun olan alan adı en üstte listelenir.Örnek verecek olursak aranan kelime uçak bileti olsun. Eğer alan adınız ucakbileti.com ise ilk sayfada 1.sırada çıkma şansınız %99.9'dur.

Meta Tag : Bu konuya fazla girmiyorum çünkü bununla ilgili bir ilerleyen zamanlarda bir makalem yazacağım.

Web sitesini Yapılandırma : Arama motoru optimizasyonunun başında da, ortasında da, sonunda da, düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Bu başlığın altında şunlar sıralanabilir:

[list]
Sürekli güncellenen sitede zengin ve özgün içeriklerin üretilmesi,
Bu güncellemelerin sürekliliği,
Sayfa uzantılarının html olması, (php, asp uzantılı siteler içinde URL Rewrite yapılması güzel bir püf noktasıdır)
Dosya ve klasör isimlerinin belirlenmesi
DMOZ kayıdının yapılması
Sitenin kendi içinde link bağlantılarının verilmesi
Site haritasının çıkartılması
XML tabanlı bir sitemap eklenmesi
Robots.TXT dosyasının kök dizinde yer alması
[/list]

Pagerank : Google'ın internet sitelerine verdiği 0 - 10 arasındaki değerler kümesidir. Pagerank değeri arama sonuçlarının görüntülenmesinde en önemli etkenlerden biridir. Pagerank değerinin belirlenmesinde en büyük etken zengin ve özgün içerik olup, diğer sitelerin sizi tavsiye etmesidir. (Yani backlink)

Backlink : Diğer internet sitelerinin sizin sitenize veya sitenizdeki bir sayfaya link vermişse arama motorları gözünde sayfamızda başkaları tarafından önerilen bilgiler bulunduğu için değerli kabul edilir. Eğer öyleyse her siteden kendi sayfamıza link verelim. Tam olarak böyle değil işte çünkü link veren sayfalarında pagerank değerine göre sayfanızın değeri artıyor. Örneğin; PR değer 1 olan 10 siteden backlink almak yerine PR değeri 3 olan 1 siteden link almak daha değerlidir. Ayrıca link aldığınız sitenin arama motorundaki index sayısı ve içeriğide oldukça önemlidir. Eğer sizin bir teknoloji siteniz varsa gidip, bir yemek tarifi sitesinden link almakta size çok bir kâr sağlamayacaktır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git