Sanallaştırma Teknolojileri

Birden fazla bilgisayar ve birden fazla işletim sistemine sahip olmanın farklı ve kolay yolları hakkında fikir edinebileceğiniz bir yazı olacağını düşünüyorum.

Son zamanlarda hızla artan işletim sistemleri, mobil cihazlar ve benzeri gelişmelerde ihtiyaçlarınızı artırmaktadır. Özellikle Bilişim Sektöründe faaliyet gösteriyorsanız ve türlü türlü sektörlere türlü türlü müşterilere hizmet veriyorsanız birden çok bilgisayarınızın olması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Peki aynı anda kaç bilgisayar taşıyabiliriz? Kaç farklı işletim sistemi kullanabiliriz? Aşağı yukarı herkesin cevabı bir birine yakın olacaktır. Yani en fazla bir iki bilgisayar taşınabilir onun dışında fiziksel olarak bizi zorlayacaktır.

Yeni bir program kurmanız gerekiyor ancak müşterinizin bilgisayarı Windows 7 ve 32bit üstelik bu programı test etmeniz istendi ve ya olası bir sorun var ancak ne olduğu hakkında en ufak bir fikirleri bile yok. Böyle bir durumda sizinde aynı işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor ve ya işletim sisteminin XP olduğunu varsayın... Hatta en kötü ihtimal Linux tabanlı bir işletim sistemi...

Yukarıdaki senaryo tamamen ticari gibi görünsede olay sizide yakından ilgilendirmektedir. Yani sistem dışında aynı zamanda da bir yazılım geliştiriciyseniz sizin için bulunmaz bir nimettir... İşte bahsettiğimiz teknolojinin adı sanallaştırma teknolojisi. Ben Wmvare kullanıyorum oldukça fonksiyonel ve kullanışlı. Diyelimki Android ortamında mobil bir uygulama geliştriyorsunuz. Uygun alt yapı için Windows 7 32Bit - Java Eklentileri - SQLite - Eclipse -IDE gerekiyor peki elinizdeki bilgisayar Windows 8 işletim sistemli ise? Ya da aynı zamanda da Windows Phone geliştiriciyseniz Visual Studio gerekli bileşenleri ve emilatörleri ayrıca cihazınızın Hyper-V sanallaştırma teknolojilerini desteklemesi gibi bir durum söz konusu ise?

Aslında okadar çok ihitmal söz konusu ki nerden baksanız en az 4 farklı bilgisayar ve işletim sistemine sahip olmanız gerekli gibi görünüyor. İşte bu noktada sizi kurtaran böyle bir sanallaştırma teknolojisi. Aynı bilgisayara birden fazla işletim sistemi kurabiliyorsunuz, farklı versiyonlarda programları test edebiliyorsunuz. Kısacası hem güncel kalıyorsunuz hem de geçmişten kopmamış oluyorsunuz. Aksi takdirde hem iş yükünüz hemde zaman kaybınız hesaplarınızdan daha fazla olacaktır. Wmvare firmasının geliştirmiş olduğu bu program sayesinde kendi ihtiyaçlarınıza göre bilgisayarlar oluşturabiliyorsunuz.

Ancak şunu belirtmekte fayda var diye düşünüyorum bu tip platformlardan tatminkar performanslar bekliyorsanız ana makinanızın yeni ve donanımlı olması şart olacaktır. Aksi takdirde sistemler gerçek ortamdaki durumlarını yansıtmayabilirler. Ben, Windows 8 İşletim Sistemli - i7 işlemcili - 2GB Ekran Kartlı ve 8GB RAM olan bir makina ile Windows 7 Ultimate 32/64 bit, Vista, XP, Ubuntu, Mint ve Server 2008R2 oldukça verimli bir şekilde kullanabilmekteyim. Bu sistemin bir diğer artısı ise ana işletim sisteminize zarar vermeden deneyeceğiniz programları deneyip uygunluğuna onay verdikten sonra asıl sisteme entegre edebilme şansı sunmasıdır.

Örnek Görüntü:

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git