RSS Nedir? Ne İşe Yarar?

RSS, haber siteleri veya bloglar tarafından kullanılan, yeni eklenmiş içeriklerin kolay takip edilmesi için hazırlanan özel bir XML dosya formatıdır.

RSS, haber siteleri, bloglar tarafından kullanılan, yeni eklenmiş içeriklerin kolay takip edilmesi için hazırlanan özel bir XML dosya formatıdır. Dosya biçimleri .rss ve .xml'dir.

RSS Açılımı

RSS'nin kısaltılması ve zamanla gelişimi, Rich Site Summary iken RDF Site Summary, sonra Really Simple Syndication şeklinde olmuştur.

İnternet sitelerinin sahipleri düzenli olarak çalışmalı ve XML'yi RSS istemcisi talep ettiği takdirde içeriği sunabilmelidir.

RSS sadece başlığı içerebildiği gibi, içeriğin tamamını da bulundurabilir.

RSS kullanılan sitelerde şu simgeler yer alır.Fakat maalesef RSS kullanımı ülkemizde henüz istenilen seviyeye ulaşmamıştır.

RSS kullanımını geliştirebiliriz?

RSS hizmetini veren My Yahoo, Bloglines gibi sistemleri kullanabilirsiniz. Web site sahibi olarak RSS uyumlu PHP Scriptler kullanabilirsiniz. Kullanıcılar da RSS faydalarından yararlanmalıdır.

Sanalkurs'ta RSS

Sanalkurs.net sitesinde de RSS hizmetini bulabilirsiniz. Eklenen tüm dersler ve onların kısa açıklamalarını sitenin en alt kısmında yer alan RSS butonuna tıklayarak tarayıcınıza ekleyebilir ve yeni bir ders eklendiğinde anında görebilirsiniz.

Bu konuda tarayıcılar da gereken desteği sağlamaktadır. RSS butonuna tıkladığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız:Bu ekrandan dilediğiniz seçeneği belirleyerek sitenin içeriğini sürekli takip etmek için abone olabilirsiniz.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git