Ünlü Web Girişimci: Ersan Özer

Biz de bu sayımızda bize ayırabildiği kısa zaman dilimini fırsat bilerek, Ersan Özer’e birkaç soru yönelttik.

Ersan Özer
Ersan Özer

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

1969 yılında İstanbul’da doğdum. En son Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdim. 1999 sonunda itiraf.com’u kurdum. itiraf.com’u 2004 yılında EBİ’ye sattım. 2005 yılında Gittigidiyor.com’un ortakları ile birlikte MagNet Bilişim Hizmetleri’ni kurduk. Magnet Bilişim Hizmetleri bünyesinde önce istanbul.net, ankara.net, izmir.net adlarıyla şehre özel arkadaşlık sitelerini, ardından timsah.com ve UZMANTV ile video projelerini hayata geçirdik. 2012 yılına kadar aktif olarak UZMANTV ile ilgilendim. Ardından UZMANTV, timsah.com ve 15 şehre özel arkadaşlık sitesini bünyesinde barındıran Magnet Bilişim Hizmetleri’ndeki hisselerini satarak yeni projelere yöneldim. Aynı yıl Youlike.com’u, 2013 yılında da uzmanlar.com’u kurdum.

Çalışmalarınız ve projeleriniz gün geçtikçe büyüyor. Bu başarıyı tetikleyen unsurlar sizce neler?

Çok çalışmak. :) Her işte olduğu gibi İnternet işi de çok çalışma gerektiriyor. Ben de günde 18 saat çalışarak işimi yapıyorum. Örneğin, bu cevapları pazar sabah 06:30’da yazıyorum.

İnternet sitelerinden kazanç elde etmek adına büyük paralar harcanıyor. Sizce doğru yöntem nedir?

Her internet sitesi için çok para harcamak gerekmiyor. Örneğin itiraf.com’u 100 TL’ye, istanbul.net’i 100 bin TL’ye, uzmantv’yi de 5 milyon TL’ye kurduk. Örneğin, Markafoni 10 milyon TL’ye kurulmuştur. Yani teorik olarak, ne kadar çok para harcarsanız o kadar büyük bir işiniz olur.

Mevcut olanların dışında yakında başka projeleriniz var mı?

Ben proje insanıyım. Sürekli projeler üretiyorum. Bunların bir kısmını hayata geçiriyorum. Şu anda üzerinde çalıştığım uzmanlar.com, lezzetli.com ve gezio.com isimli projeler var.

Size email’le olsun, web sayfanızdan olsun, pek çok soru soruluyor: “Sitemden nasıl kazanç elde edebilirim? Sitemi nasıl daha yukarılara taşıyabilirim?” vs. Bu çerçevede bir sitesi, bir projesi olan kişi nelere önem vermeliler?

Bir işe başlamak için özgüven gerekir. Sürekli karar almak zorunda kalacağınızdan daha da fazla özgüven gerekir. Sabırlı olmalısınız.  Bir noktaya gelebilmeniz, 6 ay, hatta 1-2 bir sene gerektirebilir. Bu kadar derde katlanmak için bir motivasyonunuz olmalı.

Sizce web sitelerini Türkiye’de başarılı bir noktaya taşımak için en başta hangi yöntem uygulanmalı?

Her projeyi çocuk gibi ya da ağaç gibi büyütüyorsunuz. Bize çok İnternet projesi geliyor. Birkaç kere düşünülmesi gerekiyor, kolay bir iş değil çünkü. İnternet deyince herkes yapabilirmiş gibi geliyor. Kolaymış gibi göründüğü için zor. Yapanlar uzaydan gelmedi, bizler de yapabiliyoruz. Ama herkesin internetle ilgili bir fikri olabildiği için yapabilirmiş gibi geliyor. Projesine harcadığı zamanı, enerjiyi öğretmen olmaya harcasa, çok da iyi öğretmen olacak belki. Onu anlamaları gerekiyor insanların.

Bir çok arkadaşlık sitesi mevcut. Bu sitelerin kazanç durumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyada “dating”, bizde “arkadaşlık” dedikleri bu sektörde kimi internet işlerine göre nispeten kolay para kazanıldığını söylemek mümkün. Ve kârlılık da hiç fena değil. Üstelik giriş bariyeri de son derece düşük. 1 alan adı + 200-300 dolara satın alacağınız hazır bir yazılımla 2-3 saat içinde bir çöpçatan siteniz olabilir. Fakat maalesef %99 ihtimalle o noktadan sonrası hüsran olacaktır. Çünkü tüm düşük bariyerli internet işleri gibi dating’te de zor olan kurmak değil, sitenizi para kazanır hale getirmek.

Peki bizim şehre özel arkadaşlık siteleri bunu nasıl başardı? 2 sene içinde Türkiye’nin ilk ve en büyük arkadaşlık sitesi Siberalem‘i nasıl yakaladı? 6 seneden sonra hala nasıl büyüyebiliyor? 75 kişiyi geçindirmenin yanısıra UzmanTV gibi büyük bir kıymeti ortaya çıkaracak gelire nasıl ulaştı? Bunun sırrı, iyi bir ekip, inovatif yaklaşım, doğru strateji , titizlik ve dürüstlükte bitiyor. Benim bu konuda kendi blogumda yazdığım “Arkadaşlık İşinde İyi Para Var Diyorlar, Doğru mu?” başlıklı bir yazı var. Orada daha detaylı bilgilere değinmiştim.

Uzmanlar.com yakından takip ettiğimiz başarılı bir proje. Kurma fikri nasıl çıktı?

Ben aslında uzun zamandır “küçük işletmelere nasıl müşteri gönderebiliriz?” üzerine kafa yoruyorum. Çünkü çok ihtiyaçları var. Bu proje de öyle çıktı.

Uzmanlar. com’da uzman olarak yer almak isteyen biri nasıl bir yol izlemeli?

Şu an için maalesef böyle bir imkan yok. Uzman seçimini biz yapıyoruz. Ama ileride böyle imkanlar elbette olabilir.

Son olarak Sanalkurs.net ekibi olarak fikirlerinizi almak isteriz?

Her iş gerçekten zor. Sizin de önünüzde birçok zorluk olacak. Başarılar dilerim.

Yukarı Git