Universite Plus'ın Kurucusu: Volkan Karabacak

Universite Plus’ın (universiteplus.com) kurucusu Volkan Karabacak ile yaptığımız söyleşiyi siz değerli okuyucularımıza sunmak istiyoruz.

Volkan Karabacak
Volkan Karabacak

Geçtiğimiz sene Amerika’da yaygınlaşan ve çok kısa sürede milyonlara ulaşan Kitlesel Açık Online Dersler (MOOC) platformları yüzyıllardır süre gelmiş üniversite eğitim sistemini değiştirme hedefliyor. Harvard Üniversitesi yöneticilerinden “20 yıl içinde dünya nüfusunun yarısını eğitmeyi planlıyoruz” açıklaması da bu değişimin ciddiyetini göstermekte. Zaten mobilleşen dünyamızda her türlü bilgiye artık cep telefonumuzdan bile erişebilirken, üniversite bünyesindeki eğitmenlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşma yolları da gitgide zenginleşecektir.

Bu çerçevede, Türkiye’de de eğitim sektörüne üniversite düzeyinde yenilik getirmeyi hedefleyen ve kısa sürede büyük ilgi gören Universite Plus’ın (universiteplus.com) kurucusu Volkan Karabacak ile yaptığımız söyleşiyi siz değerli okuyucularımıza sunmak istiyoruz.

Öncelikle bize Universite Plus nedir ve nasıl bir hizmet sunuyor, ondan bahsedebilir misiniz?

Universite Plus, 1 Mart 2013’te başlayan bir girişim. 7 kişiden oluşan bir ekiple yola çıktık. Türkiye’de henüz yeni oluşan e-eğitim alanında üniversite akademisyenleriyle ortak çalışıp ücretsiz bir şekilde eğitim sunmaya çalışıyoruz. Projeyi destekleyen bir çok dekan ve akademisyenin olması bize güç ve motivasyon veriyor.

Universiteplus.com sitesine girip ücretsiz kayıt olarak istediğiniz dersi alabiliyorsunuz. Dersler üniversite simulasyonu şekilde gerçekleşiyor; yani belli bir tarihte başlar ve biter, haftalık video dersler siteye yüklenir ve siz evinizden sizin gibi binlerce insanla beraber konuları öğrenmeye başlarsınız. Dersin son haftasında bir de final sınavı yapılıyor. Bu sınavdan hocaların belirlediği eşik değerini geçenler, hocanın bizzat imzaladığı sertifikayı almaya hak kazanıyorlar. İmzalı sertifikayi almak isteyenlere, ücretsiz eğitimlerden sonra belirli bir ücret ödemeleri mukabilinde sertifikayı evlerine ulaştırıyoruz. Böylelikle CV’lerinde de bu eğitime dair sertifikayı belirtebiliyorlar.

Bu anlamda, Universite Plus eğitim sorununa çözüm üretmeyi hedefleyen sosyal bir girişim denilebilir. Sizi tanıyalım biraz?

Ben, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü bitirdim. Sonra Harvard, Cambridge başta olmak üzere 4 üniversitede daha eğitim aldım. Daha sonra New York’ta 2 sene MSKCC hastanesinde kanser üzerine araştırma yaptım.

Girişimciliğe 2 sene önce başladım ve daha önce 3 tane girişim denedim. İlki battı, ikinci ve üçüncü ise bizi zarara sokmadan sonlandı. Daha önceki tüm girişimlerimizde ortak nokta asıl bir sorunu çözmek yerine “Yaa, şu fikir iyi aslında, yapılsa süper tutar!’’ tarzındaki hayali yaklaşımlara fantezi aradığımızdan olmalı ki, kısa sürede tutmadığını anladık. Artık çözüm odaklı değil, problem odaklı işler peşinde gitmemiz gerektiğini kavrayınca, ülkemizin en büyük sorunu olan ‘’eğitim şart’’ problemine odaklandık ve Universite Plus doğdu.

Peki, nasıl çıktı bu fikir ortaya?

Ülkemizde LYS (eski adıyla ÖSS) sınavı diye bir gerçeklik var. Yani üniversite eğitimi almak istiyorsanız 2 milyon kişi arasında ilk 800 bin arasına girmek zorundasınız.Olmadı seneye tekrar. Neden herkes giremiyor üniversiteye, neden böyle bir sınav var? Malum, üniversite kapasiteleri sınırlı. Çünkü sadece fiziksel ortamlarda derslere girebiliyor ve öğrenim şansı yakalayabiliyoruz.

Peki, aramızdan kaçımız merak ettiğimiz bir konuyu hemen Google’dan, Youtube’dan veya Wikipedia’dan araştırıp bulmadı? Kaçımız geceleri beyin fırtınası yaparcasına sınıf arkadaşlarımızla konuları tartışmadı? Peki bunlar olurken, bir de üniversite profesörünün konuyu anlamanız için size yardım ettiğini düşünün.
Üniversite eğitimlerini barındırdığımız Universite Plus bu fikirler sonucu ortaya çıktı.

Bu fikri hayata geçirirken ne tur zorluklar yaşadınız?

Öncelikle üniversite bünyesindeki 700 civarında eğitmenle bu fikri paylaşıp ilgilerini ölçtük. Bazı hocalar bu fikre karşı çıksa da çoğu destekledi. Üniversiteler ‘’Biz daha önce denedik, ders notlarını siteye yükledik kimse dönüp bakmadı ‘’ diyerek destek olamayacaklarını belirtseler de, biz yine de bu soruna çözüm bulabileceğimize ve insanların bunu destekleyeceğine inandık.

Nitekim online ders, ders notlarını bir siteye yükleyip insanlara “hadi öğrenin” demek değildir. Hocanın dersi alan öğrencilerle güzel bir deneyim yaşaması ile beğeni kazanır ve faydalı olur.

İnsanların tepkisi nasıl oldu? Sonuçta bedava ders veriyorsunuz?

Universite Plus’ta dersler her zaman ücretsiz olacaktır. Zaten kuruluş amacımız da burdan doğdu. Bu yüzden ilk 4 dersimize kulaktan kulağa 2400 öğrenci kayıt oldu.

Bu ilk kullanıcılar, platforumun evrimi için çok önemlidir. Her gün en az beş tane ‘’Bize bu fırsatı sunduğunuz için çok teşekkürler’’ maili gelmekteydi ve evet insanlar hakikaten bundan yararlanıyor tezini doğrulamıştık. Ücretsiz olması evet bazı insanlarda merak da uyandırdı. Ama dersleri bedava sunarak reklam ve sponsorlar ile sistem kendi kendini döndürebiliyor. Aslında bakarsanız bedava değil, ama ödeyen öğrenciler olmuyor.

İlerde Univesite Plus’ın hedefleri nelerdir?

Universite Plus, geçtiğimiz 5 ayda, bize çok şey öğretti. Kullanıcıların sistemde neleri daha çok sevdiğini, nasıl daha kolay öğrendiğini, hangi konuları daha ilginç bulduğunu gibi..

Aldığımız bu değerli geri dönüşlerle eğitimleri daha interaktif yapmak, hedeflerimizin önceliği haline geldi. Oyunsallaştırılmış özellikler ile Universite Plus’ın, Eylül döneminde çok daha eğlenceli bir deneyim sunacağını da açıklamak istiyorum.

Ayrıca Türkiye’de ismini şuan veremediğimiz bazı ünivesiteler, platformumuza resmi olarak katılıp kendi derslerini burdan açmaya karar verdiler. Bu güzel haberi de şimdiden söyleyebilirim. Böylelikle başarılı öğrenciler üniversitenin sertifikalarını alabilecekler.

Universite Plus ayrıca Meksika’da İspanyolca olarak yayına girecek. Tabi ki İspanyolca bilen arkadaşlarımız anlaştığımız 8 Meksika üniversitesinden ders alabilecekler.

Kısa sürede uzun bir yol kat etmiş gibisiniz. Girişimcilere neler önerirsiniz?

Daha önce benim de yaptığım hatalara düşmemelerini öneririm. Aslında hata yapmak kötü birşey değil, çok şey öğreniyorsunuz. Ama başkasının hatalarını da siz yapmış gibi kabul edebilir ve önlem alabilirsiniz. İlk olarak çözüme değil, probleme odaklanmak çok önemli. Çünkü çözümünüz başarısız olabilir ve vaz geçebilirsiniz ama probleminiz başarısız olamaz.

Peki acaba düşündüğünüz şey cidden problem mi ? Nasıl anlarsınız? İşte bunu kimse bilemez. Test yaparak anlamak en iyisidir. Bu şekilde hem kendi işinizi kurmak için hızlıca harekete geçmiş olursunuz, hem de fikrinizin ilgi göreceğini daha çabuk anlayabilirsiniz. Fikir demişken, acaba çalarlar mı sorusu aklınıza gelebilir. Hayır çalamazlar,  çünkü fikri şekillendirecek aklınızdakini gerçek yapacak vizyon sadece sizde vardır, başkaları sadece sizden duyduğu kadarıyla birşeyler yapabilir, sonra da kendi fikri olmadığı için vaz geçer.

Kısaca mümkün olduğunca konuşmak, anlatmak ve yorumları dinlemek sizin fikrinizi siz yapar.

Yukarı Git