PHP ve Framework'ler: İrfan Evrens

Fikir vermesi açısından, PHP yazılımcısı İrfan Evrens ile PHP ve framework'ler üzerinde genel bir değerlendirme yaptık.

İrfan Evrens
İrfan Evrens

PHP'de hızlı ve profesyonel iş üretmenin yollarından biri de artık bir framework kullanmak. Fikir vermesi açısından, PHP yazılımcısı İrfan Evrens ile PHP ve framework'ler üzerinde genel bir değerlendirme yaptık.

PHP noktasında ilerleyen yazılımcıların takıldığı bir nokta var. Belli bir süre spagetti kod yazıyorlar, sonrasında nasıl ilerlemeleri gerekiyor. Bu konuda yıllar boyunca çalışıyorsun. Neler önermek istersin yazılımcılara?

Bir yazılımcı spagetti yazsa da belli bir plan program çerçevesinde yapıyorsa, düzen içerisinde yazıyorsa, bu önemli bir kriter. Daha güzel, daha güncel standartlarda geliştirilmiş frameworklere geçiş yapabilir.Yapmasının da zamanı gelmiştir.

Framework nedir? Biraz framework kısmını açabilir misin?

Yazılımcılar olarak ilk etapta spagetti kod yazıyoruz, bir şekilde sistemler geliştiyoruz, belli bir düzen çerçevesinde işimizi yapmaya çalışıyoruz ve her projede de bu düzeni sağlamak veya güvenlikle alakalı konularda daha güçlü olabilmek için çaba harcıyoruz. İşte bu genel problemlere framework kapsamında çözümler bulunmuş, orada hazır olarak geliyor herşey.

Framework neye yarıyor ve yazılımcıyı nasıl bir çileden kurtarıyor?

Bir defa yazılımcı çok fazla detayla uğraşmıyor. Framework aslında alıp kullanabileceği bir kaporta, içini kendisi dolduruyor, kendine göre dizayn ediyor. Motor aksamı falan her şey içerisinde. Kendi nasıl çalışmasını istiyorsa o yazılımın ona göre o kodları yazıyor. Çerçevesine çok fazla karışmıyor.

Phalcon, Laravel, Codeigniter, Zend ve Yii gibi PHP framework'ler var. Bir yazılımcı framework tercihi yapmamış ise, sence hangisinden başlamalı, avantajları, birbirine üstünlükleri neler?

"Bir tanesi iyidir, onu kullanmalı" demek biraz zor, çünkü her framework'ün kendine göre bir tarzı bir stili var, olaya bakış açısı var. O yüzden insan önce hepsini bir defa görmeli, kullanmalı, kullanmaya çalışmalı ve kendisine uygun olanı seçmeye çalışmalı. Ancak o şekilde rahat olabilir.

Yani biz şimdi şu anda mesela "Laravel'i seçelim, popüler olan budur, bu konuda gerçekten daha fazla mesafe kat edersin" diyebilir miyiz?

Bunu diyemeyiz. Yani burada bir genelleme yapmak çok zor. Çünkü bugün Yii olsun, Phalcon olsun, Zend olsun, arkasında yıllardır çalışan insanların olduğu framework'ler. Tamam, Laravel iyidir, bunların artık başında gelmekte, ama en iyi odur demek yanlış olur. 

İnternet sitelerinde yapılan bazı değerlendirmelere göre, Phalcon açık ara ile önde görünüyor. Hız olarak, bir takım özellikler olarak Phalcon kullanılmalı mı mesela?

Phalcon kullanılabilir, ama Phalcon'la alakalı işte bazı kısıtlayıcı durumlar söz konusu.Yapısal olarak bir takım kısıtlamaları var: Bir sunucu extension'ı olarak gelmekte, yani burada sunucuyla alakalı bazı konfigürasyonlar yapılması gerekiyor.

Sunucuya dosyaları atalım, çalışsın mantığı yok mu?

Yok, yani sunucunun Phalcon'u çalıştırabilecek şekilde konfigüre edilmesi gerekiyor, ancak ondan sonra Phalcon çalışır. Bu da bir dezavantaj aslında, yaygınlaşmasının önündeki dezavantaj. Çünkü genel anlamda %70 oranında zaten standart hostinglerde standart yazılım alt yapıları kullanılıyor. Geri kalan da zaten özel sunucu, o yüzden kullanım yaygınlığı biraz düşüyor.

Laravel'in bu konudaki avantajı ve dezavantajı nedir?

Laravel buna bazı çözümler üretmiş kendi içerisinde; o yüzden daha yaygın. Şu anda kullanılmakta yani, hem sunucu tarafında, hem hostingler üzerinde.

Sen yıllardır Codeigniter kullanıyorsun. 

Ben Codeigniter'i kullanıyorum, evet, ama Codeigniter'in %10'unu belki kullanıyorum. Onun içerisinde %5, %10 yine Laravel var, Laravel'in işime yarayan paketlerini kullanıyorum, Zend'i kullanıyorum. Aslında tüm framework'lerden işime yarayanları birleştirmek suretiyle kullandığım bir yapı var.

Yukarı Git