Hem Eğitimci, Hem Tasarımcı: Hakan Çamoğlu

Bu sayıda çalışmaları, dersleri ve seminerleri ile web tasarımcılarının yakından tanıdığı bir yazarımızı konuk ediyoruz.

Hakan Çamoğlu
Hakan Çamoğlu

Bu sayıda çalışmaları, dersleri ve seminerleri ile web tasarımcılarının yakından tanıdığı bir yazarımızı konuk ediyoruz. Hakan Çamoğlu ile ağırlıklı olarak web tasarımı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle bu sektöre nasıl yöneldiğinizden başlayalım.

Benim bu işe başlayışım gerçekten enteresan. Abim (Kadir Çamoğlu) bundan 15 yıl önce bana Word’de bir dosyadan başka bir dosyaya link vermeyi gösterdi ve “web sayfaları da buna benzer şekilde yapılıyor işte” dedi. Bu benim çok hoşuma gitti ve “ben büyüyünce bu işi yapacağım” dedim.

Size yardımcı olan birileri var mıydı? Yoksa kendi çabalarınızın sonucunda mı bu seviyeye ulaştınız?

Malesef benim bu işe başladığım yıllarda bu meslek Türkiye’de yeni yeni oluşuyordu. Bu yüzden bu işte uzman kişiler bulmak ta çok zordu. Bu yüzden biraz yırtınarak öğrendim diyebilirim. Ama genel olarak bu mesleğe ilk adım atmamı sağlayan Kadir Çamoğlu ve tasarım konusunda bana çok şey katan üstadım S.Halid Özgür’dür.

Bu zamana kadar yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle bu sektöre teknik servisle başladım. Daha sonra çeşitli firmalarda web tasarımı, web programlama, grafik tasarım üzerine çalıştım. 2004 yılından bu yana da kendi kurduğum ajansta işler yapmaya devam ediyorum. Altın Örümcek yarışmasında bir birincilik ödülüm var ve o tarihten sonra da jüri üyesi olarak bu organizasyonun içinde yer almaya devam ediyorum. Aynı zamanda özel eğitim kurumlarında da web tasarım ve eLearning konularında eğitimler veriyorum.

Kendinize ait bir ajansınız var. Bu ajansı kurma ve devam ettirme sürecinde ne gibi zorluklar yaşadınız?

Ajans kurmak ve yönetmek gerçekten çok zorlu bir iş. Çünkü tasarım yapmak ayrı bir iş, şirket yönetmek ayrı. Yöneticiliği öğrenmek benim için tasarımı öğrenmekten daha zor oldu diyebilirim. Bu yüzden ajans kuracağım diyenlere buradan bir tavsiyem var. Ajans kurmak istiyorsanız; ben iyi tasarımcıyım diyerek değil, ben iyi yöneticiyim diyerek bunu yapın.

Hem kendi ajansınızdaki işleri takip ediyor, hem eğitim merkezlerinde eğitmen olarak derslere giriyorsunuz. Tabiri caizse bir koltukta dört karpuz taşıyorsunuz. Ayrıca hazırladığınız video dersler var. Tabii seminerlerde konuşmacı olarak yer aldığınızı da eklemek lazım. Bu kadar enerji ve zamanı nereden buluyorsunuz demek istiyorum. :)

Gerçekten zor oluyor. Zaman zaman error verdiğim oluyor diyebilirim :) Böyle zamanlarda kendimi toparlamak zor oluyor. Ama hızlı öğrenir ve hızlı uygularım. Bu yüzden bu kadar çok işe yetişebiliyorum.

Sizce web tasarımını herkes yapabilir mi? Yoksa sanatsal bir ruh mu gerektiriyor?

Ben bu konuda hep şunu söylerim: “herkes her işi yapabilir”. Ama yetenek diye birşey de elbette vardır. Yetenek, işi öğrenme ve yapma zamanını etkileyen faktördür. Kimi insan 3 ayda web tasarımcısı olur, kimi ise 3 yılda! Herşeyden önemlisi istek. Birşeyi çok isterseniz onu yaparsınız.

Bir web tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar nedir? Bir web sitesinin illa ki de sahip olması gereken özellikler nelerdir sizce?

Aslında bu çok geniş bir konu. Yapılmak istenen siteye göre bu unsurlar değişir. Ama şunları sırayalabilirim: hız, kolay algılanma, doğru kodlama, doğru renk seçimleri, doğru font kullanımı ve doğru boşluk kullanımı başlıca sayabileceklerim arasında.

Sizi “Tablosuz Tasarım” konusundaki ısrarınızla tanıyoruz. Halen tablolu kod kullanan geliştiricilere buradan bir mesaj göndermek istiyor musunuz?

Tablo kullanmaya ısrarla devam eden herkesin sebepleri hemen hemen aynı: “Tablo daha kolay” ya da “DIV’lerle yaptığımda her tarayıcıda düzgün gözükmüyor”. Eğer bir kez doğru bir şekilde DIV kullanarak site yaparsanız, “ben bunca yıl eziyet çekmişim dersiniz” ve eğer DIV’leri doğru kullanıyorsanız her tarayıcıda düzgün çalışır. Benim bu konuda ısrar etmemin sebebi artık tablosuz tasarım bir dünya standardı. Tablo ile yapılan tasarımlar ise standartlara uymayan tasarımlardır. Sitenizin düzgün çalışmasını ve hatasız olmasını istiyorsanız tablosuz tasarım yapmaya başlamalısınız.

Bir web tasarımcısı olarak fotoğrafçılık gibi hobileriniz de var. Bu sadece bir hobi mi, yoksa eğitimini aldınız mı?

Fotoğraf benim için uzun süredir uğraştığım bir hobi. Zamanında 10 saatlik bir fotoğraf eğitimi aldım, ama bunun dışında kendim araştırarak elde ettiğim bilgiler de oldukça fazladır. Şu anda hem hobi olarak hem de profesyonel olarak fotoğraf çekimleri yapıyorum.

Türkiye’de web üzerine yazılım eğitimi veren firmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzun zamandır eğitmenlik yapan birisi olarak henüz yeterli seviyede olmadığını söyleyebilirim. İşini hakkıyla yapan çok az sayıda eğitim kurumu var. Ama kursiyerlerin beklentileri de çok fazla. Kursa giderek herşeyi öğrenebileceğini sanan çok insan var. Öğrenme işi insanın kendisinde biter, eğitim kurumu ise sadece aracıdır... önce bu bilinç oturmalı.

Türkiye üzerinde bulunan internet kullanıcılarının çoğunun web siteleri için template kullandıklarını site ziyaretlerimizde görebiliyoruz. Sizce web template’leri kullanmalarının web tasarımcı arkadaşlarımıza ne gibi yansımaları olabilir?

Malesef, Türkiye’de bu acı bir gerçek. Ama böyle olmasının sebebi fiyatları düşürdükçe düşüren tasarımcılardır. Bu kadar düşük fiyata büyük emekler sarf etmek de gerçekten imkansız. Bu yüzden template kullanımı bu kadar fazla. Ama template kullanarak hiçbir aşama kaydedemezsiniz. Sürekli template kullanırsanız şu anda neyseniz, 5 yıl sonra da o olursunuz.

Web tasarımı yapmak isteyen arkadaşlarımız istedikleri web araçları ve materyallerini nasıl temin edebilirler sizce?

Artık araçların ve materyallerin tamamını internette bulmak mümkün. Ancak herşeyi hazır kullanmaktan vazgeçmek lazım. Mesela şu anda web sitesinde kullandığı ikonu kendi çizen kaç tasarımcı var! İşte bunu yapabilenler gerçekten tasarımcıdır. Bir tasarımcı kendi materyalini kendi üretmeli...

Eskiden internet üzerinde yeterli Türkçe içerik yok diye yakınılıyordu, şimdi durum farklı mı sizce?

Kesinlikle. Şimdi internet tam bir bilgi okyanusu olmuş durumda. Neredeyse bulamayacağınız hiçbir şey yok. Çünkü eskiden bu işi bilen azdı, paylaşan ise daha da az. Şimdi ise bu işi yapan çok fazla insan var ve hemen hemen herkes paylaşmak adına birşeyler yapıyor. Bu da son derece güzel.

Web sitesi yapmak isteyen arkadaşlarımıza kullanabilecekleri yazılımlar noktasında önerileriniz neler? Nasıl yapmalılar sizce?

Bu konuda Adobe tek başına yeterli. Benim bilgisayarımda Adobe Master Collection CS4 yüklü ve başka hiçbir yazılıma gerek duymuyorum. Ama en sık yapılan hata web sitesi arayüzünü Photoshop ile hazırlamak. Web sitesi arayüzü Fireworks kullanılarak tasarlanmalı. Photoshop ise fotoğraf düzenlemek ve abstract imajlar yaratmak için kullanılmalı.

Türkiye’de internetin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Firma ve kişi olarak insanlarımızın internet sitesi oluşturma düşünceleri sizce ne aşamada?

Bundan 5 yıl öncesine göre çok geliştiği kesin. Ancak bir web sitesinin ne olduğu ve nasıl olması gerektiği bilincine sahip olanlar %5 bile değildir. Belki bundan 5 sene sonra %50 seviyelerine ancak ulaşır.

Türkiye’deki iş ilanlarında webmaster, tasarımcı, programcı gibi her biri ayrı bir bilgi, beceri ve deneyim gerektiren özelliklerin tek kişide bulunması isteniyor. Sizce bu yaklaşım doğru mu?

Tabi ki son derece yanlış. Zaten işini hakkıyla yapan ajanslara baktığınızda, sadece Flash ile ilgili 3 farklı pozisyonda eleman ilanı veriyorlar. Bir kişiden herşeyi yapması beklenmemeli.

İlerisi için ne gibi projeler var?

2010 yılı içerisinde eLearning konusunda bazı projelerim var. İnternet üzerinden eğitim gittikçe gelişiyor ve benim de bu çorbada büyük bir tuzum olacak diyebilirim ;)

Son olarak Sanalkurs okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Herkes bir şekilde birşeyler öğrenmek ya da bildiği şeyleri paylaşmak için burada yer alıyor. Bence bilgi paylaşımı son derece önemli. Türkiye tasarım konusunda Dünya’nın önde gelenleri arasında. Ne kadar çok bilgi paylaşımı olursa bu değer o kadar artar. Bildiklerimizi paylaşalım ve paylaşanlara da değer verelim..

HAKKINDA:

1983 İstanbul doğumludur. 1999 yılından bu yana web tasarımı/programlama üzerine çalışan Hakan Çamoğlu, halen 2004 yılında kurduğu ajansında işlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda özel eğitim merkezlerinde web tasarımı konusunda eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Flash, Dreamweaver ve Captivate konularında Adobe Certified Expert sertifikasına sahiptir. Vazgeçemediği hobileri ise fotoğraf çekmek ve gitar çalmaktır.

Yukarı Git