Hayatını Çocuklara Adayan Bir Çizer: Bengi Gençer

Daha çok çocuklara yönelik yayın yapan farklı mecralarda illüstrasyonlar çizen başarılı bir çizerle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bengi Gençer
Bengi Gençer

Bu sayımızda Tübitak Bilim Çocuk Dergisine yaptığı çizimlerle öne çıkan ve daha çok çocuklara yönelik yayın yapan farklı mecralarda illüstrasyonlar çizen başarılı bir çizerle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendiniz bir kaç cümle ile tanımlamanız gerekseydi, nasıl ifade ederdiniz?

Kurşun kalemi, kağıdı, doğayı ve sessizliği seven bir illüstratörüm.

Öğrencilik yıllarında tasarım alanında çalışmalarını takip ettiğiniz, etkilendiğiniz isimler oldu mu?

O zamanlar internet erişimi gündelik hayatın bu kadar içinde değildi. Herkes internet kullanıcısı değildi. O yüzden öğrencilik yıllarımda tasarımcıları daha çok dergiler, kitaplar ve kataloglar aracılığıyla takip ediyordum. Kütüphanede zaman geçirmeyi seviyorduk. Özellikle font tasarımına ilgi duyuyordum. İlk aklıma gelen isim ise Emigre.

Grafik tasarım işine başlama ve bu işi sürdürme sürecinde zorluklarla karşılaştınız mı?

Öğrenciyken çalışmaya başladığımda ajansların güvenilirlikleri ile ilgili sorunlar yaşamıştım. Edindiğim tecrübeler sayesinde mezun olduktan sonra sıkıntı çekmedim. 68 sanalkurs 15
Uluslararası bir firmada grafik tasarımcı olarak çalışırken, ajanslarda olduğumdan daha güvende hissettiğimi söyleyebilirim.

Sizce tasarım dünyasını gelecekte neler bekliyor?

Özgünlüğün daha da nadir ve değerli olduğu, kopya işlerin daha da arttığı bir gelecek.

Çalışma tarzınızdan, çizim ve tasarım yaparken çalıştığınız ortamın özelliklerinden bahseder misiniz?

Boş bir masa, içi dolu bir kaç kalemlik, bir kaç çizgisiz çizim defteri ve dizüstü bilgisayarım bir aradaysa benim için ideal bir çalışma ortamı oluşmuş demektir. Digital çizimlerimde tablet kullanıyorum, fakat en çok kurşun kalem ile çizim yaparken mutlu oluyorum.

”Grafik ve tasarım” kelimeleri size neler çağrıştırıyor?

Bana görsel içerikli bir bulmacayı çözmeyi ve seçenekleri azaltmayı çağrıştırıyor.

İleriye dönük hedefleriniz neler? Hangi sektör veya sektörlerde çalışmayı düşünüyorsunuz?

Şu an illüstrasyon alanında çalışıyorum. İlerde de illüstrasyonun farklı alanlarında çalışmaya devam etmek isterim.

Türkiye’nin grafik tasarım açısından dünyadaki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kimi işlere baktığınızda tasarımcısını da, ülkesini de doğru tahmin edebilirsiniz. Umarım yakın zamanda özgünlüğe ve fikre verilen değer artar ve Türk tasarım ve tasarımcıları dünya çapında tanınırlar.

Son olarak grafik ve tasarım eğitimi almayı planlayan öğrencilere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Grafik ve tasarım eğitimi almadan önce, ilgili bölümlerle, hocalarla, öğrencilerle ve grafik tasarımcılarla görüşmelerini öneririm. Grafik tasarım, bir çok görsel tasarım alanını kapsadığı için mezun olduklarında neler yapabileceklerini bilmeleri, doğru karar vermeleri açısından önemlidir.

BENGİ GENÇER KİMDİR?

1979 Ankara’da doğdu, Mersin’de büyüdü. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü 2001 Mezunu. Freelance çalışıyor. Bir-Yay Yayınevi için masal, öykü ve ders kitapları çiziyor. Tübitak Bilim Çocuk ve Tübitak Meraklı Minik çocuk dergileri için her ay farklı konuları çiziyor. , Kağıt ve kalemi, wacom tabletini, klavye kısayollarını, filtre kahveyi, marzipanlı çikolatayı, kakaolu keki, yeşil çayı, yemek yapmayı, sofra kurmayı, çöpü atmayı, çiçeklerle ilglilenmeyi, organik atıkları toprağa gömmeyi, geri dönüşüm atıklarını ayırmayı, mavi gökyüzünü, kırmızı ojeyi, Celil Oker kitaplarını, Can Göknil illustrasyonlarını, Picasso‘nun herşeyini, yürümeyi, Alice in Chains‘i, 90’ları, siyahı, yeşili, beyazı, zeytinyağını, meyvelerin tümünü, sabahın erken saatlerini, soğuk kumsalı ve doğayı seviyor. Evli ve mutlu!

Yukarı Git