Gezgin Bir Tasarımcı: Çağrı Çankaya

Gezgin bir tasarımcı ile gerçekleştirdiğimi röportajı sunuyoruz.

Çağrı Çankaya
Çağrı Çankaya

Öncelikle sizi tanıyalım.

Gezgin bir tasarımcı, maceraperest bir ruh, hayatı anlamak ve olabildiğince anlamak için elinden geleni yapan biri diyebilirim.

Mesleğinizin bu alan veya bu sektör olacağını tahmin ediyor muydunuz?

Başka seçeneğim yok gibiydi. Yanlış anlaşılmasın mecburiyetten bu alana yönelmedim tabi ki ama çocukluktan beri hep çizen tasarlayan biriydim ve diğer alanlarda çok isteksiz ve haliyle başarısızdım. Çocukluktan beri çizerek tasarlayarak büyüdüm. Sayısal derslerdeki başarısızlığım ve ailemin de hep güzel sanatlar fakültelerinden mezun bireylerden oluşmasıyla kendimi tasarım okulunda bulmam sürpriz olmadı.

Geniş bir alan ve geniş bir kitleye sahip olan alanınız ve mesleğinizde başarınızı tetikleyen unsurlar nelerdir?

Öncelikle bu sorunuzu iltifat olarak alıyorum. Ben her zaman çok beslenmeye inanırım. İnsan ne yaşarsa, nasıl yaşarsa o şekilde ve o kadar yansıtabilir, o düzeyde iletişim kurabilir. Bizler iletişimci insanlarsak, iletişim kurmanın olabildiğince çok yolunu keşfetmeliyiz. Herkesin bir şeyler söylemek için kendi yolu, kendi dili ve kültürü var. Tüm bunları deneyimlemek beni çok farklı bir noktaya taşıdı diye düşünüyorum.

Genç arkadaşlarımıza bu alanla ilgili neler tavsiye edebilirsiniz?

Bol bol hata yapmaktan korkmamalı ve hatalardan öğrendiklerimizle daha yüksek yerleri hedeflemeliyiz. Leo Burnett Guatemala'da çalışırken bir kupam vardı. Üzerinde: "€œAy'€™ı hedefleyin, olmadı yıldızlara düşersiniz." yazıyordu.

Tasarımcı olmanın ve yurt dışında çalışmanın Türkiye'€™den ne farkı var?

Bazı şeyler çok benzerken bazı şeyler inanılmaz derecede farklı olabiliyor. Bunda ülkelerin de payı olabiliyor şirketler ve içinde çalışan insanların da.

Başarılı bir tasarımcı olmak için neler uygulanmalı veya hangi eğitimler alınmalı?

Tasarım eğitimi almak gerekli ama yeterli değil. İnsanın kendisini geliştirmeyi sürdürmesi, bakmayı, gözlemlemeyi, araştırmayı bırakmaması lazım. zaten tasarım, bana göre buna tutkulu adamın işi. Yoksa bu işi uzun süreli yapamazsınız.

Türkiye'nin web teknolojilerine bakış açısını ve web tasarım noktasındaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence Türkiye genç nüfusunun da sayesinde internet teknolojileri ve uygulamalarında oldukça hızlı gelişti. Zaten her şeye kolay adapte olan bir ülkeyiz. Gerek web sitesi gerekse uygulama tasarımlarında dünyanın herhangi bir yerinden geride olduğumuzu düşünmüyorum. İş yapış biçimimizde ya da müşteri - ajans ilişkilerinde sorunlar olduğu bir gerçek ama bu sorunları aşmak gene biz tasarımcılara düşüyor.

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizin size artıları ve eskileri, yani kattıkları neler oldu?

Herhangi bir eksiği olduğunu düşünmüyorum. Çok zor anlar oldu tabi ama bunlarda olayın bir parçası. Zorluklar insanı güzelliklerden daha çok geliştiriyor. Artılarıysa say say bitmez. Yazsam kitap olur ki zaten planım da bu.

Teşekkürler...

Yukarı Git