Çözümpark'ın Kurucusu ve Microsoft Teknolojileri Uzmanı: Hakan Uzuner

Microsoft teknolojileri uzmanı Hakan Uzuner ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Hakan Uzuner
Hakan Uzuner

Öncelikle sizden bahsedelim. Hakan Uzuner kimdir?

15 yıldır sektörün içerisindeyim. Özellikle son 10 yıldır profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalışmaktayım. Sektörde pek çok farklı pozisyonlarda ve farklı firmada görev aldım. Profesyonel kariyerimin son dönemlerinde ise bireysel ve kurumsal alanda eğitim & danışmanlık hizmetleri verdim. ޞu anda ise Türkiye Finans Katılım Bankasında '€œSistem ve Platform Yöneticisi' olarak çalışmaktayım.  Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalının Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Başarılı bir grafiğiniz var. Çalışmalarınızda başarılarınızı şu anki durumunuzu hangi yolları izleyerek ulaştınız acaba?

Açıkçası ben öncelikle zayıf olduğum yanlarımı tespit ederek işe başladım. Malum insanların en güçlü özellikleri aslında zayıf yanlarını kapatmak için çabalamaları sonucu ortaya çıkar. Bende ilk olarak iş hayatında başarılı olmak için rahat geçen gençlik dönemimden sonra disiplinli bir iş hayatına başladım. Ancak ilerleyen dönemde kısa vadede hızlı sonuçlara ulaştığımı fark edip bu hedeflere ulaşmak için mesai saatleri dışında da çalışmaya başladım. Bunun sonucu olarak disiplinli ve normalden çok çalışarak başarılı projelere imza attım.

Pek çok sertifikanın sahibisiniz. Sertifkalarınızı hangi çalışma yöntemleri ile aldınız?

Sertifika işi gerçekten zor bir iştir. Malum bu konuda tek amacınız kâğıt üzerinde o belgeye sahip olmak ise sorunsuz ve kolay yöntemler var. Ancak siz günün sonunda bu sektörde bir isim yapmak, kariyerinizi de sektörde sürdürmek ve yükseltmek istiyorsanız aslında gereksiz gibi görünen tüm o sınav sorularına ait konuları çalışmak büyük önem taşımaktadır. Çünkü siz hem sınava çalışmış hem de gerçekten bu konuları öğrenmiş oluyorsunuz. Özetle yukarıda da yazdığım gibi sabırla ve acele etmeden, mesai saatlerimden artan zamanlarda disiplinli bir şekilde böldüğüm konu başlıklarını tamamlayarak süreci tamamladım.

ޞu an bildiğimiz kadarıyla özel sektörde de bir kurumda hizmet veriyorsunuz?

Evet, şu anda Türkiye Finans Katılım Bankası'nda Sistem ve Platform Yöneticisi olarak çalışmaktayım. Bankamız, katılım bankacılığı sektöründe lider bir banka olup bu sektöre pek çok yenilik katmıştır ve katmaya da devam ediyordur. Gerçekten çok dinamik bir yapımız olduğu için hızlı bir şekilde ürün geliştirebiliyoruz. Tabi ki Bilgi Sistemleri İş Ailesi olarak bankamızın bu çıkarmış olduğu yeni ürün ve hizmetlerin hayata geçmesinde büyük bir önem taşıyoruz.

Bu konuda ilerlemek isteyen arkadaşlar için özellikle sormak istiyorum: Bilişim sektöründe sizce hangi eğitimler alınmalı?

Eğer bir yönetici olmak istiyorsanız süreç tabi ki farklı olacaktır, ancak yöneticilik içinde teknik bir kökenden gelmek büyük bir avantajdır. Bu nedenle önce kariyerinizi teknik bir mühendis olarak planlayacağınızı düşünüyorum. Bu durumda ise her şeyin temeli ağ teknolojileridir. Belki siz farklı bir alana yönelecek olsanız dahi temel seviyede bir ağ bilgisi her zaman sizi bir adım önde tutacaktır. Tabiki asıl amacınız ağ teknolojileri olabilir bu durumda uzman seviyesinde bir eğitim alabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun temel seviye bir ağ teknoloji eğitimi önemli. Bunun yanında yine temel bilgi olarak küçümsüyor olsanız bile Office eğitimi çok önemli. Çünkü Office ürünlerini verimli kullanmak size iş hayatında inanılmaz zaman kazandırabilir. İyi kullandığınız excel ile inanılmaz raporlar alarak sonuca hızlı ulaşabilirsiniz, iyi bir powerpoint kullanıcısı olarak hazırlayacağınız etkisi sunumlar sizi yöneticilerinizin gözünde ayrı tutacaktır.

Bunun dışında eğer Microsoft teknolojilerine yönelmeyecek seniz temel işletim sistemi eğitimi yine önemlidir. Zaten bundan sonrası için yazılım, sistem, donanım, veri tabanı, güvenlik veya ağ gibi alanlarda uzmanlaşmaya başlarsınız.

Windows 8 işletim sistemleri yenilikçi bir akım ile şu an bilgisayarlarda yerini almaya başladı. Windows 8 hakkında düşüncenizi almak isteriz.

Bence Windows 8 başarılı bir işletim sistemi. Ancak bir projenin başarısı malum kullanıcı deneyimi ile ölçülmektedir. Sonuç olarak bizler teknoloji uzmanı olduğumuz için bu tür yeni ürünlere hızlıca adapte olabiliyoruz, ancak Windows istemci yani son kullanıcı işletim sistemini tasarlarken insanların alışkanlıklarını değiştirme noktasında bence daha dikkatli olmalıydı. Malum başlat menüsü çok ciddi bir alışkanlık ve olmayışı bana göre sorun teşkil etmez iken dünya üzerinde pek çok kullanıcı için tepki ile karşılandı. Ama tabiki getirdiği pek çok yeni özellik yanında bu tür kusurlar görmezden gelinebilir. Ben en çok dokunmatik cihazlara olan desteği nedeni ile Windows 8 i çok beğeniyorum. Artık tablet bilgisayarlarımızda da Windows işletim sistemini hakkıyla kullanabileceğiz.

Windows sistemlerini siz sektörsel açıdan nasıl değerlendiriyorsunuz?

Malum sektör aslında bizlerin talepleri ile şekillenen bir platform. Tüketiciler için en uygun, kullanışlı, ucuz ve pek çok özellik sunan ürünler her zaman sektörde iyi bir yer edinmiştir. Microsoft firması da yıllardır Office ürün ailesi olsun Windows işletim sistemi ailesi olsun bu konuda liderliğini sürdürmektedir.

Yabancı dil bilişim sektörünün olmazsa olmazlarından mı? Yabancı dil konusunda ne düşünüyorsunuz?

Tek kelime ile bizim sektörde üniversite ve yabancı dil her şeydir. Biraz iddialı olabilir ama bu sektörde malum geniş bir çevrem var ve çok ciddi uzmanların sadece iki yıllık mezun oldukları için veya İngilizce bilmedikleri için ciddi işlere alınmadıklarını gördüm. Aslında bu işlerde ne mezuniyetleri nede belki ciddi manada İngilizceleri kullanılmayacak olsa da günün sonunda bir gerçek. Bu nedenle önce üniversite, hatta üniversite de iken dil olayını bitirmek lazım, ondan sonra zaten kariyerinize başlayabilirsiniz.

Bilişim teknolojileri alanında kariyer yapmak isteyen genç arkadaşlara tavsiyeleriniz nedir?

Aslında yukarıda özetlemiştim. İlk olarak iyi bir okuldan mezuniyet, ama 4 yıllık tercihleri olsun. Okul sırasında mutlaka yabancı dil olayını çözmüş olsunlar. Hatta okulda iken sektörden birkaç ciddi firmada staj ayarlarlar ise süper olur. Bu dönemde ÇözümPark Bilişim Portalı gibi bilgi paylaşımı yapan portalları takip etmeleri sayesinde sektörde çalışan uzmanların tecrübelerine hazır bir şekilde ulaşabilirler. Bu toplulukların etkinliklerine katılsınlar, insanlar ile tanışıp sosyal çevrelerini genişletsinler. Topluluk her zaman büyük bir güç olup bu sayede uygun bir yerde işe giriş yapabilirler. Sonrasında ise şirket veya kendi imkanları ile eğitim alarak bilgi birikimlerini arttırabilirler.
 
Türkiye'nin bilişim teknolojilerinde şu anki ve gelecekteki durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Teknoloji üretmediğimiz sürece her zaman dünyanın bir veya birkaç adım gerisinde olacağımız kesin. ޞu anda durumumuz bu. Ciddi bir teknoloji kullanımı söz konusu, en son model cihazlara ulaşabiliyoruz ancak üretmediğimiz için bir adıma önüne geçme şansımız olmadığı sürece bilgiyi yönetmek veya yönlendirmek mümkün olmayacaktır. ޞu andaki durumu izleyici seviyesinde olan bu durumun ne yazık ki yakın gelecekte değişeceğini düşünmüyorum. Her ne kadar pek çok sevindirici gelişmeler olsa da bu tarz uç teknoloji konularında daha zamana ihtiyacımız olduğu kesin. En azından birkaç kuşak sonra ki gençlerin bu konuda daha iddialı olacağını ümit ediyorum.

ޞu an üzerinde çalıştığınız proje var mı ve sakıncası yoksa hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aslında bankada pek çok projeyi ekip arkadaşlarım ile beraber yürütüyoruz, bunlardan bazıları stratejik öneme sahip olduğu için paylaşamayacağım projeler olmak ile beraber bunlardan birini paylaşmam mümkün.

ޞu anda üzerinde çalıştığımız veya sonuçlandırdığımız da diyebileceğimiz canlı yayın projemiz var. Tabiki baktığınız zaman canlı yayın yeni bir teknoloji veya proje gibi gelmemek ile beraber bizler alt yapı noktasında farklı bir teknoloji kullanıyoruz. Canlı yayın yıllardır yapılan ve bilinen bir teknoloji, ancak bizler gibi çok şubeli yapılarda bir merkezden yapılan bir yanının herkes tarafından izlenmesi için tüm Türkiye de olan şubelerimizin internet alt yapılarının çok ciddi bant genişliklerine sahip olması gerekmektedir. Tabiki bu mümkün ancak böylesi bir proje için 250 ye yakın şubede mevcut ödediğiniz paranın 4 katını ödeyip hatları arttırmaktan ise bizim kullandığımız Microsoft IIS Application Request Routing (ARR) teknolojisi sayesinde her bir şubeden onlarca makine sisteme dahil olsa bile tek bir makine için gerekli olan bant genişliği kullanılıyor. Bu sayede ek bir yatırım maliyeti olmadan tüm şube ve genel müdürlük çalışanları üst yönetim veya yöneticilerin sunumlarını izleyebilmektedirler. Bu projeyi Microsoft Türkiye ile beraber geliştirdik ve geçtiğimiz hafta prod ortama aldık.

İlginiz için teşekkür ederiz, Sanalkurs.net Ailesi ve Yönetimi olarak başarılarınızın her daim sürmesini diliyoruz.

Hakan Uzuner Hakkında daha fazla bilgiyi Kişisel Web sayfasından http://www.hakanuzuner.com temin edebilirsiniz.

Yukarı Git