C# - Resimdeki Yazıyı Okuma (OCR Teknolojisi)

Bu dersimizde C#'ta OCR teknolojisini kullanarak resim üzerindeki yazıları textBox'a aktaracağız.

Merhaba arkadaşlar, Bu dersimizde C#'ta OCR teknolojisini kullanarak resim üzerindeki yazıları textBox'a aktaracağız. İlk olarak formumuza 1 tane pictureBox, 1 tane richtextBox, 2 tane button ekliyoruz. Sonra 'Microsoft Office Document Imaging 12.0 Type Library' referansımızı ekliyoruz: Daha sonra string değişkenimizi oluşturuyoruz:


string resimYolu = "";

Daha sonra resim çekmek için method oluşturuyoruz:

void ResimSec() { openFileDialog1.FileName = ""; openFileDialog1.Filter = "Resim Dosyaları|*.jpg; *.png; *.bmp; *.jpeg; *.PNG;"; if (openFileDialog1.ShowDialog() == DialogResult.OK) { resimYolu = openFileDialog1.FileName.ToString(); pictureBox1.Image = Image.FromFile(resimYolu); } }

Daha sonra button1 ve pictureBox'ın click olaylarına :

ResimSec();

Sonra olarak button2'nin click olayına:

try { MODI.Document belge = new MODI.Document(); belge.Create(resimYolu); belge.OCR(MODI.MiLANGUAGES.miLANG_TURKISH, true, true); foreach (MODI.Image resim in belge.Images) { MODI.Layout plan = resim.Layout; richTextBox1.Text = plan.Text; } belge.Close(); } catch (Exception hata) { MessageBox.Show(hata.Message.ToString(), "Hata..!", MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcon.Error); }

Bu dersimizin de sonuna geldik. Herkese iyi çalışmalar. Projenin Son Hali:
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
Merhaba video üzerinden nasıl yazıyı yakalayabiliriz ?
• 2 yıl önce
Bilgisayarın destekleyeceği ölçüde video framelerini otomatik görüntü olarak alıp resme dönüştürerek okuyabilirsin. Mesela saniyede 10 kere ya da her saniye 1 kere v.b... Böylece çok kapsamlı bi emekten kurtulursun.
• 2 yıl önce
merhaba bir projede yardımınıza ihtiyacım var. bir resimde sağ üst köşede bulunan 2018/1234 sayısını okuma işini nasıl yapabilirim ? Detaylı açıklama: Evrakın üzerinde "Dosya No: 2018/1234 Esas" yazıyor. Ben bu resimde ilgili dosya numarasını tanımasını ve "YIL" değişkenine "2018" "DOSYA NO" değişkenine ise "1234" şeklinde okuyup değişkene tanımlamasını istiyorum. Bu konuda bana yardımcı kaynak önerir misiniz veya yardımcı olur musunuz ?

Yukarı Git