Resim Üzerine Resim Oturtma (Resim Gizleme)

Bu dersimizde resim üzerine resim oturtma, yani gizli resim yapmayı öğreneceğiz.

Bu çalışmada kullanılcak "2" resim seçelim kendimize.Şimdi yeni bir sayfa açalım örnekte verdiğim resme uygun.Şimdi bu açtığımız dökümanı büyülteceğiz.Simdi Tool bardan pencil tool seçiyoruz.Kalemimizin boyutunu ayarlamamız gerekiyor.Kalemimizin ucu 1 px(pixel) olmalı.Sayfamızın sol üst köşesine bir tane nokta yapıyoruz, kare olacak. Daha sonra da sağ alt köşeye aynı şeyi yapıyoruz. Son olarak da (M) tuşuna basarak seçim aracını seçiyoruz. Ctrl + A basarak tüm sayfamızı seçiyoruz.Seçili hale getirdiğimiz karelerden oluşan şekli "pattern" oalrak kaydetcez bunun için Edit - Define Pattern seçeneğini seçiyoruz.Karısınıza bir pencere cıkacak oraya bir isim yazarak ok'leyin.


Şimdi bir pattern yapmış olduk, bunu birazdan kullanacağız. Yeni bir sayfa açıyoruz; açarken daha önce kullanmak amacıyla açtığımız resimleri göz önünde bulundurarak açıyoruz. Onların boyutlarıyla aynı olacak. Açmış olduğumuz sayfaya resimleri sürekleyip bırakıyoruz. (Resimlerin background olmamasına dikkat edin, eğer öyleyse layer bölümünde background yazan yere 2 kez tıklayıp layer halinde çevirin.)

Bunu yapabilmek için V tuşuşna basın Move Tool aracını seçmiş olacaksınız, daha sonrada ilk resimin ortasına basılı tutarak boş sayfaya sürükleyin, bunu yaparken SHIFT tuşuna basılı tutun ki tam ortasına yerleştirsin resimi. İkincisi resimi de aynı mantıkta taşıyın. Hangi resimi gizleyecekseniz o resim üstte olacak.

Resimlerimizin üzerine yeni bir layer oluşsturuyoruz.Bunun için Ctrl + Shift + N kombinasyonunu kullanabiliriz.Oluşturmuş olduğum yeni layer'a "MASK" adını verelim.Mask olarak adlandırdığımzı layer seçili iken Edit - Fill (Shift + F5) tıklıyoruz.Şimdi Mask adlı layer'ımızın kopyasını olusturuyoruz.2 adet mask katmanımız oldu. Birini gizliyeceğimiz resmin altına taşıyoruz.Simdi Orjinal Maske Katmanımızı seçip Layer Modunu Multiply yapın.Simdi işe orjinal mask layerımız seçili iken (En üstteki layer olması gerek buraya kadar doğru geldiyseniz.) ona sağ tıklayıp Merge Down komutunu verin, bu iki katmanı özelliklerini bozmadan birleştirecektir. Aynı işlemi copy maske üstünde de yapıyoruz. Layer bölümünde 2 adet resim layer'ımız kaldı simdi.

Simdiki aşama üsteki layer secili iken layer modunu Linear Dodge olarak değiştiriyoruz. Altaki layer'ın da opacity'sini 75 yapalım Jpeg olarak kaydedelim.

Ctrl + A basın resim kaybolacak. Gizli resim ortaya cıkacak burda marifet gizlemek istediğiniz resmi iyi saklamada. Elimden geleni yaptım ben, bu arada seçtiğiniz resimlerin birbirleri ile uyumu da çok önemli.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
jpeg olarak kaydetmeden önce üsteki resim layerını 1 pixel aşağı kaydırın.
• 12 yıl önce
verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkür ederim...sağolun varolun...
• 12 yıl önce
çok hoş şeyler öğrendim bunlara yenisini eklediniz teşekkürler çok işime yaradı
• 12 yıl önce
saoLasın kardes.. :kirp:
• 12 yıl önce
hayal gücüyle ne güzellikler olur
• 11 yıl önce
aradığımı buldum sonunda teşekkürler :-dusun:
• 11 yıl önce
bu programın adını bılen var mı acaba
• 11 yıl önce
"erdi1989" kardeş bu Photoshop bu arada eline sağlık güzel anlatım
• 11 yıl önce
çok teşekkürler çok güzel anlatmışsınız resimli anlatım harika olmuş harfi harfine uyguladım ve sonuç çok güzel oldu bu yöntemi öğrenmek istiyordum, sayenizde öğrenmiş oldum, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)
• 11 yıl önce
Emegine Saglık Aradıgımı Bende Buldum Sonunda :gul:

Yukarı Git