Qualcomm'un Snapdragon 855 yongası akıllı telefonları daha iyi hale getirecek 8 yol

Qualcomm'un Snapdragon 855 yongası akıllı telefonları daha iyi hale getirecek 8 yol

Qualcomm'un yeni nesil mobil çipi olan Snapdragon 855 ve her şeyin 5G'nin iflas edilmesi için bir dönüm noktası olarak görülmektedir

1. 5G verilerine erişmek için ilk


Bu yıl 5G'yi çok duymaya alışın çünkü bu irili ufaklı (teknoloji olsun ya da olmasın) şirketler tarafından atılacak.

Tüketici 5G'nin ticarileştirilmesi, üretimde yıl olmuştur ve 2019, bu yeni yüksek hızlı ağın belirli yerlerdeki bazı insanlar için erişilebilir hale geldiği yıl olacaktır.

5G'ye erişmek, yeni ağa bağlanabilen bir modemi olan doğru donanımı gerektirir. Snapdragon 855, Subcom 6 GHz ve mmWave frekanslarını destekleyen Qualcomm'un X50 5G modemiyle çalışacak ilk mobil çip.

Ne ve ne? Jargon hakkında endişelenme. Bilmeniz gereken tek şey, modem teknolojilerinin Qualcomm'a göre hücresel bağlantıyı 20 kata kadar hızlandırabildiği. Modemin 5 Gbps'ye kadar indirme hızı var.

5G sadece indirme ve yükleme hızlarını daha hızlı hale getirmeyecek. Altyapı, artan bant genişliği desteği sayesinde daha fazla cihazın birbirine bağlanmasını sağlayacak. Ek olarak, veri kapasitesindeki artış daha az gecikme ve daha az sayıda bağlantı bırakma anlamına gelir; şu anda kablolu bağlantı gerektiren 8K video ve 4K video oyunları ve yüksek çözünürlüklü mobil VR gibi hizmetler ve deneyimler kablosuz olarak 5G üzerinden mümkün olacaktır.

Samsung ve OnePlus dahil olmak üzere birçok telefon üreticisi, bu yılın sonunda 5G telefonlarını yayınlamayı planladığını açıkladı. Erken evlat edinenler, X50 5G modem ile 5G'ye erişmek için bir cihaz çalıştığından kuşku duymazlar.

Ancak 855 yongası gerçekten sadece başlangıç. 5G'nin benimsenmesinin 2020 yılına kadar hız kesmesi beklenmiyor ve iPhone'un 5G'yi yaymakta ana rol oynayacağını biliyorsunuz. Yine de, 5G nihayet gerçek anlamda erişilebilir ve şanlı olmak için çoktan şekilleniyor.

 

2. Daha hızlı 4G LTE ve WiFi


Yine de, tüm cihazlar X50 5G modemle gelmeyecek - bu 855 yongası için varsayılan modem değil bir seçenek.

855 destekli cihazların çoğu, 2 Gbps teorik indirmeye kadar daha hızlı 4G LTE indirme hızı sağlayacak olan Snapdragon X24 LTE modemi ile birlikte gönderilir.

Bu arada, 8x8 anten kullanan WiFi 6 desteği mevcut 4x4 antenlere kıyasla 2 kat daha hızlı WiFi performansı sağlayacaktır. Qualcomm, 855 yongasının 10Gbps WiFi hızına kadar veri hızlarına ulaşabileceğini söylüyor.

5G'nin esas olarak WiFi yerine geçmesi kastedilse de, yine de lansman şehirlerini seçmekle sınırlı olacak ve bu devam eden dağıtımın sonucunda, WiFi hala gerekli olacak. 3G ve 4G altyapı zaman çizelgeleri herhangi bir gösterge ise, 5G altyapısının daha fazla yerde artması birkaç yıl alacaktır ve büyük olasılıkla on yılın daha iyi bir parçası için her yerde bulunmaz.

 

3.% 45 daha hızlı CPU ve% 20 daha hızlı grafik


Performansı arttırmazsa ve 855 yongası farklı değilse, hiçbir yeni çip lanetlenmeye değer değildir. Qualcomm, 855 yonganın Kryo 485 CPU'sundan yüzde 45'e varan daha hızlı işlem performansı ve Adreno 640 GPU ile Snapdragon 845 yongasına oranla yüzde 20 daha hızlı grafik performansı sunuyor.

Elbette Android daha hızlı çalışacak ve performans artışı ile daha sorunsuz çalışacak, ancak oyun geliştiricileri yeni çipten en iyi şekilde yararlanacak.

Qualcomm, geliştiricilerin ilk kez HDR ile oyun yaratabileceğini ve 1 milyardan fazla renk tonuyla daha fazla renk derinliği sağlayacağını söyledi.

3B oyunlar ayrıca daha gerçekçi dokuları ve ışık efektlerini ve daha iyi alan derinliğini çıkarmak için "fiziksel tabanlı oluşturma" özelliğini kullanarak daha ayrıntılı görünebilir. Bunların tümü popüler Unity 4 oyun motorunda desteklenen gelişmiş özelliklerdir.

Daha iyi grafikler her zaman mobil oyun için bir artı, ancak iyileştirme için yer olan tek yönü değil. Qualcomm, 855 yongasıyla, oyunların daha düşük gecikme süresi ve daha net ve daha duyarlı kablosuz dinleme gibi şeyleri ölçmesini sağlayan "Snapdragon Elite Gaming" deneyimini yarattı.

 

4. Portre modu benzeri 4K video


Portre çekimleri - keskin bir ön plana ve bulanık bir arka plana sahip bir DSLR fotoğrafın görünümünü taklit etmek için tasarlanan telefon fotoğrafçılığı stili - telefonlar ve tabletlerde oldukça popüler hale geldi.

Farklı telefonlar arka plan ve ön plana ayırmak için farklı teknikler kullanır (ör. İPhone'lar çift lens kullanır ve Pikseller makine öğrenmeyi kullanır), ancak şimdiye kadar sadece fotoğraflarla mümkün.

Snapdragon 855'in yerleşik Spectra 380 ISP (görüntü sinyali işlemcisi) Qualcomm'un dünyanın ilk CV-ISP (Bilgisayarlı Görme Görüntü Sinyali İşlemcisi) olarak adlandırdığı, gelişmiş bilgisayarlı fotoğraflama ve video kaydetme yeteneğine sahip.

Çip, bilgisayar görüsünü kullanarak, bir nesneyi veya konuyu video için ayırıp bulanıklaştırabilir, kamera lensini daha büyük bir diyafram açıklığına (yani f / 1.8) etkili bir şekilde simüle edebilir - hepsi 60 fps'de HDR çekiminde 4K çözünürlükte gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilir.

Bir mobil cihazda türünün ilkidir ve elde taşınır cihazlardan daha sinema kalitesinde video çekimi için zemin hazırlar.

Fakat bu dosyalar çok büyük olmayacak mı? Nitekim hiçbir şekilde Qualcomm değildir. Portre fotoğrafları ve videoları, öncelikle Apple'ın iOS aygıtları tarafından benimsenen, sırasıyla HEIF ve HEVC'de Yüksek Verimli dosya biçiminde kaydedilecektir.

Bu büyük ölçüde sıkıştırılmış dosyalar JPEG'lerden ve standart MP4 videolardan yüzde 50'ye kadar daha küçüktür. Bu küçük dosyalar olsa da, kalite kaybı gelmez. Aslında tam tersi.

Qualcomm, HEIF formatının HDR renk, derinlik haritaları, hareketli GIF'ler ve seri çekim fotoğraf koleksiyonu ve hatta birden fazla kameralı telefonlardan (örneğin geniş açı, telefoto ve ultra geniş çekimler) çekilmiş çoklu çekimler dahil olmak üzere tüm RAW verilerini sakladığını söylüyor hepsi tek bir dosyada. Tüm bu verilerin saklanması, kullanıcılara çekim yapıldıktan sonra çekim ve video düzenlemelerinde ve düzenlemelerinde daha fazla özgürlük sağlar.

 

5. Daha uzun video binging ve HDR10 +


Qualcomm, HDR'yi Snapdragon 835 ile mobil cihazlara iten ilk ve şimdi video formatını HDR10 + oynatma ile daha da zorluyor - mobil cihazlar için bir ilk. Tabii ki, cihazların HDR özelliğine sahip bir ekranı olması gerekir, ancak çoğu premium olanı yapar.

Bana göre daha değerli, Youtube, Netflix, Hulu, Youku, vb. Gibi birçok video akışı hizmeti tarafından kullanılan yeni donanım hızlandırmalı H.265 ve VP9 video kod çözme desteği.

Qualcomm, H.265 veya VP9 ile kodlanmış akışlı videolar için tek bir şarjla daha fazla video izlemenize olanak tanıyan tam bir "7 kata kadar" enerji tasarrufu talep ediyor - binging için mükemmel.

 

6. Daha zengin ve daha keskin AR ve VR


İster umursanız olsun, olmasın, Qualcomm ve arkadaşları hala mobil VR'yi yeniliyorlar. Qualcomm, 855 yongasının mobil VR'yi 8 f çözünürlükte 120 fps'de desteklediğini söyledi.

Daha fazla piksel içeren kulaklıkları desteklemek, "ekran kapısı etkisi" gibi istenmeyen özellikleri ortadan kaldırarak sanal dünyaların daha gerçekçi görünmesini sağlar.

Artırılmış gerçeklik, 855 yongasından da bir artış sağlayacak. Qualcomm, AR alışverişinin nihayet uygulanabilir bir deneyim haline gelmesini sağlayarak, gerçeğin üstüne kaplanabilecek daha gerçekçi görünen dijital objeleri öngörüyor.

 

7. Daha akıllı ve daha duyarlı ses asistanları


Snapdragon 855'in bir diğer önemli ayağı iyileştirilmiş AI. Çip, Snapdragon 845'teki AI işlemeye kıyasla 3 kat daha fazla performansa sahip daha güçlü bir AI Motoruna sahip.

Telefonlarda daha fazla AI serpildiği için, özellikle ses yardımcıları için AI işleme daha önemli.

Sesli yardımcının isteklerini işlemek için buluta güvenmenin yanlış bir tarafı yoktur, ancak gizlilik ve yanıt verme taleplerinin artması, cihazda daha iyi işlem yapılması gerektiği anlamına gelir. 855'teki artırılmış AI işleme, Qualcomm'a göre daha iyi gürültü önleme ve yankı iptali için izin vermelidir.

Başka bir deyişle, Google Asistanı veya Alexa, onları aradığınızda sizi daha iyi duyabiliyor olmalıdır. Ses isteklerini daha iyi duyabilirlerse, daha doğru bir şekilde kodlarını çözebilir ve ek bilgi istemeden ihtiyacınız olan bilgiyi elde edebilirler.

 

8. Yeni cihaz bileşenleri için daha fazla alan


Minik 855 yongası Qualcomm'un ilk 7 nanometre yonga sistemidir (SoC) ve silikonu 845'in 10 nanometre mimarisinden küçültür.

Neden bu önemli? Daha küçük bir çip, diğer cihaz bileşenleri için daha fazla alan anlamına gelir. Ek kameralar, ekran içi parmak izi sensörleri, daha büyük piller, daha büyük hoparlörler gibi yeni özellikler için daha fazla fiziksel alan düşünün, hatta kulaklık jakının (heh) geri dönüşü olabilir.

Kaynak: Mashable
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git