Projesiyle Fizik'te Dünya Birincisi Oldu, Nasa Projesine Seçildi

Projesiyle Fizik'te Dünya Birincisi Oldu, Nasa Projesine Seçildi

Projesiyle dünya birincisi olan ve ülkemizi gururlandıran İlayda Şamilgil, ABD'de Cornell Üniversitesi'nde başarı yolculuğuna devam ediyor.

İlayda ABD’de Cornell Üniversitesi’nde başarı yolculuğuna devam ediyor. Mühendislik okuyan İlayda, önümüzdeki dönem NASA’nın bir projesinde de yer alacak.

Temel bilimlere çok küçük yaşlarda ilgi duyduğunu belirten İlayda 3 yaşındayken fiziğin ne kadar hayatı kolaylaştırdığının farkına varmış. O, genel kanının aksine Fizik, Matematik derslerinin zor olmadığını, zor olduğu düşüncesiyle zorlaştırıldığını düşünüyor. Bilimin içinde olmaktan ve araştırma yapmaktan zevk aldığını söylüyor.

İlayda, ABD’de New York Eyaleti’ne bağlı Ithaca kasabasında bulunan Cornell Üniversitesi’ne uzanan başarı yolculuğunu şöyle anlattı:

” Mart sonu Nisan başı gibi üniversite kabullerim geldi. En son 2 seçeneğe indirdim seçeneklerimi. Cornell Üniversitesi’nde Mühendislik okumaya başladım. Cornell ayrıca özel bir araştırma grubuna davet etti. 1. sınıflar için de sadece 30 kişinin seçildiği bu gruba dahil oldum. Mutlaka bir araştırma projesinin içinde yer almam gerekiyor. Sizi araştırma yapmaya teşvik ediyorlar.

İkinci dönem de bir araştırma projesi içinde yer alacağım. Normalde 2. sınıfta başlarken ben 1. sınıfta başlamış olacağım. Cornell Üniversitesi profesörlerinden Mason Peck, NASA’da teknoloji şefi olarak çalışıyor ve Mars’a giden roketlerle ilgili bir proje yapıyor. İkinci dönemden itibaren Profesör Peck ile beraber bu NASA projesinde çalışacağım . Haftada 8 saat laboratuvara gideceğim. Sonra gitgide ders saatlerim azalıp araştırma saatlerim artacak.

Üzerinde çalışacağım bu proje başarılı olursa gerçekten çok büyük bir etkisi olabilecek bir proje. Büyük bir etkisi olabilen bir şeyde küçük de olsa bir faydamın dokunması, buna ben de yardım ettim diyebilmek beni çok mutlu ediyor. O yüzden teoriden çok daha uygulamalı alanlarda araştırma yapıyorum. Bana ödül getiren projede de olduğu gibi denemek ve çalıştığını görmek ve bir katkı sağlamak büyük mutluluk.

Şu an mühendislik okuyorum ama bir yan dal da okuyabilirim. ABD’de okumanın avantajlarından biri de üniversiteye başlar başlamaz bölüm seçmene izin vermiyorlar. Karar vermiş olsanız bile 2 yıl sonra tekrar soruyorlar bu kararın geçerli mi diye..Öğrencinin yanlış bir seçim yapmasına izin vermiyorlar.”

“PROJEMİN KULLANIMA GEÇMESİNİ ÇOK İSTERİM”

İlayda, ödüllü projesinin ön patentini aldığını ve yeniden patent için başvuracağını belirterek şunları söyledi:

“Projemin kullanıma geçmesini çok isterim çünkü yaptığım bir şeyin katkı sağladığını görmek benim için her şeyden daha önemli. Görüştüğüm birkaç firma oldu ama kesin bir şey yok. Şirketlerin bana ulaşmasını bekliyorum. Umarım bunun kullanımı gerçekleşir, ben de bir faydam dokunduğu için mutlu olurum”

“NERDE OLURSAM OLAYIM BİLİME KATKI SUNMALIYIM”

İlayda, okulunu bitirince yapmak istediklerine yönelik de şunları söyledi:

“Öncelikle mezun olduğumda bir kaç yıl çalışmayı düşünüyorum ABD’de. En azından bir deneyim olması için, oradaki çalışma ortamını görmek için. Sonrasında Türkiye’ye dönebilirim. Hayat ne gösterirse, neyin daha iyi olduğuna karar verirsem. Kendimi şu an için sınırlamak istemiyorum. Ama nerede olursam olayım bilim adına faydalı şeyler yapmak istiyorum.”

“OKULUMDA TÜRK GECELERİ DÜZENLİYORUZ”

Okuldaki bir gününü de şöyle özetliyor:

” Sabahtan derslerim oluyor genelde saat 14.00′da bitiyor. Daha sonra ders bitiş saatlerine bağlı olarak ödevlerimi yapıyorum. Akşam yemeğinde arkadaşlarımla oluyorum. O günün yoğunluğuna bağlı olarak bazen kütüphaneye gidip ders çalışabiliyorum. Okulda çeşitli etkinlikler oluyor, gösteriler, tiyatrolar, o etkinliklere gidebiliyorum. Arada buz patenine gidiyorum. Buz pateni yapmayı çok sevdiğim için giderken kendi patenlerimi de yanımda götürdüm. Kafamı dağıtmama yardımcı oluyor. Okulumda yaklaşık 15-20 Türk öğrenci var. Çok fazla görüşemesek de ders yoğunluğundan dolayı arada kahvaltılar yapıyoruz, Türk geceleri yapıyoruz birlikte. Okulumda Türklerin olması, Türkçe konuşabilmek çok güzel.."

İLAYDA İLE KASIM 2014 YILINDA GENÇLİK SPOR DERGİSİ'NDE YAYINLANAN BİR RÖPORTAJ İSE ŞÖYLEYDİ:

17 yaşındaki lise öğrencisi İlayda Şamilgil, 'Sıvılardaki su oranını mıknatısla ölçebilen sistemi' ile 'First Step to Nobel Prize in Physics' (Nobel Ödüllerine İlk Adım) Yarışması’nda, 70'e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu. Yarışmada, fizik profesörleri tarafından 'Onur Ödülü’ne de layık görülen Şamilgil ile hayatı ve başarı hikâyesi üzerine konuştuk.

İstanbul’da bir araya geldiğimiz İlayda Şamilgil, özel bir lisede 12. sınıfta okuyor. Bilimi hayatın bir parçası olarak tanımlayan Şamilgil, inançlarının ve hayallerinin peşinden koşan bir genç. 17 yaşındaki İlayda, 1 yıl önce sıvıların içindeki su oranını tespit etmek amacıyla bir çalışmaya başlamış. Birçok denemesinde başarısız olmasına rağmen pes etmeyen ve onlarca denemenin sonunda başarıya ulasan İlayda, 'First step To Nobel Prize in Physics' yarışmasında jüriden tam puan alarak dünya birincisi oldu.

Amacım sistemi ucuz ve kolay bir şekilde yapabilmekti
Bilim konularına ilgi duyup, bu konulara vakit ayırmayı ve kendini devamlı geliştirdiğini ifade eden Şamilgil, proje serüvenini anlattı: 

"Boş vakitlerimi, ilgine bilgileri öğrenip bunların üzerinde yapılan çalışmaları incelemeye ayırıyorum. Bu projede yine merakla başladı, ilk baslarda sıvılardaki su oranım ölçmekten çok suyun diğer manyetik alanlardan nasıl etkilendiğini görmek istedim. Bu amacın üzerinden yola çıktım ve çeşitli deneyler yaptım. Bu çalışmalar sırasında da çok basit bir hipotezin olduğunu gördüm, suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek boyutta deformasyonlar oluşuyor. Çalışmalarımda “Ne kadar deformasyon varsa o kadar su vardır' hipotezini elde ettim. Bunun üzerinden giderek projenin temeline ulaştım.

Geliştirdiğim sistem ile isminden de anlaşılabileceği gibi sıvılardaki su oranını ölçmeyi ve bunu ucuz bir şekilde yapmayı hedefledim. Bununla ilgili yapılan başka çalışmalar tabi ki var. Ama benim o çalışmalardan farklı amacım, bu sistemi ucuz ve kolay bir şekilde yapabilmekti."

Aynı deneyi onlarca kez yaptım

1 yıl boyunca projesi üzerine çalışan Şamilgil, sabrının ve azminin getirdiği başarısını su sözlerle özetliyor: "Projeye başladığımda belki başarısız da olabilirdim ama doğru bir hipotezle yola akmıştım. Deneylerimi okul laboratuvarında yaptım. Tam sayısını hatırlamasam da aynı deneyi onlarca kez yaptığımı söyleyebilirim. Fikrini aldığım herkes yardımcı oldu, arkadaşlarım da dâhil. Doğru bir hipotezle yola çıktığım için ve çevremdekilerin desteğini aldığım için sonunda da beklediğim sonuçlara ulaştım."

'Onur Ödülü'nün de sahibi oldu

İlayda, ‘First Step to Nobel Prize in Physics' yarışmasında birinci olduğunu öğrendiğinde hissettiklerini ise "Her ne kadar insan bir umutla da başvursa, yine de büyük bir beklentiye giremiyor. Başarısız olamama ihtimalini düşünüyor. Yarışmada birinci olduğumu bana mail yoluyla bildirdiler. Maili açtığımda hem heyecan hem de bir şaşkınlık yaşadım. Kendi adımı gördüğümde hem gurur duydum hem de çok heyecanlandım" seklinde ifade ediyor. İlayda, projesi ile yarışmada fizik profesörleri tarafından Onur Ödülü'ne de layık görüldü.

Ucuz bir sistem olduğu için ekonomik olarak da karlı

Geliştirdiği sistemin petrokimya, tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini belirten İlayda, buluşu sayesinde günlük hayatta tüketilen süt, meyve suyu vb. sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını dile getiriyor, İlayda projenin kullanım alanlarını ve ne ise yarayacağını ise söyle anlatıyor:
"Geliştirdiğim sistem içine su katılan sıvıların ölçülmesi gereken her alanda kullanılabilecek. Bir sıvının içine ne kadar su katılıyor bu önemli bir şey. Çünkü ürünün kalitesiyle ilgili farklılıklara yol açabiliyor. Meyve sularına bazen su karıştırmak gerekiyor ama bunun da belirli bir oranı olması lazım. Yoksa daha çok içinde su olan bir meyve suyu yerine içinde meyve suyu olan bir su almış oluruz.  Geliştirdiğim sistem bu ayrımı yapmamızda yardımcı olacak. Ayrıca ucuz bir sistem olduğu için ekonomik olarak da karlı olacağını düşünüyorum."

Hayallerimin peşinden koştum

İlayda, proje üzerinde çalıştığı dönemlerde yaptığı deneylerde birçok hatayla ve aksilikle karşılaştığını anlatırken, "Bir şeyler kırıldı, hesaplamalar yanlış oldu, sonuçlar hatalı çıktı. Bunlara rağmen devam ettim. Bir şeyi gerçekten isteyerek yapmak lazım. Ben de severek ve isteyerek bu projeye başladım, birçok engelle karşılaştım ama pes etmedim, hayallerimin peşinden kostüm. Her insan hayallerinin peşinden koşmalı. Süreç uzun da olsa, engellerle dolu da olsa severek yaptığınız bir şey olduğu için basar lı olma ihtimaliniz artıyor. Dolayısıyla basanlarımı isimi severek yapmaya, sabırlı olmaya, pes etmemeye ve kendime inanmaya borçluyum" diyor.

Sosyal hayatında aktif bir öğrenci. Uzun yıllar profesyonel olarak jimnastik yaptığını öğrendiğimiz İlayda, eğitim hayatı dışında da gençlerin dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyacı olduğunu belirterek bos zamanlarında birçok aktivite ya atığını dile getiriyor. Bu aktivitelerini; "Bu aralar hobi olarak buz pateni yakıyorum. Bu spor beni rahatlatan ve çok zevk aldığım aktivitelerden bir. Kendi ruhumu arındırmak ve kafamı dinlemek için ise müzikle ilgileniyorum. Ortaokuldan beri keman ve gitar çalıyorum. Bunların haricinde kitap okuyorum. Hep bilim okuyorum diyemem, çok nadir bilim okuyorum. Daha çok roman, otobiyografileri tercih ediyorum" sözleriyle ifade ediyor.

Önemli olan engelleri aşmak

Kendini bilim konusunda geliştirmek isteyen İlayda, hayata dair hedeflerini ise söyle anlatıyor: "Üniversiteyi bitirdikten sonra akademik kariyerime devam ederek, yüksek lisans ve doktora yapacağım. Şu şirkette çalışmak istiyorum diyebileceğim bir şey yok ama tabi ki koşulların en iyi olduğu ve kendimi en çok geliştirebileceğime inandığım bir yerde çalışmayı tercih ederim. Herkes gibi sevdiğim bir işi, mesleği yapmak istiyorum. Bu süreçte engellerle karşılaşabilirim. Önemli olan o engelleri aşmak ve başarılı olmak. Hayatımı su an olduğu gibi yukarıya doğru devam ettirmek istiyorum. Tabi ki bu süreçte de sadece bir şeye odaklanmak yerine gerek ailem gerek arkadaşlarım gerekse yapmaktan hoşlandığım şeyleri de devam ettirerek mutlu bir hayat sürmeyi hedefliyorum."
 

Kaynak: Sözcü ve Gençlik Spor Dergisi
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git