Programların Online Kontrollerini Engelleme

Bu dersimizde programalrın online kontrolleri nasıl engellenir, onu inceleyeceğiz. Daha fazla açıklamak gerekirse, bir programın internetle bağlantısını keseceğiz.

Bu dersimizde programların online kontrolleri nasıl engellenir, onu inceleyeceğiz. Daha fazla açıklamak gerekirse, bir programın internetle bağlantısını keseceğiz.

Bilindiği gibi programlar gerek serial kontrolü olsun, gerekse güncelleme olsun, kendi web sitesine kullanıcı izni olmadan bağlanabilir. Bunu önlemin iki yolu vardır:

Birinci yol herkesin aşina olduğu host dosyasının içeriğini programın adresini girerek önlemektir.

İkinci yol ise biraz daha basittir; program ismi yazarak yeni bir kural tanımlamaktan geçer.

Bilgisayarımızdan şu adrese gidiyoruz:

Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Windows Güvenlik Duvarı kısmından sol tarafta Gelişmiş ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Resimdeki gibi yeni bir pencere açılacaktır:Burada Giden Kurallar sekmesine giriş yapıyoruz, ardından açılan sayfada sağ tarafta Yeni Kural deyip kural tanımlıyoruz.

Açılan pencerede Program'ı seçip ileri diyoruz ve ardından programın yolunu yazıyoruz ve ileri diyoruz karşımıza çıkan pencereden bağlantıyı kes deyip ileri deyip işlemi bitiriyoruz ve artık o program hiçbir şekilde internete bağlanmaycaktır.

Bu işlemi iptal etmek içinse, Giden kurallar listesinden engellediğiniz programı seçip sağ taraftan kuralı iptal etmek yeterli oluyor.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git