Port Çakışması Hatası Nasıl Düzeltilir?

PHP ile yaptığımız siteleri görüntülemek için kullandığımız easyphp programındaki "başka bir web sunucu web portunu kullanıyor" hatasını nasıl düzeltebiliriz?

PHP belgemizi kendi bilgisayarımızda test etmek için, bir program kurduk, mesela EasyPHP fakat programı açtığımızda "Apache başlatılamıyor başka bir web sunucu web portunu kullanıyor" hatası alıyoruz ve uygulama başlatılamıyor.Bu sorunu çözmek için;

Programı açtığımızda sağ alt köşedeki EasyPHP ikonuna asğ tıklayalım ve Konfigürasyon bölümünden Apacheyi seçelim.Açılan nof defterinde CTRL+F kombinasyonunu kullanarak Listen 127.0.0.1:80 kelimesini aratalım.Daha sonra bu kelimenin sonundaki ":80" değerini 82 yapalım. Yani yeni değer; "Listen 127.0.0.1:82" şeklinde olacaktır.

Daha sonra tekrar aynı text dosyası içerisinde CTRL+F kullanarak Port 80 kelimesini aratın.Bulunan sonucun sonundaki değeri "82" yapın, yani son durum; Port 82 şeklinde olmalıdır.Bu adımları uyguladıysanız programınızı yeniden başlatınız, Sorun giderilmiş olacaktır.

Tabi ki de bunu sadece EasyPHP programında kullanabilirsiniz diye bir kaide yok, apache içindeki "httpd.conf" dosyasını açarak aynı işlemleri onun için de yapmanız aynı anlama gelecektir.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere..

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Çok teşekkürler, yararlı bir ders olmuş.

Yukarı Git