Popüler Wiki Ağları

Global anlamda ses getirmiş wiki ağlarından bir kaçının tanıtımını içeren bir yazıdır. Projelerin tanıtımları, avantajları, dezavantajları ve hikayelerini içeren bir yazıdır.

Popüler Wiki Ağları

SocialText

Başka kullanıcılarla işbirliği içerisinde projeleri düzenlemeyi sağlayan web tabanlı
profesyonel bir wiki servisidir. SocialText her kullanıcıya paylaşılan dökümanlara
kisisel yollarla erişim imkanı vermektedir. Kullanıcılar 14 gün boyunca socialtext hizmetlerinin tümünü ücretsiz deneyebilirler fakat bu hizmetleri kalıcı olarak kullanmak için ücretli üyelik hesabı gerekmektedir.

MediaWiki

Mediawiki internette barındırılan bir wiki sistemi değildir. Bir yazılım paketidir. Mediawiki kullanmak için kendi internet sunucunuz veya bir başka sunucu üzerinde barındırma hizmetine sahip olmanız gerekmekte ve gerekli yazılımı buraya kurmanız gerekmektedir. Türkçe dahil bir çok dil desteği olan bu wiki yazılımı ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Sosyal Etiketleme

Sosyal etiketleme ağları internet kullanıcılarının beğendikleri internet sitelerini ve
internet sayfalarını başkalarıyla paylaşmalarına olanak sağlamaktadır. İnternet
kullanıcıları paylaşılan içerikleri oylayarak ve yorumlayarak takip etmektedirler. Bu
sayede internette yer alan milyonlarca içerik arasında insanların ilgisini çekebilecek
yazılar, resimler ve videolar ön plana çıkmaktadır.

Delicious

Delicious (resmi adı del.icio.us, telafuzu "delicious") sık kullanılan internet sitesi köprülerini depolama, paylaşma ve yeni güzel siteleri keşfetmek için sık kullanılan bir sosyal ağ hizmetidir. Site 2003 yılında Joshua Schachter tarafından kurulmustur ve 2005 yılında Yahoo tarafından satın alınmıstır. 5 milyondan fazla kullanıcısı vardır ve 150 milyondan fazla sık kullanılanlara eklenmiş internet adresi bulunmaktadır. Merkezi Amerika Birlesik Devletleri California eyaletinde Santa Clara'dadır. Herkese açıktır. del.icio.us ile sık kullanılan linkler, makaleler, bloglar ve müzikler saklanabilmekte ve herhangi bir bilgisayardan ulaşabilmektedir. Aynı zamanda sık kullanılanların paylaşılabildiği bir sitedir.

Delicious, kullanıcıların web sayfalarını tek bir kaynaktan etiketlemelerini, etiketleri yönetmelerini ve paylaşmalarını sağlayan bir sosyal etiketleme servisidir. Her bilgisayarda farklı yer imlerine sahip olmaktansa delicious kullandığınız bilgisayarlar arasında senkronizasyonla yer imlerinizi yönetmenizi kolaylaştırmaktadır. Kullanıcılara, kendi bilgisayarında olmasalar bile delicious web sitesi üzerinden yer imlerine ulaşma imkanı vermektedir. Kullanıcıların kendi aralarında beğendikleri yer imlerini gönderebilmelerini ve sisteme giriş yaptıklarında görmelerini sağlamaktadır. Abonelikleri kullanarak ilginç siteler ve kullanıcılar keşfedilebilmektedir.

Marro.ws

Türkiye merkezli bir girisim olan Marro.ws projesinin amacı mantık olarak Delicious tarzı bir link saklama sistemini hayata geçirmektir. Kullanıcıların bir kere ulaştığı içeriğe, tekrar, aynı şekilde ve çok daha kolay ulaşabilmesi düşüncesiyle ortaya çıkan bir sistem olan Marro.ws kullanıcıları, tarayıcı eklentileri sayesinde bir sayfada önemli bulduğu içeriği seçili hale getirip sağ tıklayarak içeriği kendi hesaplarında tutabilmektedir Kullanıcılar, bir kez sakladığı içeriğe, dünyanın herhangi bir yerinde hesaplarına giriş yaparak erişebilmekte ve sakladıkları içeriği istedikleri formatta bilgisayarlarına indirebilmektedirler.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git