Popüler; Ses ve Müzik Paylaşım Platformları

  • 3.861

Sosyal medya insanlara müziği yeni ve ilginç yollarla yeniden icat etme fırsatı vermiştir. Son birkaç yıl içerisinde sosyal medya siteleriyle müzik paylaşımında gelişmeler yaşanmıştır.

Müzik, Ses Paylaşım Platformları

Son birkaç yıl içerisinde sosyal medya siteleriyle müzik paylaşımında gelişmeler yaşanmıştır. Last.fm, Pandora gibi büyük şirketler ve Apple?ın devrimi müziğin dinleme ve tüketimini daha zengin bir deneyim haline getirmiştir. Sosyal medya insanlara müziği yeni ve ilginç yollarla yeniden icat etme fırsatı vermiştir.

Last.fm

Last.fm 2002 yılında Londra'da kurulan bir internet radyosu ve kardeş proje Audioscrobbler ile Ağustos 2005'te birleşmiş bir müzik önerme sistemidir. 30 Mayıs 2007'de 280 milyon dolar karşılığında CBS Interactive tarafından satın alınmış, böylece Avrupa'nın en büyük Web 2.0 satın alması olarak kayıtlara geçmiştir.

Last.fm çevrimiçi bir sisteme sahip, insanları müzikle, sanatçıları dinleyicilerle buluşturan bir müzik devrimidir. Bu sistem, en cok dinledikleri şarkılar ve sarkıcılardan yola çıkarak her kullanıcının müzik zevkine uygun detaylı bir profil oluşturur ve bu şarkıları geliştirilebilir bir kullanıcı profili sayfasında yayımlar. Her katılımcının kendi kullanıcı sayfasında, kullandığı müzik dinleme programınca uygun bir Audioscrobbler eklentisi ile sisteme gönderilen şarkı bilgileri bulunur. Bu müzik tabanı; muzik severler sayesinde aylık olarak 500 milyon parçayı barındırmaktadır.

Buna ek olarak Last.fm, kullanıcılarının müzik zevkleri doğrultusunda şarkı, sanatçı ve etkinlikler hakkında en iyi şekilde öneriler sağlayan bir sisteme sahiptir. Ayrıca EMI, Warner Music Group, Independent aggregators The Orchard ve IODA ile ortaklık içerisinde bulunmaktadır. Bunun yanında 100,000'nin üzerinde bağımsız müzisyen ve 20,000 etiket de siteyi doğrudan müzikle beslemektedir. Bu sayede Last.fm topluluğu da 3 milyonun üzerinde müzik parçasına ulaşabilme imkanı bulabilmektedir.

Last.fm aracılığıyla dinlediğiniz parçalar kullanıcı profilinize yansıtılıyor ve en çok neler dinlediğinize göre analiz ediliyor. Daha sonra, dinlediğiniz şarkılara ya da tarzınıza göre diğer last.fm üyeleriyle tanışabiliyor, onları arkadaş listenize
ekleyebiliyor; arkadaşlarınızın kişisel sayfalarına yorumlar yazabiliyor ya da onların sizin sayfanıza ve günlüğünüze bir şeyler yazmasını sağlayabiliyorsunuz. Eğer İnternet siteniz varsa, last.fm listelerini sitenize ekleyebiliyorsunuz. Bu listeler (cici deniyor) sayesinde sitenize girenler, sizin en son dinlediklerinizi, dinleme listenizi görebiliyor ya da sizin çoğunlukla dinlediğiniz şarkılardan oluşan radyo istasyonunuzu dinleyebiliyorlar. Türkçe olarak da hizmet veren Last.fm T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.06.2009 tarih ve 2009/45 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır.

Playlist

Playlist.com dünyanın en büyük müzik topluluğudur. 48 milyon müzik hayranının keşfetmesine, oluşturmasına, düzenlemesine ve çalma listelerini paylaşmasına yardımcı olmaktadır.

Playlist.com topluluğunun üyeleri her turlu etkinlik ve tarzda çalma listeleri oluşturarak kişisel müzik deneyimlerini oluşturabilmektedirler. Başkalarına müzik tavsiye edebilmektedirler. Üyeler, arkadaşlarının müzikal serüvenini takip edebilmekte, çalma listelerini sosyal ağ profillerinde ve bloglarında paylaşabilmektedirler.

Bunları fizy gibi web siteleri de takip etmektedir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git